چگونه وب سایت خود را برطرف فیلتر کنیم؟

به گزارش مجله کامپیوتر، برای برطرف فیلتر وب سایت ها، باید به پورتال خدمات الکترونیکی کارگروه معین مصادیق محتوای مجرمانه مراجعه و درخواست برطرف فیلتر از آن سایت را ارایه کنید.

چگونه وب سایت خود را برطرف فیلتر کنیم؟

جهت دریافت مشاوره خدمات طراحی سایت ارزان از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا توسعه وبسایت های حرفه ای را با بهترین قیمت از نماشو بخواهید.

اگرچه مردم در موارد متعدد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را متولی فیلترینگ و برطرف آن می دانند، اما در اصل کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه که دادستان کل کشور ریاست آن را برعهده دارد، برای این موضوع تصمیم گیری می نماید و برطرف فیلتر شبکه های اجتماعی فیس بوک و توییتر یا تصمیم برای فیلتر شدن یا نشدن تلگرام و دیگر پیغام رسان ها و وب سایت ها، از صافی این کارگروه می گذرد. البته وزیر ارتباطات نیز عضوی از این کارگروه محسوب می گردد.

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، بر اساس ماده 22 قانون جرائم رایانه ای تشکیل شده و مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را به عهده دارد که دادستان کل کشور رئیس این کارگروه است.

اعضای این کارگروه شامل وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر یا نماینده وزیر دادگستری، وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی، یک نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این کمیسیون به تائید مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما می گردد.

کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه سال 1388 و در پی تصویب قانون جرایم رایانه ای در مجلس شورای اسلامی بنیان قرار گرفت. این کارگروه بر اساس ماده 22 قانون جرائم رایانه ای تشکیل شده و مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شکایات مردمی را بر عهده دارد. در این کمیته که مسئولیت فیلترینگ را بر عهده دارد، بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با احتساب وزیر و با حضور شخصی که به مسائل مربوط به فناوری آشنا باشد، دو عضو دارد و از آن جایی که تصمیمات کارگروه با اکثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود، این دو عضو می توانند در درصدی از تصمیم ها نقش داشته باشند.

فهرست مصادیق محتوای مجرمانه شامل هفت بخش محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی، محتوا علیه مقدسات اسلامی، محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی، محتوا علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالکیت معنوی و محتوایی که تحریک، ترغیب، یا دعوت به ارتکاب جرم کند، می گردد و کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه موظف است به شکایات مربوط به مصادیق فیلترشده رسیدگی و نسبت به آن ها تصمیم گیری کند و هر شش ماه گزارشی در خصوص فرایند فیلتر محتوای مجرمانه ارائه دهد.

در پورتال خدمات الکترونیک کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بخش مخصوصی جهت رسیدگی به درخواست برطرف فیلتر و شکایات مردمی به نشانی rafefilter.internet.ir طراحی شده است که می توان به وسیله فرم برخط قرار گرفته شده در این نشانی درخواست خود را به کارگروه ارسال کرد.

در این سامانه به دو گروه درخواست رسیدگی می گردد؛ گروه اول درخواست مدیران تارنماهای اینترنتی است. این اشخاص می توانند به عنوان مدیر سایت، درخواست برطرف فیلتر و شکایت خود را به کارگروه تعیین مصادیق اعلام نمایند و برای این که تعیین گردد که آیا واقعا مدیر سایت مورد نظر هستند یا خیر، ابتدا باید سایت خود را در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی به ثبت رسانده و سپس با شناسه کاربری و کلمه عبوری که در ساماندهی به ثبت رسیده است، درخواست برطرف فیلتر تارنمای خود را ثبت نمایند.

گروه دوم در خصوص پایگاه های عمومی خارجی است که ممکن است از طرف مدیر آن سایت خارجی درخواست برطرف فیلتری مطرح نباشد، اما کاربران ایرانی به دلایلی ممکن است احتیاج ضروری به اطلاعات و محتوای مندرج در آن تارنما داشته باشند. در چنین مواردی شهفرایندان می توانند به عنوان کاربر (استفاده نماینده) سایت فیلترشده، درخواست برطرف فیلتر تارنمای مورد نظر را به وسیله درگاه مذکور مطرح نمایند.

در ادامه مدیران تارنماهای فیلترشده می توانند با همان شناسه کاربری و رمز عبور خود، شرایط درخواست برطرف فیلتر خود را پیگیری نمایند، در این صورت پس از استعلام از نهادهای مربوطه عضو کارگروه و کسب موافقت اولیه، نمونه هایی از مصادیق مجرمانه موجود در تارنمای متخلف به مدیر سایت اعلام می گردد و مدیر سایت نسبت به حذف آنها و سایر موارد مشابه اقدام می نماید. در صورت تایید حذف کلیه موارد مجرمانه، مدیر تارنما فرم تعهدنامه مربوطه (مبنی بر تعهد به نظارت بیشتر بر تارنمای خود) را به صورت الکترونیکی تکمیل و امضا می نماید و پس از این مرحله تارنمای مذکور برطرف فیلتر می گردد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 خرداد 1400 بروزرسانی: 28 خرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 57651

به "چگونه وب سایت خود را برطرف فیلتر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه وب سایت خود را برطرف فیلتر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید