سرانجام ماه عسل یک سازمان ، سکوت سنگین دولتی ها درباره وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ، تحقیق و تفحص هم در راه است؟

به گزارش مجله کامپیوتر، دولت حسن روحانی با گذشت دو روز از تایید طرح وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری موضع سکوت در برابر این اتفاق گرفته است و تنها معاون پارلمانی اش مخالفت خود با تشکیل این وزارتخانه را اعلام نموده است.

سرانجام ماه عسل یک سازمان ، سکوت سنگین دولتی ها درباره وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ، تحقیق و تفحص هم در راه است؟

خبرنگاران: 16 سال پس از اینکه دو سازمان میراث فرهنگی و ایرانگردی و جهانگردی از دو وزارتخانه جدا شدند و سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را ذیل معاونت ریاست جمهوری تشکیل دادند، می گذرد. حالا با کوشش هایی که از همان زمان شروع شده بود بالاخره طرح تبدیل این سازمان به وزارتخانه تایید شد تا حیاط خلوتی که در دولت دوم اصلاحات شکل گرفته بود، بالاخره سامان یابد.

نمایندگان دوره دهم مجلس از ابتدا شروع به کار خود، طرح تبدیل این سازمان به وزارتخانه را که سال ها زمزمه آن در مجلس بود را به طور جدی به جریان انداختند و با وجود مخالفت های آشکار و پنهان دولت حسن روحانی، این طرح را تا رسیدن به خاتمه پیش بردند. نبود شفافیت و جوابگو نبودن مسئولان سازمان میراث فرهنگی در برابر وظایف یکی از مهم ترین دلایلی بود که نمایندگان مجلس اصرار داشتند که میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از مجموعه معاونت های ریاست جمهوری جدا گردد و در قالب یک وزارتخانه جوابگو به فعالیت خود ادامه دهد.

سکوتی که از رضایت نیست

دولت حسن روحانی کوشش های گسترده ای برای جلوگیری از تبدیل این سازمان به وزارتخانه انجام داد تا همچنان سازمانی که معروف به حیاط خلوت دولت ها است و تاکنون رئیسی متخصص به خود ندیده را به شکل سابق نگه دارد. سلمان خدادادی رییس کمیسیون مشترک طرح تبدیل سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به وزارتخانه در این باره گفته است: از سویی دولت به تشکیل وزارت بازرگانی مصر است و تعدادی از نمایندگان مخالف هستند و از سوی دیگر دولت با تشکیل وزارتخانه میراث فرهنگی مخالف است و مجلس بر آن اصرار دارد لذا پیشنهاد شد بر سر این موضوع تفاهم گردد؛ به این معنا که دولت با راه اندازی وزارتخانه میراث فرهنگی موافقت کند و مجلس نیز به ایجاد وزارت بازرگانی رضایت دهد.

پروانه سلحشوری نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی نیز روز گذشته به خبرنگاران گفت: دولت پشت صحنه مدیریت می کرد تا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شکل نگیرد. اظهار نظرهایی که نشان می دهد شایعات دستور به روسای سازمان برای تعامل با مجلس برای جلوگیری از تبدیل این سازمان به وزاتخانه بی علت نیستند.

ارکان دولت پس از اعلام نظر نهایی شورای نگهبان در تایید تبدیل این سازمان به وزارتخانه موضع سکوت گرفته اند. به ویژه اینکه رئیس در سفر سازمان میراث فرهنگی و همچنین رسانه های این سازمان کوشش کردند از کنار مهمترین خبر مربوط به ماهیت این سازمان بگذرند. هر چند قابل پیش بینی بود که مدیران این سازمان از طرحی که زمینه ساز تغییرات گسترده مدیریتی است، استقبال نکنند.

با این وجود حسینعلی امیری، معاون پارلمانی دولت روز گذشته جنبه ای از مخالفت های دولت با این وزارتخانه را دوباره رسانه ای کرد و گفت: دولت طی مکاتبات متعدد با مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان تشکیل وزارتخانه فوق را غیرضروری و مغایر اصل 126 قانون اساسی- مبنی بر اختیار رئیس جمهوری در تنظیم ساختار اداری- و اصل 75 قانون اساسی به لحاظ تحمیل بار اقتصادی بر کشور دانست. این پیشنهاد در قالب طرح از سوی نمایندگان مطرح شد و هیات دولت به دلیل بار اقتصادی و مغایرت آن با اصل کوچک سازی ساختار دولت، موضوع ماده 28 قانون برنامه ششم توسعه، مکررا مخالفت خود را با تشکیل وزارتخانه مزبور اعلام نمود.

مخالفتی که با واکنش نمایندگان مجلس نیز روبرو شد و سلحشوری نماینده تهران در پاسخ به این مخالفت گفت: مگر دولت با مصوبه ای که در مجلس تصویب و شورای نگهبان تایید نموده و تبدیل به قانون شده است می تواند مخالفت کند. من برای آقای امیری معاون پارلمانی دولت احترام بسیاری قائل هستم اما وقتی مصوبه ای تبدیل به قانون می گردد دیگر جای بحثی جز اجرای آن وجود ندارد.

سرانجام یک سازمان با تحقیق و تفحص؟

تحقیق و تفحص از عملکرد سازمان میراث فرهنگی همزمان با پیگیری طرح وزارتخانه شدن آن در مجلس جریان داشته است به طوری که جمعی از نمایندگان مردم در خانه ملت طرح تحقیق و تفحص از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری را مطرح و در حال جمع آوری امضا هستند. تسنیم نوشته که در متن طرح تحقیق و تفحص از سازمان میراث فرهنگی آمده است: مدت هاست که سازمان میراث فرهنگی دچار رکود و روزمرگی شده است؛ به نحوی که وضعیت اسفناکی در این حوزه حادث شده است. عدم توجه به بافت های تاریخی و فرهنگی باعث شده که اکثر مناطق باستانی یا تخریب یا در حال تخریب باشند و هیچ گونه حراست و حفاظتی از این آثار گران بها نمی گردد. در شرایط کنونی بخش گردشگری می تواند اثربخشی زیادی در اقتصاد کشور داشته باشد؛ اما متأسفانه این بخش نیز سروسامانی نداشته و عملاً هیچ نظارتی در این خصوص وجود ندارد. بخش صنایع دستی و فعالیت در این بخش به فراموشی سپرده شده و هیچ گونه حمایتی از آن نمی گردد. سازمان میراث فرهنگی که وظیفه دارد با یاری بخش خصوصی و حمایت از سرمایه گذاری در این بخش، نقش اصلی را در اقتصاد کشور ایفا نماید متأسفانه هیچ انگیزه و اراده ای برای انجام این امور نداشته و ندارد.

مسائل سازمان میراث فرهنگی در مجلس به این طرح تحقیق و تفحص محدود نمی گردد. به تازگی غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی سخنگوی فراکسیون فراوری و اشتغال درباره فعالیت های این سازمان گفته است: میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تاکنون گزارشی مبنی بر ایجاد اشتغال به این فراکسیون ارائه ننموده است. مقرر شد 110 میلیارد تومان به این حوزه، تسهیلات ارائه گردد که فقط 59 میلیارد یاری بلاعوض و حدود 6 هزار و 900 میلیارد تومان تسهیلات بوده که مجموع آن با سهم آورده متقاضی 10 هزار میلیارد تومان است که متاسفانه میراث فرهنگی تاکنون گزارشی مبنی بر ایجاد اشتغال به فراکسیون فراوری و اشتغال مجلس ارائه ننموده است.

طرح تحقیق و تفحص سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حالا با تایید وزارتخانه شدن این سازمان همزمان شده و باید دید که نمایندگان مجلس به تعبیر رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی به تاباندن نور بر معضلات این سازمان و پیگیری سرطانی که در آن نفوذ نموده ادامه خواهند داد یا نه.

با توجه به وضعیت فعلی این سازمان در مجلس شورای اسلامی و لزوم معرفی وزیر برای وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید دید علی اصغر مونسان شانسی برای رسیدن به جایگاه وزارت دارد یا نه.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: چمدان
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 12196

به "سرانجام ماه عسل یک سازمان ، سکوت سنگین دولتی ها درباره وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ، تحقیق و تفحص هم در راه است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرانجام ماه عسل یک سازمان ، سکوت سنگین دولتی ها درباره وزارت میراث فرهنگی و گردشگری ، تحقیق و تفحص هم در راه است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید