پزشکان بی کار، پزشکان پول دار!

به گزارش مجله یک کامپیوتر، روزنامه شهروند: پزشکی که قبول بشوی، نونت تو روغنه، پزشک ها ماهانه حداقل 100 میلیون تومان درآمد دارند، فارغ التحصیلان رشته های پزشکی سریع جذب بازار کار می شوند و دغدغه ای برای پیداکردن شغل ندارند اینها تنها بخشی از جمله هایی است که موجب شده تعداد متقاضیان رشته های پزشکی در ایران هر سال بیشتر و بیشتر گردد، اما آمارها نشان می دهد که حدود 11 هزار نفر از فارغ التحصیلان رشته های پزشکی و مهندسی در سال گذشته بیکار مانده اند.

پزشکان بی کار، پزشکان پول دار!

از طرفی جامعه پزشکان هم می گویند کمتر از 5 درصد پزشکان ایران پردرآمد هستند. صدری یکی از پزشکان بیمارستان پیامبران که معتقد است دانشجویان پزشکی بیشتر جذب رشته های به اصطلاح لوکس می شوند، به شهروند می گوید: یک پزشک عمومی در تهران به طور متوسط 5 و در ایده آل ترین شرایط که 20روز در یک بیمارستان خصوصی شیفت باشد، به 10 میلیون تومان می رسد.

به گفته او، درحال حاضر چیزی حدود 7 هزار پزشک خانواده روستایی درکشور وجود دارد که بین 6 تا 12 میلیون تومان درآمد در ماه کسب می نمایند. همین مسأله موجب شده که بسیاری از پزشکان بعد از فارغ التحصیلی یا به دنبال شغل دیگری باشند و بعضی هم در کوشش برای مهاجرت. همین چندوقت پیش بود که رئیس جامعه پزشکان عمومی نسبت به مهاجرت پزشک های عمومی از کشور هشدار داد و گفت که نسبت پزشکان عمومی از مرز یک به هزارنفر جمعیت عبور نموده درحالی که سیاست های کشور برای جذب حتی نیمی از این پزشکان برنامه ندارد.

پزشک های عمومی به سراغ عمل های زیبایی رفتند

آنگونه که آمارها نشان می دهد، چیزی حدود 130 هزار پزشک برای جمعیت 80میلیونی ایران وجود دارد که در مقایسه با کشورهای همسایه رقم بالایی است. براساس اعلام انجمن متخصصان داخلی ایران حدود 60 هزار تای آنها پزشک عمومی هستند. دهقان پزشک عمومی یکی از بیمارستان های دولتی در این باره به شهروند می گوید: بازار پزشک های عمومی در کشور اشباع شده است و به همین دلیل خیلی از پزشک های عمومی به همان درآمدی که بابت یک شیفت کاری از بیمارستان ها دریافت می نمایند، بسنده می نمایند. او که به گفته خودش بابت ویزیت و معاینه بیمار ها از ساعت 8 تا 13 حدود 4,5 میلیون تومان حقوق می گیرد، ادامه داد: درحال حاضر پزشک های عمومی در تهران به دلیل کمبود درآمد بیشتر سراغ کارهای زیبایی همچون تزریق ژل و بوتاکس می روند.

بازار کار پزشکی اشباع شده است؟!

برخلاف آن چه که جامعه پزشکان ادعا می نمایند، بازار کار پزشکی در ایران خیلی هم اشباع نشده است. درحال حاضر درکشور شاخص تعداد پزشک عمومی، متخصص و دندانپزشک 6/1 به ازای هر هزارنفر جمعیت است. این درحالی است که کف مورد نیازمان در این زمینه 5/2نفر به ازای هر هزارنفر بوده و حتی بسیاری از کشور های جهان در این زمینه شاخصی بین 5/3 تا 5نفر به ازای هر هزارنفر جمعیت دارند.

البته شاید ناعادلانه بودن توزیع پزشکان موجب شده که شاهد تراکم حضور پزشک در بعضی نقاط شهر های بزرگ و پایتخت باشیم و در عوض نقاط کمتر برخوردار و محروم با مضیقه شدید پزشک روبرو باشند، به گونه ای که 40 درصد از خدمات سلامت در تهران متمرکز شده است.

رشته های پرطرفدار پزشکی کدامند

اما برخلاف پزشک های عمومی، پزشک های متخصص شرایط به مراتب بهتری دارند. آنالیز ها نشان می دهد که پزشک های رشته های رادیولوژی، چشم، قلب، پوست و ارتوپدی جزو رشته های پردرآمد و البته پولساز پزشکی هستند که درآمدهای میلیونی را به جیب می زنند. جالب است بدانید که در بعضی تخصص ها تا 40درصد پزشکان در تهران مستقر هستند.

11 هزار دکتر و مهندس به جمعیت بیکاران اضافه شدند

آن گونه که آمارها نشان می دهد سال 97 در مقایسه با 96، بیش از 473 هزار نفر به جمعیت فعال فارغ التحصیلان اضافه شده است. همچنین حدود 462 هزار نفر به جامعه شاغلان و بیش از 11هزار نفر به جامعه بیکاران افزوده شده است. نرخ بیکاری جمعیت فارغ التحصیل یا درحال تحصیل دوره های عالی در سال 97 برای گروه مردان و زنان در کل کشور 18,3 درصد، برای گروه مردان 13.1 درصد و برای گروه زنان 28.7 درصد بوده است.

فارغ التحصیلان کدام رشته ها بیکارترند؟

البته شانس پیداکردن شغل برای تمامی فارغ التحصیلان دانشگاهی یکسان نیست و بعضی رشته ها وضع نگران نماینده تری دارند. آن گونه که آمارها نشان می دهد فارغ التحصیلان گروه معماری و ساختمان با سهم حدود 26,1 درصدی بیشترین و گروه خدمات امنیتی با سهم 4.4 درصدی کمترین سهم را از بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی به خود اختصاص داده اند. گروه هنر با سهم 24.5 درصدی، علوم زیستی و رشته های مرتبط با سهم 24.1 درصدی رتبه دوم و سوم را در این رده بندی به خود اختصاص داده اند. جالب است بدانید سهم رشته های فرآوری و ساخت از بیکاری فارغ التحصیلان 23.5 درصد و فناوری اطلاعات و ارتباطات 22.8درصد است.

دیپلم مدرک پرطرفدار بازار کار

داده های تفصیلی مرکز آمار از بازار کار در سال 97 نشان می دهد نرخ بیکاری برای دارندگان مدرک دکترای تخصصی و مدارک زیر دیپلم، کمتر از 10 درصد است و نسبت به باقی مدارک تحصیلی، در وضع بهتری قرار دارند. اگر از مدارک زیر دیپلم فاکتور بگیریم، دارندگان مدرک تحصیلی دیپلم نیز وضع بهتری نسبت به دارندگان لیسانس، فوق لیسانس و دکترای حرفه ای دارند. نرخ بیکاری افراد دارای مدرک دیپلم 3/ 12 درصد اعلام شده است. این عدد با توجه به جمعیت فعال قابل ملاحظه دیپلمه ها که در حدود 3/ 6 میلیون نفر بوده، می تواند نشان دهد دیپلم، مدرک پرطرفداری در بازار کار بوده است. نکته عجیب این که اگر فردی با مدرک فوق لیسانس در سال97 در جست وجوی شغل بوده، به احتمال 3/ 15 درصد بیکار مانده است، اما اگر فردی با مدرک زیر دیپلم به دنبال کار می رفت، احتمال بیکاری اش در حدود 7/8 درصد بود. در بین تمام مدارک تحصیلی، بالاترین نرخ بیکاری را لیسانسه ها داشته اند. تقریبا یک پنجم از افراد لیسانسه در سال گذشته، از جست وجوی شغل به نتیجه ای نرسیدند. این داده ها می تواند از نزول کیفیت بازار کار ایران حکایت کند.

افراد زیر دیپلم و افراد دارای دکترای تخصصی، بیشترین شانس را برای کاریابی دارند. داده های مرکز آمار تایید می نماید که نرخ بیکاری تنها برای این دو گروه، زیر 10 درصد است و دارندگان مدارک دیپلم، کاردانی، لیسانس و فوق لیسانس نرخ بیکاری بیشتری دارند. جالب این که در بین مدارک دیپلم، کاردانی و لیسانس، بیشترین نرخ بیکاری مربوط به گزینه سوم یعنی لیسانس است. جالب تر این که جویندگان کار با مدرک فوق لیسانس شانس کاریابی کمتری نسبت به افراد دارای مدرک دیپلم دارند. هر چند در بین تحصیلنموده ها، افراد دارای مدرک دکترای تخصصی از بخت خوبی برای یافتن شغل برخوردارند.

براساس همین نتایج، بالاترین نرخ بیکـاری جمعیـت فـارغ التحصـیل یـا درحال تحصـیل دوره های عـالی بـه ترتیـب بـه استان های کرمانشاه (34,9 درصد)، کردستان (29.4 درصد) و چهارمحال وبختیاری (28.7 درصد) اختصاص دارد، همچنین کمترین نرخ بیکاری مربوط به استان مرکزی (12.5درصد) است.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: برترین ها
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 10747

به "پزشکان بی کار، پزشکان پول دار!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پزشکان بی کار، پزشکان پول دار!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید