7 فیلم کارآفرینانه برای نوروز

به گزارش مجله کامپیوتر، هر بار به بهانه ای تماشای فیلم یا خواندن کتاب را به تعویق می اندازیم اما نوبت به نوروز که می رسد، با خودمان می گوییم دیگر وقت آن رسیده که از فرصت به دست آمده استفاده کنیم.

7 فیلم کارآفرینانه برای نوروز

هر سال با نزدیک شدن به سال نو، لیست کارهایی را که باید در تعطیلات انجام دهیم، می نویسیم. در لیست کارهایمان همیشه تعدادی کتاب نخوانده و فیلم کارآفرینانه ندیده خودنمایی می کند.

هر بار به بهانه ای تماشای فیلم یا خواندن کتاب را به تعویق می اندازیم اما نوبت به نوروز که می رسد، با خودمان می گوییم دیگر وقت آن رسیده که از فرصت به دست آمده استفاده کنیم.

کارآفرینان نیز از این قاعده مستثنی نیستند. آنها به زمانی برای ارتقای خود و توسعه فردیشان نیازمندند. تماشای فیلمی مناسب حال کارآفرینان نه تنها به آنها انگیزه ادامه راه را می دهد، بلکه ایده های جدیدی را برایشان به ارمغان می آورد. از طرفی لازم است گاهی کارآفرینان به ذهن خود استراحت دهند تا از دغدغه های زندگی روزمره و کاری شان رها شوند.

در جستجوی خوشبختی

فیلم در جستجوی خوشبختی

فیلم در جستجوی خوشبختی محصول سال2006 آمریکاست. این فیلم داستان زندگی کریس گاردنر را به تصویر می کشد. گاردنر که در دهه 80 میلادی بی خانمان بوده، با تلاش های بسیار توانست به یکی از مهم ترین بازاریابان دنیا تبدیل شود.

کریس گاردنر در کتاب خود با نام درجستجوی خوشبختی داستان اتفاقات زندگی خود از دوران بی خانمانی تا تبدیل شدن به یکی از بازاریابان مشهور دنیا را تعریف کرده است.

گابریل موچینو، کارگردان ایتالیایی، فیلم در جستجوی خوشبختی را به نویسندگی استیون کانراد کارگردانی کرده است. ویل اسمیت در این فیلم نقش کریس گاردنر را بازی کرده است.

گاردنر سیاه پوستی است که در اوایل دهه 80 میلادی، اسکنرهای پزشکی را می فروشد. این خرده فروش در کار خود با مسائل بسکمک روبرو است. تماشای این فیلم برای کارآفرینان و کسانی که علاقه مند به راه اندازی کسب وکارشان هستند، لازم است چون اصل تسلیم ناپذیری را به آنها یاد می دهد.

فاندر

فیلم فاندر

فیلم کارآفرینانه فاندر (بنیانگذار) سال2016 توسط جان لی هنکاک ساخته شد. این فیلم داستان به وجود آمدن یکی از بزرگ ترین اغذیه فروشی های زنجیره ای را روایت می کند.

مک دونالد که تولیدکننده فست فود است و در بیشتر کشورهای دنیا شعبه دارد، در ابتدای راستا تولیدش با مخالفت های بسکمک روبرو بود. ری کراک، موسس مک دونالد مانند بسکمک از کارآفرینان زندگی سختی داشته و درآمدش از فروش مخلوط کن بوده است. مایکل کیتون، لورا درن و نیک آفرمن بازیگران اصلی فیلم بنیانگذار هستند.

یس من

مرد بله گو

فیلم کارآفرینانه مرد بله گو یا همان یس من با بازی جیم کری، محصول سال 2008 است. این فیلم که پیتون رید آن را بر اساس داستان دنی والاس کارگردانی کرده، داستان مردی به نام کارل است.

کارل، مرد تنهایی است که اعتماد به نفس بالایی ندارد. با این حال او روی برنامه های خودکمک تمرکز می کند و خودش را به چالش می کشد. چالش اصلی کارل بله گفتن به هر چیزی در زندگی اش به مدت یک سال است.

حتما از خودتان می پرسید چه ارتباطی میان فیلم مرد بله گو و کارآفرینی وجود دارد که کارآفرینان باید آن را ببینند. جواب سوالتان ساده است. قبل از هر چیزی باید بدانیم که خیلی از کارآفرینان و صاحبان مشاغل کوچک از کمبود اعتماد به نفس رنج می برند.

اعتماد به نفس پایین در کارآفرینان و شکست استارتاپ هایشان ارتباطی مستقیم با یکدیگر دارند. از سوی دیگر فیلم مرد بله گو به ما می آموزد که به هر چیزی در زندگی مان بله بگوییم و برای آن آماده باشیم. کارل آلن در زندگی خود به همه چیز جواب منفی می داد و آن را رد می کرد.

همین موضوع به اعتماد به نفسش ضربه زده بود. در حالی که پس از تغییر نگرش و قبول اتفاقات مختلف در زندگی( چه خوب و چه بد) متوجه شد که فرصت ها در چند قدمی او بوده اند.

فیلم تئوری همه چیز

تئوری همه چیز داستان زندگی استیون هاوکینگ را از زمانی که به بیماری عصبی حرکتی مبتلا می شود تا رسیدن به موفقیت های بزرگ در فیزیک دنبال می کند. فیلمنامه این اثر براساس کتاب همسر استیون هاوکینگ با نام سفر به بی نهایت: زندگی من با استیون، نوشته شده است.

این فیلم کارآفرینانه که 4سال پیش از مرگ هاوکینگ در 76 سالگی ساخته شده، از تلاش های استیون هاوکینگ برای دستیابی به پاسخ سوالاتش می گوید. همه ما وقتی نام استیون هاوکینگ را می شنویم، از او به عنوان یکی از باهوش ترین افراد یاد می کنیم.

هاوکینگ تاثیر بسکمک در علوم گذاشته و با وجود مسائل جسمی دست از تلاش برنداشته. نکته کلیدی فیلم تئوری همه چیز و به طور کلی زندگی هاوکینگ این است که همیشه سوال بپرسیم.

استیو جابز

فیلم استیو جابز

دنی بویل سال 2015 فیلم کارآفرینانه استیو جابز را ساخت. برخلاف تصور خیلی ها استیو جابز موفقیتش را به راحتی کسب نکرده است. موسس اپل مثل همه افراد نوآور با چالش های زیادی در زندگی حرفه ای و شخصی اش روبه رو بوده که بخشی از آن را می توان در فیلم استیو جابز دید.

مایکل فاسبندر در فیلم نقش استیوجابز را بر عهده داشت و به خاطر همین نقش جایزه اسکار را از آن خود کرد. فیلم استیو جابز سه بخش دارد و هر کدام از آنها دوره ای از زندگی جابز را نشان می دهند.

در سکانس های مختلف فیلم، دشواری های توسعه حرفه ای جابز و زندگی خانوادگی او را می بینیم. جابز نه تنها برنامه نویس کامپیوتری و مهندس بود، بلکه بدون استیو جابز اپل وجود خارجی نداشت.

استیوجابز با تغییر پارادایم ها، زندگی میلیون ها نفر را با محصولات اپل دگرگون کرد. هدف استیو جابز دسترسی آسان محصولات کامپیوتری و بهبود محاسبات رایانه ای بود. با تماشای فیلم استیو جابز درس هایی از زندگی این کارآفرین می آموزیم.

پسری که باد را مهار کرد

فیلم پسری که باد را مهار کرد

سال 2019 فیلم کارآفرینانه پسری که باد را مهار کرد به کارگردانی چیوتل اجیوفور، ماجرای ساخت توربین بادی توسط پسری است که به علت فقر مجبور به ترک تحصیل شده است.

اگرچه ویلیام تحصیلات آکادمیک ندارد، اما علاقه به تحصیل باعث شد او کتاب های مختلفی را مطالعه کند. شاید اغراق نباشد اگر بگوییم پسری که باد را مهار کرد ، نمونه موفقی برای آموزش کارآفرینی است.

این فیلم که توسط شبکه نتفلیکس آماده پخش شده، مصداق جمله محدودیت، خلاقیت می آورد است. این فیلم هم مانند دیگر فیلم هایی که معرفی کردیم، براساس داستانی واقعی ساخته شده است.

ویلیام کامکوامبا نویسنده و مخترع مالاوی است که در سال 1987 به دنیا آمده، ویلیام در سال 2002 توانست توربین بادی بسازد. ویلیام سال ها بعد پمپ آبی با قدرت خورشیدی ساخت.

مهم ترین دلیلی که کارآفرینان باید داستان ویلیام کامکوامبا را در فیلم پسری که باد را مهار کرد ببینند، شجاعت انجام کار درست است. هرچند ساخت چیزهای تازه و نوآورانه نیازمند قبول خطراتی است ولی هر ریسکی، فرصت جدیدی می سازد. در این فیلم خواهیم فهمید که کلید موفقیت، عبرت آموزی از هر شکست است؛ پس از هر شکست باید اهداف تازه ای را جایگزین کنیم.

فورد علیه فراری

فیلم فورد علیه فراری

فورد علیه فراری به رقابت های اواسط دهه 60 میلادی می پردازد که در آن شرکت آمریکایی فورد رانندگان افسانه ای خود را معرفی کرد. در حقیقت تا پیش از آن شرکت خودروسازی فورد هرگز به ساخت اتومبیل های اسپورت فکر نکرده بود.

فیلم جیمز منگولد نه تنها یک فیلم اکشن و مسابقه ای است بلکه نوآورانه نیز هست. این فیلم به مسئله نوسازی و حفظ برند در کسب وکارها پرداخته است.

داستان فیلم فورد علیه فراری مربوط به کارول شلبی، راننده و طراح ماشینی است که به دلیل مشکل قلبی مجبور شد در اوج خداحافظی کند. کناره گیری شلبی از مسابقات از نظر بسکمک از همکارانش غیرحرفه ای به نظر می رسید چون آنها از مسئله ای که برای این راننده اتفاق افتاده بود، خبر نداشتند. از طرفی شلبی شاگردی داشت که نه تنها اتومبیل ها را به خوبی می شناخت، بلکه راننده فوق العاده ای هم بود.

به همین خاطر زمانی که کارخانه فورد تصمیم می گیرد رویکرد خود را تغییر دهد، شلبی برای ساخت اتومبیل های اسپورت فورد از کن مایلز کمک می گیرد. محصول شلبی و مایلز که آن را GT40 نامیدند، توانست در چند دوره برنده مسابقات لمانز شود.

فورد علیه فراری محصول سال 2019 است و به چالش هایی که شرکت های سنتی برای تغییر رویکردشان به منظور حفظ برندشان دارند، می پردازد. در این فیلم که جیمز منگولد آن را کارگردانی کرده، مت دیمون و کریستین بیل نقش آفرینی کرده اند.

مجله سرگرمی

مجله سرگرمی و تفریحی، همیشه به شادی
منبع: مجله شنبه
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 24485

به "7 فیلم کارآفرینانه برای نوروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "7 فیلم کارآفرینانه برای نوروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید