کشف حجم زیادی از اکسیژن در جو یک ستاره باستانی

به گزارش مجله کامپیوتر، پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو در مطالعه اخیرشان پیروز به شناسایی حجم زیادی اکسیژن در جو یک ستاره باستانی شده اند.

کشف حجم زیادی از اکسیژن در جو یک ستاره باستانی

به گزارش خبرنگاران و به نقل از تک اکسپلوریست، ستاره J0815 + 4729 ستارهای با فلزینگی فوق العاده کم در صورت فلکی سیاهگوش است. این ستاره 7 هزار و 500 سال نوری از خورشید و 3 هزار و 300 سال نوری از مرکز کهکشانی فاصله دارد.

در اخترشناسی و کیهان شناسی، فلزینگی(Metallicity) نشان دهنده نسبتی از جرم یک جسم نجومی است که از عنصرهایی به جز هیدروژن و هلیوم ساخته شده است.

اخترشناسان دانشگاه کالیفرنیا سن دیگو و موسسه de Astrofísica de Canarias و دانشگاه کمبریج اخیراً ترکیب شیمیایی بسیار غیرمعمول را در جو ستاره مشاهده کرده اند. ستاره شناسان مقدار زیادی از اکسیژن موجود در جو این ستاره اولیه را کشف کرده اند.

پژوهشگران با استفاده از تلسکوپ های کِک(W. M. Keck Observatory) رصدخانه مونوکی در هاوایی پیروز به کشف این موضوع شدند. علاوه بر این، این موضوع یک سرنخ مهم در مورد چگونگی تولید اکسیژن و سایر عناصر ضروری در اولین نسل از ستاره های جهان را ارائه می دهد.

آدام برگاسر(Adam Burgasser) اخترفیزیکدان و یکی از پژوهشگران این مطالعه گفت: ستاره هایی مانند J0815 + 4729 به عنوان ستاره هاله(halo stars) شناخته می شوند. این به دلیل توزیع تقریباً کروی آنها در اطراف کهکشان راه شیری است.

برای مشاهده ستاره شناسان از داده ها برای اندازه گیری فراوانی 16 گونه شیمیایی از جمله اکسیژن در جو این ستاره استفاده کردند.

جونای گونزالز هرناندز رامون وای کجال(Jonay González Hernández, Ramón y Cajal) پژوهشگر مقطع فوق دکترا و نویسنده اصلی این تحقیق گفت: ترکیب بدوی ستاره نشان می دهد که در صدها میلیون سال اول پس از بیگ بنگ و احتمالاً از ماده خاج شده از ابرنواخترهای اولیه راه شیری شکل گرفته است.

یافته های این مطالعه در مجله Astrophysical Journal Letters منتشر شد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 20707

به "کشف حجم زیادی از اکسیژن در جو یک ستاره باستانی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف حجم زیادی از اکسیژن در جو یک ستاره باستانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید