گردشگری راستا میان بر پیشرفت یک کشور است

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: وضعیت گردشگری جهانی به عنوان یک صنعت بزرگ امروزه رونق بسیار خوبی دارد و گردشگری در جهان به عنوان یک جهت میان بر برای پیشرفت کشورها تلقی می گردد.

گردشگری راستا میان بر پیشرفت یک کشور است

با وبسایت گردشگری تریپ ادوایزر همراه باشید.

به گزارش خبرنگاران، علی اصغر مونسان در همایش سرمایه گذاری گردشگری منطقه شرق کشور اظهار کرد: به همین دلیل چه کشورهای مختلفی که منابع طبیعی بی نظیری دارند و چه کشورهایی که ندارند راستا گردشگری را به عنوان یک راستا راحت برای پیشرفت و رونق مالی خودشان در نظر گرفتند.

وی افزود: از زمانی که فناوری رشد چشم گیری در دنیا پیدا کرد نیروی انسانی در صنایع مختلف مانند بخش کشاورزی روز به روز روند کاهشی پیدا کرد، علی رغم این که فناوری موجب رونق مالی شد اما بحرانی در ایجاد اشتغال دنیای به وجود آورد و برای دولت ها ایجاد شغل مهم شد.

مونسان ادامه داد: هر چه فناوری به سمت جلو حرکت می نماید استفاده از نیروی انسانی کم تر شده و موضوع اشتغال به موضوع مهمی تبدیل شده است؛ با توجه به ویژگی هایی که صنعت گردشگری دارد و شرایط موجود، یکی از راه های ایجاد اشتغال در دنیا صنعت گردشگری است، کارشناسان اقتصاد دنیای پیش بینی می نمایند که هر چه فناوری به سمت جلو پیش رود تمام بخش گردشگری و اقتصاد گردشگری دنیای به نیروی انسانی بیشتری احتیاج دارد و ایجاد اشتغال می نماید.

صنعت گردشگری یکی از صنایع اشتغال زا در دنیا است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: به همین دلیل یکی از صنایع اشتغال زا در دنیا صنعت گردشگری با اهمیت بسیار بالا است؛ بخش گردشگری چالش های متدوال صنایع دیگر را ندارد به این معنی که مزاحمت در عدم پایداری و آلودگی ایجاد نمی نماید، بنابراین بازهم یکی از بخش های مهمی است که با توسعه پایدار و همگون به جلو حرکت می نماید و تمام دولت ها به این صنعت توجه می نمایند چرا که بدون ایجاد مزاحمت باعث ایجاد رونق مالی می گردد.

وی عنوان نمود: شهرهای مختلفی داریم که در حاشیه آن ها صنایع مختلف و بزرگی شکل گرفته است اما لزوما برای این شهرها پیشرفت و آبادانی را به ارمغان نیاورده است و گاهی اوقات موجب تخریب نیز شده است مانند شهر اراک در کشورمان که صنایع بزرگی در کنار آن شکل گرفته است و شاید مسئولان آن فکر می کردند که حضور این صنایع بیشتر و بیشتر باعث رونق شهر می گردد در صورتی که این شهر در حال حاضر با مسائل بسیاری روبرو شده است.

مونسان افزود: اما هر شهری که در دنیا مولفه های پیشرفت را در خود دارد حضور گردشگران در آن نیز زیاد است و این امر نشان می دهد گردشگری باعث ایجاد توسعه پایدار می گردد که این خود یکی از ویژگی های مهم بخش گردشگری است.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی تشریح کرد: سرعت ایجاد اشتغال بالا از دیگر مواردی است که در بخش گردشگری با نرخ سرمایه گذاری پایین وجود دارد به این معنی که می توانیم با اندک سرمایه گذاری ایجاد اشتغال کنیم، بنا بر آمار سازمان دنیای به ازای هر 10 شغل یک شغل با حوزه گردشگری مرتبط است که از اهمیت بالایی برخوردار است و به واسطه همین مولفه هر چه به بخش گردشگری پرداخته گردد، کم است.

وی بیان کرد: البته در کشور ما هنوز به صنعت گردشگری، میزان مزیت ها و اهمیت این صنعت پرداخته نشده است اگر چه که این صنعت در کشورما به شدت رو به رشد است و آینده ای امیدوارنماینده دارد.

مونسان ادامه داد: به واسطه نرخ پایین سرمایه گذاری، فراگیر بودن و نرخ مشارکت بالای مردم در صنعت گردشگری از ویژگی های این بخش گردشگری است به این معنی که ما از پروژه های چند صد میلیاردی در قالب هتل های پنج ستاره و ... را داریم تا پروژه های بوم گردی بنابراین طیف وسیعی از مردم با سرمایه های مختلف می توانند در این بخش سرمایه گذاری نمایند؛ این امر بسیار مهم است به ویژه در شرایط کنونی کشور که اشتغال جوانان امر مهمی است در بخش گردشگری جوانان زیادی با رشته های مختلف دانشگاهی توانسته اند کسب و کار راه بیاندازند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی گفت: به واسطه همین ویژگی اتفاق های خوب دیگری که رخ می دهد توزیع عادلانه ثروت و درآمد است، در دورترین نقاط جوانان ما با اندک سرمایه توانسته اند کسب و کاری را برای خود فراهم و ایجاد درآمد نمایند و با راه افتادن پروژه های گردشگری تحولی در یک حوزه منطقه ای اتفاق افتاده است، پس این موضوع مهمی است که پیش از انقلاب دولت های مختلف و نظام ما به آن اهمیت دادند تا بتواند ثروت را به صورت عادلانه توزیع نمایند و بخش گردشگری توانایی این را دارد که با کم ترین مداخله دولت این کار را تحقق بخشد که خوشبختانه این اتفاق اتفاق افتاده است.

وی بیان کرد: جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر و حتی معکوس کردن این امر از ویژگی هایی است که بخش گردشگری کشور پیروز شده است آن را به انجام برساند، در کنار تمام این ابعاد مالی، ابعاد مهم فرهنگی و اجتماعی و دیپلماسی فرهنگی نیز در بخش گردشگری وجود دارد و شاید کم تر بتوان گفت حوزه ای در دنیا وجود داشته باشد که این همه ویژگی را با هم در خود داشته باشد.

گردشگری که به ایران سفر می نماید تبدیل به نماینده کشور می گردد

مونسان مدعی شد: ما اعتقاد داریم که هر گردشگر خارجی که به ایران سفر می نماید در راه بازگشت نماینده کشور ما می گردد و آن چه را که دیده است را به دنیایان منتقل می نماید، فرهنگ بالای مردم، مهمان نوازی، جاذبه های بی نظیر تاریخی و طبیعی که در کشور وجود دارد و در این شرایط که استکبار تبلیغ منفی علیه ایران انجام می دهد بخش گردشگری یکی از مهم ترین بخش هایی است که می تواند چهره کشور را به مردم دنیا معرفی کند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی اظهار کرد: به همین دلیل گردشگری در رتبه اقتصاد سوم دنیا قرار گرفته و در حال برداشتن گام های بزرگی است تا خود را به رتبه اول برساند و موجب شده است هیچ کشوری نگران اتمام منابع طبیعی و تجدیدناپذیرش نباشد؛ رونق گردشگری در کشورها بدون تکیه به منابع طبیعی و استفاده از منابع زیرزمینی توانسته اقتصاد کشورها را راهبری کند و موجب درآمد گردد.

چهار میلیون و 900 هزار گردشگر در سال 98 به ایران سفر کردند

وی عنوان نمود: تا کنون در سال 98 چهار میلیون 900 هزار گردشگر خارجی به کشور ما سفر کردند و اگر همین روند تا خاتمه سال جاری ادامه پیدا کند روند ورود گردشگر خارجی در کشور به ثبت می رسد؛ سال گذشته هفت میلیون 800 هزار گردشگر به ایران سفر کردند سال جاری پیش بینی می گردد که عدد بسیار بالاتری داشته باشیم.

ایران در رتبه دوم دنیا در سرعت رشد گردشگری واقع شده است

مونسان بیان کرد: چندی پیش نیز سازمان دنیای گردشگری بیان کرد که ایران در رتبه دوم دنیا در سرعت رشد گردشگری واقع شده است که به تمام کسانی که در این حوزه فعالیت می نمایند تبریک می گویم، این اتفاق در شرایطی رخ می دهد که ما تمام عوامل تهدیدنماینده حوزه گردشگری را دارا هستیم برای مثال ما موضوع تحریم ها، تنش ها و درگیری های منطقه ای، کاهش پروازهای مستقیم را نیز داریم که هر کدام از این عوامل در کشورهای دیگر می توانست صنعت گردشگری را به نقطه صفر برساند.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی افزود: امیدوارم با حل این مشکللات و موضوعات و روند رو به رشد کشور و افزایش قدرت کشور در دنیا آینده صنعت گردشگری در کشور روشن باشد و یک بخش با ثبات برای سرمایه گذاری فراهم گردد.

وی ادامه داد: از طرفی خوشبختانه افزایش روز افزون گردشگری داخلی را داریم که در شرایط سخت مالی کشور خوشبختانه گردشگری داخلی رونق خوبی دارد؛ کوشش کردیم که محصولات گردشگری از دو مورد افزایش پیدا کند و موجب جذب گردشگران جدید به کشور گردد، ما کار را از گردشگری تاریخی شروع نموده ایم و در حال حاضر گردشگری طبیعت گردی، کشاورزی، گردشگری درمانی و انواعی از گردشگری ها را دارا هستیم.

شهر گردشگر به عنوان یک برند گردشگری تعریف شد

مونسان تشریح مرد: شهر گردشگر یکی از دیگر موضوعاتی است که به عنوان یک برند تعریف شد و از حدود پیش از یک سال گذشته به تمام شهرها و استادران کشور ابلاغ شد، مولفه های مختلف و نظام های مختلفی را برای شهر گردشگر تعریف کردیم؛ کوشش شد در قالب برند شهر گردشگر از مشارکت فراگیر مردم و شهرداری ها در حوزه گردشگری استفاده کنیم تا بتوانیم شهرهایمان را با مولفه های گردشگری انطباق بیشتری دهیم که به زودی بخشی از شهرها که رتبه بندی شان تعیین شده است را اعلام خواهیم کرد.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی بیان کرد: بنا بود چند شهر به عنوان شهر گردشگر تعریف کنیم که در شورای مشورتی شهر گردشگر به این نتیجه رسیدیم که ابتدا شهرهای بزرگمان را به عنوان شهر گردشگر رتبه بندی کنیم تا یک تحرکی برای شهرهایی که کمتر به گردشگر پرداخته اند ایجاد و نظر آن ها به این موضوع جلب گردد.

وی متذکر شد: موضوع بعدی سند توسعه گردشگری کشور است که نمایندگان تکلیف کردند و این سند مهیا شده و در کمیسیون های دولت در حال رسیدگی است و به زودی به صحن دولت می آید و این سند مهم به تصویب دولت می رسد، به زودی برند ملی گردشگری کشور را در دهه فجر رونمایی خواهیم کرد.

مونسان یادآور شد: مستر پلن گردشگری کشور که فعالیت های عملیاتی ما را ذیل سند توسعه گردشگری تعیین می نماید با همکاری سازمان دنیای گردشگری و یونسکو در حال تدوین است و به زودی این سند به یاری ما می آید، بنابراین مجموعه اتفاقاتی که اتفاق افتاده است و آینده پیش رو قطعا نشان می دهد که گردشگری اقتصاد نو ظهوری در کشور خواهد بود و شک ندارم که در آینده ای نه چندان دور به اقتصاد اول و یا دوم کشور بدل خواهد شد.

دو هزار 451 پروژه در حوزه گردشگری مربوط به سرمایه گذاران است

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی توضیح داد: اجرای دو هزار 451 پروژه در کشور در حوزه گردشگری وجود دارد که مربوط به سرمایه گذارن است و دولت در آن دخالتی ندارد و خوشبختانه جزء معدود وزارت خانه ها هستیم که نقش حاکمیتی داریم و در اجرا دخالت نداریم و فقط کار راهنمایی را انجام می دهیم.

وی افزود: بالغ بر 200 هزار میلیارد تومان حجم سرمایه گذاری است که در قالب این دو هزار 451 پروژه در کشور در حال اجرا است و ما به نیز به عنوان خادمان شما با حمایت دولت از محل صندوق توسعه ملی وام های خوبی را در اختیار این پروژه ها قرار دادیم و هم چنان این روند ادامه خواهد داشت.

بیش از چهار هزار 500 موافقت اصولی در دولت دوازدهم صادر شده است

مونسان بیان کرد: صدور بیش از چهار هزار و 500 موافقت اصولی در بخش گردشگری در دولت دوازدهم نشان از اقبال به حوزه گردشگری است و شما تشخیص می دهید که این بخش، بخش پر بازدهی است و آینده خوبی خواهد داشت و خوشبختانه حمایت های قانونی خوبی هم انجام می گردد و نمایندگان مردم ما را پشتیبانی می نمایند و امیدوارم این روند با وزارت خانه شدن این سازمان رشد بیشتری پیدا کند و حمایت های بیشتری از دولت و مجلس داشته باشیم.

وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه مبلغ 500 میلیارد تومان در حمایت از پروژه های سرمایه گذاری در بخش گردشگری با نرخ 14 درصد در اختیار صندوق توسعه ملی گذاشت، هم چنین کوشش می کنیم روان سازی در فرایندهای صدور مجوز انجام گردد و کوشش کردیم که فرایندها الکترونیکی باشد تا شما کم ترین مزاحمت را برای مراجعه به ادارات داشته باشید.

وی گفت: بنابراین از تمام سرمایه گذاران خواهش می کنم به این بخش توجه ویژه ای داشته باشند و مطمئن باشند که این بخش، بخش پر بازده ای است و در مقایسه با سایر بخش های گردشگری مزیت های ذاتی در کشور ما دارد و انشاءلله اگر تحریم ها کاهش پیدا کند خواهیم دید که بخش گردشگری رونق چند برابری خواهد داشت و قطعا شما در جایی سرمایه گذاری می کنید که بازگشت سرمایه خوبی برایتان خواهد داشت و به فرهنگ، اقتصاد، شادی و نشاط کشور با سرمایه گذاریتان یاری می کنید.

مونسان متذکر شد: امروز نیز 200 پروژه با سه هزار 300 میلیارد تومان آماده ارائه به شما است و حضور استان داران در این همایش نشان از پشتیبانی آن ها در این بخش است و خود آن ها از نزدیک سرمایه گذاری های شما را حمایت خواهند کرد و شما با سرمایه گذاریتان موجب رونق گردشگری در شرق کشور می شوید و بنا بر آمار با به نتیجه رسیدن پروژه ها 25 هزار شغل برای هم وطنان فراهم می کنید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 15198

به "گردشگری راستا میان بر پیشرفت یک کشور است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گردشگری راستا میان بر پیشرفت یک کشور است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید