پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی در همدان صادره شد است

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: تا به امروز در استان همدان برای 10 شرکت سرمایه گذاری پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی توسط سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری برق (ساتبا) صادر شده است.

پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی در همدان صادره شد است

جام جم آنلاین همدان، شیرزاد جمشیدی با یاد آوری این که مجوز صادر شده به ظرفیت 60 مگاوات است، افزود: کاهش ذخایر فسیلی، افزایش آلودگی های زیست محیطی و جمعیت، رشد مالی و ضریب مصرف انرژی باعث شده موجب استفاده از منابع انرژی ها تجدید پذیر و جدید شده است (بادی، خورشیدی، زیست توده و زمین گرمایی و…).

وی ادامه داد: یکی از این راه حل ها بهره مندی از نور خورشید در نقاط مختلف ایران است و استان همدان در حوزه تابش نور خورشید سالانه بهره مند از 290 روز تابش است که همدان را مستعد استفاده از این ظرفیت خداد ادی و طبیعی کرده استکه راندامان بالایی نیز دارد.

جمشیدی ادامه داد: افزون بر نیروگاه های خورشیدی، نیروگاه های مقیاس کوچک (دی.جی) و(سی.اچ.پی) از دیگر منابع تولید انرژی پاک است که در استان به آن توجه شده است.

جمشیدی با اشاره به شرایط آب و هوایی و تابش نور خورشید در استان بیان نمود: تا به امروز پیروز به جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی در این زمینه شده ایم که حاصل آن احداث 6 نیروگاه 7 مگاواتی با سرمایه گذار خارجی و یک نیروگاه یک مگاواتی با استفاده از سرمایه گذار داخلی بوده است.

وی بابیان اینکه در حال حاضر معادل 48 مگاوات نیروگاه خورشیدی در استان فعال است، ادامه داد: چهار نیروگاه مقیاس کوچک DG نیز با ظرفیتی معادل 25 مگاوات از طریق سرمایه گذاران داخلی در استان مورد بهره برداری قرارگرفته است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان با اشاره به رتبه برتر استان در احداث نیروگاه های تجدید پذیر در کشور ابراز داشت: در حال حاضر مجموع ظرفیت نیروگاه های تجدید پذیر استان به 72 مگاوات رسیده است که معادل 3.61 کل انرژی مصرفی استان را تأمین می کند.

وی یادآور شد: در راستای اشاعه فرهنگ استفاده از انرژی های پاک، این شرکت چهار مسجد، هشت مدرسه و ستاد شرکت را معادل 125 کیلووات به نیروگاه های خورشیدی تجهیز کرده است.

جمشیدی بیان نمود: علاوه بر این نیروگاه ها، 54 نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع ظرفیت یک هزار و 85 کیلووات در استان طی سه سال اخیر به بهره برداری رسیده که 44 مورد آن مربوط به انشعابات خورشیدی خانگی و 10 مورد معادل 100 کیلوات مربوط به سایر مصارف است.

وی بیان نمود: برای تشویق مشترکین دارای انشعاب برق در استان، این شرکت با انعقاد قرارداد خرید تضمینی 20 ساله با مشترکین به نمایندگی از سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری برق (ساتبا) تا به امروز 100 قرارداد به مجموع ظرفیت یک هزار و 625 کیلووات با مشترکین منعقد کرده است.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان گفت: با توجه به شرایط اقلیمی استان همدان تا به امروز 10 شرکت برای سرمایه گذاری در استان پیروز به دریافت پروانه احداث نیروگاه خورشیدی از سازمان انرژی های تجدید پذیر و بهره وری برق (ساتبا) به مجموع 60 مگاوات شده اند که در حال تهیه زیرساخت ها و سایر اقدامات اجرایی است.

وی بیان نمود: 5 شرکت نیز به ظرفیت 35 مگاوات قرارداد خرید تضمینی خود را با شرکت ساتبا به امضا رسانده اند که تا به امروز پیروز به احداث نیروگاه خورشیدی نشده اند.

جمشیدی افزود: در راستای جلب مشارکت، همکاری و کمک به خانواده های کمیته امداد امام (ره) و سازمان بهزیستی استان با توجه به بررسی های به عمل آمده از پتانسیل احداث نیروگاه در محل های معرفی شده، 150 قرارداد با خانواده های زیرپوشش این سازمان ها منعقدشده و پیگیری اخذ وام موردنیاز از ادارات و نهادهای استانی هستیم.

وی بابیان اینکه معادل 95 مگاوات در استان در حال برنامه ریزی و فراهم کردن زیرساخت ها است، افزود: پیش بینی می شود تا انتها سال 1400 از 3 نیروگاه خورشیدی بزرگ به مجموع ظرفیت 15 مگاوات و 50 نیروگاه خورشیدی محدود به ظرفیت انشعاب با مجموع 600 کیلووات به بهره برداری برسد.

دیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان همدان بیان نمود: با توجه به تجارب به دست آمده در راستای جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی برای احداث نیروگاه های تجدیدپذیر و پاک، با افزایش قیمت خرید برق نیروگاه های مذکور از طرف دولت و اصلاح قوانین و مقررات در تغییر کاربری زمین های مورد استفاده و کاهش ریسک های مالی بانک ها و تسریع در اخذ مجوزهای مربوطه می توان به سرمایه گذاری بیشتر در استان امیدوار بود.

وی گفت: بهره برداری از نیروگاه های مقیاس کوچک و تجدیدپذیر در استان در سال 99 با توجه به همزمانی پیک تولید نیروگاه های خورشیدی با پیک بار شبکه سراسری، نقش به سزایی در کاهش خاموشی های استان داشته است.

جمشیدی گفت: علاوه بر تأمین 3.61 درصد از کل انرژی مصرفی استان توسط این نیروگاه ها در سال گذشته با توجه به نزدیک بودن محل تولید به مصرف، افزایش قابلیت اطمینان شبکه، کاهش تلفات توزیع برق و عدم انتشار آلاینده زیست محیطی از عمده مزایای این نوع مولدهای پاک است.

مجله سرگرمی

مجله سرگرمی و تفریحی، همیشه به شادی
منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 57243

به "پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی در همدان صادره شد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پروانه ساخت نیروگاه خورشیدی در همدان صادره شد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید