42 واگن جدید تا انتها سال 98 به مترو اضافه می شود

به گزارش مجله کامپیوتر، مدیرعامل شرکت مترو تهران از افزوده شدن 42 واگن به خطوط مترو تا سرانجام سال خبر داد و گفت: دولت جهت تأمین 1050 واگن مترو در پایتخت تکلیف قانونی دارد.

42 واگن جدید تا انتها سال 98 به مترو اضافه می شود

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، علی امام، مدیرعامل شرکت مترو تهران درباره مطالبه مردم جهت افزایش تعداد قطار های مترو با توجه به تغییر نرخ بنزین گفت: دولت برای تأمین 2 هزار واگن بر اساس ماده 58 قانون پنج ساله ششم تکلیف قانونی دارد و بر همین اساس، سال 95 شورای اقتصاد مصوبه ای داشت که 1050 مورد از این واگن ها برای تهران و 950 مورد برای سایر شهر ها تا سال 1400 توسط دولت تأمین شود.

وی اضافه کرد: بر همین اساس قرار شد مناقصه تأمین 630 واگن برای تهران از همان 1050 مورد نامبرده شده برگزار شود، ولی فرایند ابلاغ آن به سرعت انجام نگرفت و اواخر سال 97 به پیمانکار و شرکای چینی موضوع ابلاغ شد البته هنوز به دلیل مسائل قرارداد عملیاتی نشده است.

مدیرعامل شرکت مترو تهران ادامه داد: وزارت کشور هنوز بانک عامل را برای این مسأله نهایی نکرده و از طرفی قرارداد برای تأمین 630 واگن بر اساس یورو است، ولی از آنجا که می خواهند از فاینانس چین استفاده کنند این موضوع به الحاقیه نیاز داشته بنابراین فرایند لاک پشتی بوده و جهت طولانی را طی کرده است.

امام با اشاره به اینکه سازمان شهرداری ها نیز پیگیر این مسأله است، گفت: اخیراً رضا اردکانیان وزیر نیرو به عنوان رئیس کمیته مشترک همکاری های بازرگانی ایران و روسیه به این کشور سفر کرده و قرار است تا 4 پروژه را کشور روسیه با ایران همکاری داشته باشد که دو مورد آن مربوط به وزارت نیرو، یک مورد به راه آهن و یک مورد مربوط به تأمین واگن در تهران و کلانشهر ها است.

وی با تأکید بر اینکه قرار است مسکو تعدادی از واگن های مترو تهران و کلانشهر ها را تأمین کند گفت: این موضوع در حال حاضر در مرحله مذاکره است، ولی پیش بینی ها به این صورت بوده که حدود 680 واگن تأمین شود که البته این تعداد فقط برای تهران نیست و امیدواریم بخش زیادی از آن برای پایتخت در نظر گرفته شود.

مدیرعامل شرکت مترو تهران گفت: به غیر از این موضوع 70 واگن قطعات آن سال گذشته وارد گمرک شده و قرار است هفته آینده بر اساس همین قطعات دو رام قطار را به بهره برداری برسانیم که قبلاً 4 رام نیز در شهریور افتتاح شده بود و 4 رام دیگر نیز تا خاتمه سال تکمیل و به شرکت بهره برداری مترو تحویل داده می شود.

امام شرح داد: با این حساب تا خاتمه سال 10 رام قطار مترو تحویل شرکت بهره برداری مترو می شود، ولی قرارداد عملیاتی دیگری به دلیل محدودیت منابع اقتصادی نداریم.

وی گفت: بر اساس استاندارد های بین المللی هر واگن مترو قیمتی حدود یک میلیون یورو دارد و یک رام قطار هزینه 7 میلیون یورویی در پی خواهد داشت که تأمین آن در شرایط اقتصادی کنونی با سختی روبرو است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 18065

به "42 واگن جدید تا انتها سال 98 به مترو اضافه می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "42 واگن جدید تا انتها سال 98 به مترو اضافه می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید