کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی تدوین شد

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران به نقل از ستاد توسعه علوم و فناوری شناختی، دکتر محمود تلخابی با اشاره به اینکه افزایش مهارت های شناختی سبب بهبود عملکرد مغز در مواجهه با موقعیتهای واقعی زندگی مانند یادگیری و تصمیم گیری می شود،گفت: مطالعات نشان می دهد موفقیت های فردی تحت تاثیر کارکرد بهینه توانایی شناختی است، بنابراین باید تلاش شود تا مهارت های شناختی افراد جامعه در سطح مطلوب قرار گیرد.

کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی تدوین شد

وی افزود: براساس راهبرد ستاد توسعه علوم شناختی ، کارگروه پرورش شناختی با هدف توسعه سرمایه شناختی برای مخاطبان گروه سنی کودک و نوجوان سنین 5 تا 17 سال با اولویت آموزش شناختی فعالیت خود را آغاز کرد که بر اساس آن مجموعه ای از فرصت های یادگیری خلق می شود تا بچه ها و نوجوانان بتوانند مهارت های شناختی خود را بهبود ببخشند.

وی افزود: به منظور بهبود کیفیت یاددهی، توانمندسازی معلمان با تولید منابع مختلف آموزشی در فرآیندهای آموزش های جاری با آموزه های شناختی هم در این کارگروه مورد توجه قرار گرفت.

تلخابی با بیان اینکه برای پرورش و ارتقای مهارتهای شناختی بچه ها و نوجوانان سال گذشته فراخوان طرح های پژوهشی و تحقیقاتی برای گروه سنی 5 تا 12 برگزار گشت که در نتیجه آن 29 طرح پژوهشی دریافت که پس از بررسی نهایی ، پنج طرح برای تولید محتوا منجر به انعقاد قرار داد شد.

عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی افزود: در راستای افزایش مهارت های شناختی بچه ها و نوجوانان کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی با هدف توسعه برنامه های پرورش کارکردهای اجرایی تهیه و تدوین شد .

به گفته وی، بروشورآموزه های شناختی برای آموزش مجازی در دوران کرونا که شامل 15 نام اصلی مرتبط با آموزش و پرورش شناختی بود پس از تهیه و تدوین از طریق وب سایت ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، شبکه های اجتماعی در دسترس عموم مردم قرار گرفت.

وی بیان نمود: در پانزدهمین فراخوان پرورش کارکردهای اجرایی برای گروه سنی نوجوانان (12 الی 17 سال) ، 19 طرح پژوهشی دریافت و در نهایت چهار طرح پژوهشی در مرحله انعقاد قرارداد قرار گرفت .

عضو ارشد ستاد توسعه علوم شناختی طراحی و اجرای کارگاه آموزشی تحت نام سازوکار توسعه بسته های پرورشی برای مجریان همکار با کارگروه تربیت شناختی و هم تدوین معیارهای مناسب برای بازی های شناختی با نظر به جنبه های پرورش شاختی را از دیگر اقدامات و تلاش ها برای افزایش مهارت های شناختی در میان بچه ها و نوجوانان برشمرد .

تلخابی انعقاد تفاهم نامه همکاری با سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی کشور ، ترغیب شرکت ها برای سرمایه گذاری در حوزه تربیت شناختی و هم اندیشی با کانون پرورش فکری بچه ها و نوجوانان برای بهسازی و ارتقای سرمایه شناختی دانش آموزان از دیگر اقدامات و فعالیت ها در راستای افزایش سرمایه و مهارت های شناختی است .

دبیر کارگروه شناختی ستاد توسعه علوم شناختی با تاکید بر استمرار تلاش ها و فعالیت ها برای افزایش سرمایه ها و مهارت های شناختی در میان بچه ها و نوجوانان ، گفت: شناسایی ابزارها و فناوری های شناختی در تربیت ، همکاری با سمن ها در زمینه به کارگیری آموزه های علوم شناختی در تربیت، ایجاد شبکه میان شرکت ها، نهادها، افراد فعال و متخصصان در حوزه پرورش مهارت های شناختی و هم توسعه رویکردهای تربیت شناختی فرزند و توسعه نیروی انسانی و آموزش معلمان و والدین در دستور کار واقع شده است.

مجله شرقیا

مجله شرقیا | مجله آموزشی و اطلاع رسانی تحصیلی
منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 9 مرداد 1400 بروزرسانی: 9 مرداد 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 59762

به "کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی تدوین شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابچه راهنمای بسته پرورش مهارت های شناختی تدوین شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید