چالش های بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا

به گزارش مجله کامپیوتر، فراخوان واردات واکسن کرونا از چند ماه قبل به شرکت های خصوصی واردنماینده دارو داده شده است. ابتدا وزارت بهداشت تصمیم داشت که واردات واکسن کرونا فقط به وسیله هیات امنای ارزی انجام گردد، اما ازآنجاکه این مجموعه، دولتی است با صلاحدید وزیر بهداشت تصمیم گرفته شد تا هر یک از شرکت های خصوصی که امکان واردات واکسن از منابع معتبر و مورد تائید رادارند، بتوانند واکسن وارد نمایند و در اختیار وزارت بهداشت قرار دهند.

چالش های بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا

به گفته مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، وزارت بهداشت همه واکسن های وارداتی توسط شرکت های خصوصی را از آن ها خریداری می نماید و رایگان برای واکسیناسیون عمومی در اختیار مردم قرار می دهد.

حسن روحانی، رئیس جمهور در نشست بیست و ششم فروردین ماه هیات دولت با تأکید بر احتیاج مبرم کشور به واردات واکسن، نقش شرکت های خصوصی در واردات واکسن را مهم ارزیابی کرد.

او همچنین در این نشست بیان کرد: هر شرکتی که برای ورود واکسن کوچک ترین مسئله ای دارد، به دفتر رئیس جمهور نامه بنویسد. من مستقیم مسئله را دنبال می کنم زیرا در هفته های آینده به راحتی می توانیم میلیون ها دوز واکسن وارد کنیم.

تأکید بر اهمیت نقش شرکت های خصوصی در واردات واکسن کرونا در حالی است که رئیس کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق بازرگانی تهران می گوید برای اعطای مجوز واردات واکسن کرونا به بخش خصوصی فرصت سوزی شده است.

محمود نجفی عرب در همین زمینه با تأکید بر اینکه در مورد اعطای مجوز واردات واکسن کرونا به کشور دولت می توانست چند ماه زودتر اقدام کند، می گوید: همان طور که از قبل نیز پیش بینی می شد، با توجه به اینکه لااقل در ماه های ابتدایی، ظرفیت فراوری واکسن کرونا، در قیاس با تقاضای جهانی موجود، محدود است، برای تأمین احتیاجها باید روش هایی در دستور کار قرار می گرفت که متأسفانه ما در آن ها ورود ننموده ایم، یا به هر نحو وزارت بهداشت صلاح ندید که این اتفاق رخ دهد.

از طرفی، نکته حائز اهمیت نقش مشخص نماینده دولت ها در واردات واکسن کروناست؛ محمود نجفی عرب در همین زمینه تأکید می نماید: با توجه به اینکه برای قطع زنجیره کرونا، احتیاج واکسیناسیون بخش قابل توجهی از جامعه وجود دارد، دولت ها خود موضوع تأمین و توزیع واکسن را بر عهده می گیرند و حتی شرکت های خصوصی که به فراوری واکسن رسیده اند نیز به طورمعمول با دولت ها تعامل می نمایند و در این رابطه ایران نیز مستثنا نیست.

سید محمد جعفری، رئیس کمیسیون تسهیل تجارت و واردات اتاق ایران هم ضمن تائید این نکته در گفت وگو با پایگاه خبری اتاق ایران تأکید می نماید: موضع دولت برای واردات واکسن از سوی شرکت های خصوصی، به نوعی انداختن توپ در میدان بخش خصوصی است. چراکه واردات واکسن کرونا در همه جای جهان موضوعی است که دولت مستقیماً ورود نموده است و واردات واکسن را متقبل شده است.

نکته مهم دیگر، زیرساخت های فنی و تجهیزات لازم برای واردات و نگهداری واکسن کروناست. موضوعی که سال گذشته روزنامه گاردین در گزارشی به آن پرداخت و در همان گزارش تأکید شده بود برای نمونه واکسن فایزر در دمای منفی 80 درجه باید نگهداری گردد؛ بنابراین احتمالاً تهیه این واکسن توسط کشورهای کم درآمد با مشکل روبرو گردد. هر کشوری توان و امکانات لازم برای نگهداری این واکسن در دمای زیر 80 درجه را ندارد.

هرچند واردات واکسن های آمریکایی و انگلیسی برای برطرف خطرات احتمالی آن ها به کشور ممنوع است، اما در رابطه با واردات سایر واکسن های خارجی تمهیدات ویژه ای ضروری است که همه شرکت های خصوصی و گمرکات کشور مجهز به این تجهیزات نیستند.

ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردنمایندگان دارو، درباره زیرساخت های بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا می گوید: شرکت های خصوصی واردنماینده کالا را نگهداری نمی نمایند و در گمرک به شرکت های پخش تحویل داده می گردد بنابراین شرکت های واردنماینده انبار و سردخانه مخصوص ندارد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 55407

به "چالش های بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های بخش خصوصی برای واردات واکسن کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید