10 شهر پرطرفدار در جهان

به گزارش مجله کامپیوتر، یک موسسه تحقیقاتی معتبر در فرانسه، با نظرسنجی از مردم 26 کشور جهان درباره میزان مقبولیت 60 شهر منتخب، فهرست شهرهای جذاب برای سکونت، مسافرت و اشتغال را گفت.

10 شهر پرطرفدار در جهان

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، نتایج این نظرسنجی که در مصاحبه با حدود 20 هزار نفر در گروه های سنی 16 تا 64 سال اجرا شده، فهرست 10 شهر پرطرفدار دنیا را معرفی کرده است. نیویورک، پاریس و زوریخ انتخاب های اول نظردهنده ها به ترتیب برای کار، سفر و زندگی شناخته شدند. در این رتبه بندی، تهران در جایگاه آخر قرار گرفت.

روزنامه دنیای اقتصاد نوشت: یک مرکز مطالعاتی، رتبه بندی جدیدی را از برترین شهرهای دنیا منتشر کرد. شرکت ایپسوس (Ipsos) که در زمینه تحقیقات بازارهای دنیای و مشاوره بنگاهی فعالیت دارد، تازه ترین رتبه بندی خود از برترین شهرهای دنیا را ارائه کرد. این نهاد عمدتا رتبه بندی های خود را بر اساس نظرسنجی مردم در کشورهای مختلف دنیا ارائه می کند. در این رابطه این نهاد 60 شهر بزرگ دنیا را انتخاب و نظر حدود 19 هزار نفر از 26 کشور دنیا را در مورد زندگی، مسافرت و انجام کسب وکار در این 60 شهر جویا شده و بر اساس پاسخ های دریافت شده به شهرها امتیاز داده است.

بر این اساس نیویورک آمریکا بدون تغییر جایگاه نسبت به گزارش قبلی این نهاد، به عنوان برترین شهر دنیا انتخاب شد. بعد از نیویورک شهرهای ابوظبی، لندن، پاریس و سیدنی به عنوان برترین شهرهای دنیا معرفی شدند. تهران اما بر اساس نتایجی که از نظرسنجی ها حاصل شد، در کنار نایروبی - پایتخت کنیا - در انتهای این فهرست قرار گرفت.

این نهاد همچنین برترین شهر را به تفکیک بهترین شهرها برای زندگی، بهترین شهرها برای مسافرت و بهترین شهرها برای انجام کسب وکار معرفی کرده است. بر این اساس به نظر مردم دنیا بهترین شهر برای زندگی زوریخ (سوئیس)، بهترین شهر برای مسافرت پاریس (فرانسه) و بهترین شهر برای انجام کسب وکار نیویورک (آمریکا) است.

نیویورک در صدر، تهران در قعر

شرکت تحقیقاتی ایپسوس در جدیدترین گزارش خود، برترین شهرهای دنیا را معرفی کرد. این نهاد که در پاریس مستقر است و سومین شرکت تحقیقاتی برتر دنیاست غالبا رتبه بندی های خود را بر اساس نتایج نظرسنجی هایی که در سطح دنیای انجام می شود ارائه می کند. بر این اساس، ایپسوس برای معین برترین شهرهای دنیا، با 18 هزار و 557 نفر (که سنی بین 16 تا 64 سال دارند) در 26 کشور دنیا مصاحبه کرده است.

این مصاحبه به صورت آنلاین و بین بازه زمانی 21 آوریل تا 5 مه 2017 اجرا شده است. این نهاد در نظرسنجی های خود از افراد پرسیده است بر اساس دیده ها یا شنیده های خود به نظر شما بهترین شهر برای زندگی کردن، مسافرت کردن و انجام کسب وکار کدام است. بر این اساس، اسامی 60 شهر منتخب در اختیار مصاحبه شوندگان قرار داده شده و هر یک از آنها شهر مورد نظر خود را برای هر یک از سه حوزه انتخاب کرده اند.

امتیاز نهایی هر شهر در مجموع سه حوزه - زندگی، مسافرت و شغل - بر اساس درصدی از پاسخ ها در هر یک از سه حوزه به شهر مورد نظر به دست آمده است و در نهایت شاخص کلی رتبه برترین شهرها به لحاظ میزان طرفداران دنیای از جمع درصدهای سه حوزه حاصل می شود. برای مثال در نظرسنجی سال جاری 11 درصد از مصاحبه شوندگان نیویورک را بهترین شهر برای زندگی، 16 درصد از آنها نیویورک را بهترین شهر برای مسافرت و 23درصد از آنها این شهر را بهترین برای انجام کسب وکار انتخاب کرده اند.

بنابراین شاخص کلی نیویورک معادل جمع این درصدها یعنی 50 واحد می شود. همچنین این نهاد اولین گزارش برترین شهرهای خود را در دسامبر 2013 منتشر کرد و گزارش فعلی (2017) دومین رتبه بندی بهترین شهرهای این نهاد است.

بر اساس نتایج نظرسنجی ها و از دید مردم دنیا، نیویورک برترین شهر دنیا است. این شهر در رتبه بندی سال 2013 نیز در جایگاه نخست برترین شهرها قرار داشت. پس از نیویورک، شهر ابوظبی امارات که در فهرست سال 2013 در رده چهارم قرار داشت، توانست با سبقت دریافت از لندن و پاریس در جایگاه دوم بایستد.

شهرهای لندن، پاریس، سیدنی، زوریخ، توکیو، رم، لس آنجلس و آمستردام نیز در رتبه بندی سال جاری در رده های سوم تا دهم ایستاده اند. یکی از نکات مهم این گزارش، حضور تهران در میان 60 شهر منتخب است. در این رابطه شهر تهران نتوانست در دو حوزه زندگی کردن و انجام کسب وکار با شهرهای دیگر رقابت کند و هیچ کدام از مصاحبه شوندگان تهران را به عنوان شهری برای زندگی و انجام کسب وکار انتخاب نکرده اند (صفر درصد).

با این حال حدود یک درصد از مصاحبه شوندگان تهران را به عنوان شهر مورد نظر برای مسافرت کردن انتخاب کرده اند. در واقع تهران با امتیاز کل یک واحد، در رده شصتم (از میان60 شهر منتخب) ایستاد.

هر چند برخی ناظران این گزارش یک ابهام از بابت استفاده نکردن از نظر مردم کشورهای دارای 60 شهر منتخب در نظرسنجی مطرح می کنند اما با این حال اهمیت این موضوع با نگاهی گذرا به اسامی 10 شهر برتر این رتبه بندی تا حدودی رد می شود. بر این اساس شهرهای ابوظبی امارات (جایگاه دوم)، زوریخ سوئیس(جایگاه پنجم) و آمستردام هلند (جایگاه دهم) در میان ده شهر برتر دنیا قرار گرفته اند؛ در حالی که کشورهای امارات، سوئیس و هلند جزو کشورهای مصاحبه شونده نیستند.

در این رابطه 26 کشوری که از مردم آنها نظرسنجی اجرا شده عبارت است از: آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، چین، اسپانیا، ایتالیا، هند، ژاپن، روسیه، آرژانتین، بلژیک، مکزیک، لهستان، عربستان، آفریقای جنوبی، کره جنوبی، سوئد، ترکیه، مجارستان، استرالیا، کانادا، برزیل، پرو، صربستان و نیوزلند.

پیش از این نیز دنیای اقتصاد طی گزارش هایی باکیفیت ترین شهرهای دنیا را از نگاه مرسر آمریکایی و دویچه بانک آلمانی، اثرگذارترین شهرهای دنیا را از نگاه ای تی کرنی آمریکایی، و قدرتمندترین شهرهای دنیا را از نگاه بنیاد یادبود موری ژاپنی معرفی کرده بود. در گزارش اثرگذارترین شهرهای دنیا، تهران از بین 128 شهر بزرگ در جایگاه 118 و نیویورک در جایگاه نخست قرار گرفته بود. در رتبه بندی مرسر که آخرین آن در اوایل سال جاری میلادی انجام شد، رتبه تهران از بین 230 شهر، 203 شده بود.

بازگشت به صفحه سایر رسانه ها

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: تسنیم
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 22524

به "10 شهر پرطرفدار در جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 شهر پرطرفدار در جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید