چالش های خانه سینما به روایت اسعدیان

به گزارش مجله یک کامپیوتر، رییس هیات مدیره خانه سینما با اعلام اینکه 28 مرداد مجمع عمومی برای مشخص هیات مدیره جدید برگزار می گردد با اشاره به چالش های موجود این تشکل، از سینماگران خواست به فکر منافع کلی سینما و مستحکم تر کردن صندلی آن باشند.

چالش های خانه سینما به روایت اسعدیان

به گزارش خبرنگاران، همایون اسعدیان درباره مجمع عمومی خانه سینما که قرار است دوشنبه هفته آینده (28 مردادماه) برگزار گردد گفت: بعد از ماجرای بسته شدن خانه سینما که به یک معضل بزرگ مملکتی تبدیل شد و همه کاندیداهای ریاست جمهوری یکی از وعده هایشان باز شدن خانه سینما بود اتفاقاتی افتاد که محاسنی هم برای دوستانمان در سینما داشت چون متوجه نقاط ضعفی در خودمان شدیم که پاشنه آشیل های صنوف سینمایی و خانه سینما بود. پاشنه آشیل ها این بود که خانه سینما خودش ثبت قانونی و روزنامه های رسمی را اعلام نموده است، اما صنوف زیرمجموعه خانه سینما هیچ کدام هویت حقیقی نداشتند. 20 سال پیش صنوفی را تشکیل دادیم و برایشان اسمی گذاشتیم. ما خودمان را زیر مجموعه خانه سینما پنهان نموده بودیم و می گفتیم هویت داریم در حالی که هیچ کدام هویت حقوقی نداشتند و حساب های بانکی صنوف عموما به نام دو نفر از اعضا بودند.

او که در برنامه تازه فریدون جیرانی با نام مجله سینمایی کافه آپارات که به صورت اینترنتی اولین برنامه اش شامگاه 22 مرداد پخش شد صحبت می کرد، در پاسخ به اینکه آیا تا به حال این هویت حقوقی زیر سوال نرفته بود؟ شرح داد: نه هیچ کس مسئله ای با این قضیه نداشت. خانه سینما مورد اعتبار بود. همه صنف ها کنار یکدیگر شکل می دریافتد و کار می کردند و مسئله ای هم نبود. در حالی که هیچ کدام هویت حقوقی نداشتند. دوستان در آنالیز های متعدد، کانال های مختلف را آنالیز کردند که چطور و کجا می توانیم به هویت حقوقی صنوف برسیم. اول از همه وزارت ارشاد بود که امکان ثبت صنف را ندارد چون انجمن فرهنگی صنف نیست. وزارت کار تنها می تواند صنف ثبت نام کند. مجمع عمومی خانه سینما به این نتیجه رسید و اکثر اعضا رای دادند که همه صنوف بروند ثبت قانونی وزارت کار بشوند و آن موقع وزیر کار وقت یعنی آقای ربیعی برای این مهم همکاری کردند.

اسعدیان ادامه داد: ما قواعد صنفی را طبق قانون وزارت کار باید رعایت کنیم. بعضی هنرمندان بهشان برمی خورد که شان هنرمند حفظ نمی گردد و کارگر نامیده می شوند. نباید بهمان بربخورد چون همه صنف ها همینطور هستند. این مصوب شد و مجمع عمومی بعدی دو سال بعد همین راستا را تایید کردند تا رسید به هیئت مدیره ای که ما هستیم و به ما ابلاغ شد همین راستا را ادامه بدهیم. بعضی چون آقای مختاری مردد شده بودند اما مصوبات آن موجود است که ما تنها می توانیم همین راه را برویم.

او اضافه نمود: طبق معمول ما که همواره دست دست می کنیم، پروسه ای که بسیاری از صنوف به سرعت آن را طی کردند، بین ما به دلیل اختلاف معطل ماند. بعضی ها علاقه ای به ثبت قانونی نداشتند چون مکانیزم هایشان به هم می خورد. ما به بی نظمی عادت داریم. 22 سال است در خانه سینما کار می کنیم و هیچ کس نیامده بگوید چه می کنید. ما صنوفی داریم که شورای مرکزی آن ها 20 سال در آن حرفه کار نمی نمایند و این افراد طبق قوانین صنفی باید کنار بروند. می توانند در صنف باشند اما در هیئت مدیره نمی توانند باشند. صنوف هیئتی تشکیل شده اند و گفته اند دورهمی خوش می گذرد و اساسنامه هایی نوشته اند که اصلا طبق قوانین کشوری نیست.

رئیس هیأت مدیره خانه سینما با بیان اینکه در گذشته خانه سینما مجمع عمومی را مشخص و اسامی را اعلام می کرد گفت: از چهار سال پیش سیستم مکانیزم شده و می گوید اگر حقوقی هستید شماره ثبت های صنوفتان را بدهید. اگر شماره ثبت دارید می توانید هیئت مدیره جدیدتان را ثبت کنید در غیر این صورت ممکن نیست. این مسئله ای است که در دوره ما پیش آمده است. در صورتی که برای اصناف به عنوان تشکیلات قانونی شماره ثبت نداشته باشید قانونی نیستید. ما از دو سال پیش به این نتیجه رسیدیم که هیأت مدیره را با صنوفی تشکیل بدهیم که ثبت قانونی وزارت کار شده و پروانه گرفته اند و این را بارها و بارها خاطرنشان کردیم. بعد از دریافت پروانه باید در ثبت شرکت ها صنف خود را ثبت کنیم. به همه اصناف در طی این دو سال خاطرنشان کردیم که باید پروانه داشته باشید. در کانون کارگردان ها بارها خاطرنشان کردم باید ثبت شوید و خوشبختانه این رخ داد. یک سری از صنوف رفتند و ثبت قانونی شدند که تعدادشان 21 صنف است. چند صنف هم در شرف هستند و به این انتخابات نمی رسند. عده ای جوسازی می نمایند اما ما می خواهیم مجمع عمومی تشکیل بدهیم که قانونی باشد. شاید عده ای ناراحت شوند اما مجبور به این کار هستیم.

او خاطرنشان کرد: بعضی ها اساسا علاقه ای ندارند، مثل کانون آهنگسازان که دوست ندارند در کنار کارگران باشند. اما آیا یک صنف می تواند سرنوشت خانه سینما را روی هوا ببرد؟ بعضی انجمن ها در شرف دریافت پروانه هستند. تهیه نمایندگان سال جاری در مجمع نماینده ای ندارند. در آخرین جلسه ای که با روسای صنوف داشتیم به همه شرح دادیم و جوسازی ها را رفع کردیم. به محض اینکه هر کدام از صنوف پروانه خود را دریافت نمایند در مجمع عمومی بعدی شرکت داده خواهند شد. هیچ چیزی از آنها ساقط نمی گردد. اگر عضوی از صنوفی که دارای پروانه نیستند حتی برای تماشا در مجمع بیاید مجمع باطل می گردد.

اسعدیان در پاسخ به این سوال که اکنون پروانه ضروری است یا شناسه هم مهم است؟ گفت: ما با وکیل خانه سینما آنالیز کردیم. می گوید مجمع عمومی که با پروانه خانه سینما تشکیل بدهید قانونی نیست و برای ثبت کردنش احتیاج به شناسه دارید. هفت صنف امروز شناسه گرفته اند. به محض اینکه 21 صنف شناسه خود را دریافت نمایند به سازمان ثبت شرکت ها می رویم و هیأت مدیره تشکیل می گردد. دلیل اینکه انتخابات انجام می گردد این است که موعد دوساله من و دوستانم اسفندماه به سرانجام می رسد. ما مسئله ای داریم که همواره در گزارش های مالی خانه سینما با آن روبرو بوده ایم. همواره وقتی گزارش مالی داده ایم گزارش آن سال نبود و تا یک ماه قبلش بود. با هم تطبیق نداشت. مجمع را سه ماه عقب انداختیم و به خردادماه بردیم تا گزارش مالی و حسابرسی وزارت ارشاد یکسان باشد و دو تا عدد درنیاید که بعدا تناقض وجود داشته باشد. بنابراین انتخابات را به خردادماه بردیم. ما نمی خواهیم بمانیم و خلاف قانون هم هست. هیئت مدیره به این نتیجه رسید که ما پنج ماه اضافه مانده ایم و دیگر وقتش است که انتخابات را قانونی برگزار کنیم. بالاترین رکن خانه سینما مجمع عمومی است و باید تصمیم بگیرد که با همین 21 صنف انتخابات برگزار کند یا اینکه تصمیم دیگری بگیرد.

او در ادامه با اشاره به بعضی حاشیه ها اظهار کرد: گزارش های مالی خود را می دهیم تا کمی از جوسازی ها کم کنیم. آقای انتظامی در راستای شفاف سازی گزارشی از خانه سینما خاطرنشان کرد و گزارشی بود که ما به او داده بودیم. آقای انتظامی خاطرنشان کرد که مثلا 6 میلیارد و 800 میلیون به خانه سینما پول داده ایم. تمام مسائل مالی صورت و وضعیت دارد. بحث دادگاه های فساد مالی مطرح است اما من می خواهم بپرسم که آیا مبلغ کل بودجه خانه سینما جای اختلاس دارد؟

رئیس هیأت مدیره خانه سینما اضافه نمود: ما آمار خاطرنشان کردیم که یک سوم از بودجه خانه سینما یاری های بلاعوضی بوده که به خانه سینما شده است. وضع بچه های سینما بسیار بد است. عده ای اوضاع خوبی دارند اما عده ای لنگ یک یاری 500 هزار تومانی بلاعوض هستند. ما حتی وقتی بیمه تکمیلی خانه سینما را خاطرنشان کردیم گفتیم خانه سینما پول کسانی را که ندارند می دهد. شب عید کارت هایی توزیع کردیم و از ارشاد بودجه اش را گرفتیم.

اسعدیان در پاسخ به اینکه حساب خانه سینما به اسم چه کسی است، شرح داد: در خانه سینما امضانماینده حساب ها در حال حاضر من، آقای شاهسواری یا آقای رزاق کریمی هستیم. پای هرچه امضا نموده ایم هستیم. ما در شرایطی قرار داریم که بعضی اعضایمان لنگ 100هزار تومان هستند. ما در سینما طرح تکریم و مستمری داریم و 200 هزار تومان می دهیم! ما خرج اعضای بیمار را که از جهان رفته اند تقبل می کردیم. حتی کسانی که ریشه خانه سینما را می زدند وقتی متاسفانه دچار بیماری شدند به آن ها رسیدگی کردیم.

او در پاسخ به سوال جیرانی مبنی بر اینکه وقتی ثبت وزارت کار شدید مسئله بیمه بیکاری را می توانید دنبال کنید؟ گفت: مشکل ما این است که دوستانمان با حداقل حقوق بازنشسته می شوند. چون شغل ما در وزارت کار تعریف نشده است و کدی نداریم. ما با سرفصل صیادان فصلی دریای جنوب بیمه شدیم. باید برویم دنبال اینکه حرفه مان کد بگیرد و دنبال بقیه حقوقمان برویم. دولت گفت مقداری را برای بیکاری اهالی سینما در نظر می گیریم اما باید تعریف کرد بیکاری یک کارگردان، یک تهیه نماینده یا یک دستیار فیلمبردار متفاوت است. بعضی صنوف پنج سال بیکار هستند یا بعضی چند ماه. بایستی همه قانونی شویم. امروز در خانه سینما صنف هایی داریم که مجمع عمومی اش تشکیل نشده. این انضباط برای ما سخت است و از آن فرار می کنیم. اما وزارت کار می گوید اگر انضباط نداری صنف تو را ملغی می کنیم.

رئیس هیأت مدیره خانه سینما ادامه داد: باید از اتفاق بدی که برایمان افتاد نتایج مثبت بگیریم. ما 20 سال کار می کردیم و کسی با ما کاری نداشت. آقای شمقدری روی ما دست گذاشت و ضعف هایی بیرون زد. جنگیدیم و خدا را شکر پیروز هم شدیم. ما درس گرفتیم کاری کنیم دیگر این اتفاق تکرار نگردد. هویت منِ اسعدیان در کانون کارگردان ها تعریف می گردد. دو تا از صنوف ما بعد از آنکه ثبت قانونی وزارت کار شدند، بینشان اختلاف افتاد و حالا دو نفری که حساب مالی به اسمشان است نمی آیند پول را بدهند. این یعنی وقتی حساب به اسم من است می توانم آن را به حساب شخصی ام ببرم و سود بگیرم. آقای انتظامی در جلسه ای که با روسای صنوف در ساختمان پیرنیا داشت رسما خاطرنشان کرد از نظر ما مجمع عمومی ای قابل اعتنا است که ثبت وزارت کار شده باشد. معاون سینمایی کاملا با ما همراه بود.

او درباره اینکه آیا صنوف نمایندگانشان را اعلام نموده اند، خاطرنشان کرد: در حال ارسال نامه هایشان هستند. دستور جلسه دوشنبه 28 مرداد، انتخاب هیات مدیره است. امیدواریم خیلی بهتر از قبل باشد.

اسعدیان در پاسخ به سوال جیرانی درباره اینکه نبود تهیه نمایندگان تاثیری ندارد و کاری نمی توانیم بکنیم، شرح داد: تهیه نمایندگان یک راه برای حضور داشتند و این بود که از قالب یکی از تشکل ها بیایند که این برمی گشت به اختلافات خودشان. قبول نکردند که یکی شان بیاید. حتی گفتیم یک نماینده از تشکل های مختلف از جمله کانون تهیه نمایندگان بیاید و در نهایت یک نفر کاندیدا گردد، اما نشد. از نظر من دو رکن اصلی خانه سینما تهیه نمایندگان و کارگردان ها هستند. این حرف را قبلا زدم و به عده ای برخورد اما اینطور است. این نه توهین به صنوف و نه تقسیم صنوف به بالادستی و پایین دستی است. باید در مجمع نماینده داشته باشند. تهیه نمایندگان برای گفت وگو آمده اند و همکاری می نمایند اما نماینده ای ندارند. باور من این است که ساختار خانه سینما کاملا غلط است. باید به 9 اتحادیه تبدیل شویم و زیرمجموعه های ما قرار بگیرند. اگر صنوف زیرمجموعه مجمع قرار بگیرند دیگر انتخاباتی نخواهیم داشت و از هر کدام از این تشکل ها یک نماینده به مجمع می آیند. یکی از کارهایی که در هیأت مدیره قبلی کردیم و اکنون حاصلش را می بینیم این بود که از گروهی تحقیقی دعوت کردیم تا ساختار خانه سینما را طراحی نمایند.

رئیس هیأت مدیره خانه سینما در پاسخ به اینکه آیا طبق این پیشنهاد از ارشاد جدا می شویم و باید همچنان بودجه مان را ارشاد بگیریم یا می توانیم این وابستگی را کم کنیم، خاطرنشان کرد: نه اینطور نیست. ساختار خانه سینما تعریف می نماید که یا باید منابع مالی دیگری را برای خود تامین کنیم یا همچنان به این تن بدهیم که از ارشاد پول بگیریم. چه کسی می تواند به قاطعیت بگوید که در چهار سال گذشته ارشاد برای ما مشخص تکلیف نموده است یا ما به شکلی مشخص تکلیف نموده ایم. ما به تعاملی رسیده ایم که در بسیاری از موارد در گفت وگو با یکدیگر مسائل را پیش برده ایم. اینقدر نگوییم سینمای دولتی. مگر سینمای غیردولتی داریم؟ سردمداران سینمای ضددولت با بودجه دولتی کار می سازند.

جیرانی در ادامه این مصاحبه خاطرنشان کرد: به هر حال ما دعوایی در داخل سینما داریم که خود را متعلق به سینمای مستقل می دانند و کسانی که سینمای دولتی و خصوصی می دانیم. سینمای مستقل از تهیه نمایندگان دولتی و بودجه حکومت.

اسعدیان نیز در پاسخ گفت: پس طبق این تعریف حسین فرحبخش مستقل ترین فیلمساز ما است در حالی که آنها این تعریف را قبول ندارند. مستقل از ذهن دولتی.

جیرانی ادامه داد: وقتی پروانه ساخت وجود دارد چنین چیزی معنی ندارد.

رئیس هیأت مدیره خانه سینما نیز اظهار کرد: سینمای مستقل امروز به یک پز تبدیل شده. اگر به آنها بگویی سینمای مستقل از چه، نمی دانند.

اسعدیان در پاسخ به این سوال که اگر مستقل بشوید و در وزارت کار ثبت بشوید بودجه تغییر می نماید، گفت: اصلا، ما فقط تابع قوانین آنها خواهیم بود.

رئیس هیأت مدیره خانه سینما در سرانجام صحبت های خود درباره روز برگزاری مجمع عمومی که 28 مرداد خواهد بود اظهار کرد: این جلسه از ساعت دو بعدازظهر با حضور نماینده وزارت کار و وزارت ارشاد آغاز می گردد و امیدوارم بتوانیم به یک هیأت مدیره خوب برسیم. خواهشم این است که منافع کلی سینمای ایران را در نظر بگیریم و جایگاهش را مستحکم تر کنیم.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 11475

به "چالش های خانه سینما به روایت اسعدیان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالش های خانه سینما به روایت اسعدیان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید