آتلانتیک: جهانیان به ترامپ می خندند

به گزارش مجله کامپیوتر، فارس نوشت: بر اساس تحلیلی که مجله آتلانتیک منتشر نموده، رئیس جمهور آمریکا در چند ماه گذشته، در رهبری داخلی و خارجی خود، یک خلاء را ایجاد نموده که چین در حال پر کردن آن است.

آتلانتیک: جهانیان به ترامپ می خندند

وبگاه آتلانتیک، در یادداشتی که روز گذشته منتشر شد، با اشاره به خلاء قدرتی که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، با اظهارات خود در مقابله با ویروس کرونا مبنی بر تزریق مواد ضدعفونی نماینده و دیگر اقداماتی که از سوی مقامات دولت وی در این زمینه مشاهده شده در حال ایجاد یک خلاء در قدرت رهبری خود هم در داخل آمریکا و هم در خارج از این کشور است و چین کوشش می نماید این خلاء را پر کند.

آتلانتیک در این یادداشت با اشاره به ویدئویی که اخیراً با نام روزی روزگاری، یک ویروس در اینترنت پخش شده نوشت، این ویدئو که اخیراً بازدید بالایی داشته است، گفت وگوی بین چین و آمریکا را نشان می دهد که در آن مجسمه آزادی، که نشانه آمریکاست با یک صدای نازک که نشانه چین است مکالمه می نماید. مکالمه آنها که درباره شیوع ویروس کرونا است تا جایی پیش می رود که مجسمه آزادی در مقطعی می گوید این ویروس در آوریل دور خواهد شد.

مجله آتلانتیک در ادامه نوشت، اگرچه این ویدئو مانند یک فراوری آماتور به نظر می رسد، اما آن قدر هم آماتور نیست. این ویدئو کلیپ در 30 آوریل توسط خبرگزاری شین هوا، خبرگزاری رسمی چین، منتشر شد، دیپلمات های چینی نیز این ویدئو را مشاهده و تبلیغ کردند و از عصر روز گذشته این ویدئو 1.6 میلیون بازدید داشته است.

آتلانتیک این ویدئو را تبلیغی از سوی چین خواند و نوشت، تبلیغات در مواقعی که خلاء وجود داشته باشد و زمانی که رقابت بر سر رساندن پیغام وجود نداشته باشد بهترین کارکرد را خواهند داشت. چین از اواسط ماه مارس، پیغام هایی را درباره این خلاء مخابره و اعلام نموده دنیا نه تنها با یک ویروس، بلکه با شکست های فاجعه بار و مسخره رئیس جمهور آمریکا در روبرو با این خلاء، دگرگون شده است.

این مجله آمریکایی در ادامه نوشت، نقل قول های رئیس جمهور آمریکا در جریان کنفرانس خبری 23 آوریل، در هر قاره ای به وسیله کانال های تلویزیونی، ایستگاه های رادیویی، مجله ها و وب ها و در زبان های مختلف پخش شد و حتی بعد از پخش صحبت های او نیز هشدار داده شد که مردم گول نخورند که بخواهند مواد ضدعفونی نماینده را بنوشند. در سال های گذشته، بسیاری از این رسانه ها مطالبی در انتقاد از سیاست خارجی آمریکا منتشر کرد و رئیس جمهورهای مختلف آمریکا را مقصر دانستند. اما اکنون اخباری که از آنان می بینیم، جدید هستند. این بار مردم به رئیس جمهور آمریکا حمله نمی نمایند، بلکه به او می خندند. یکی از ستون نویس های مطرح ایتالیا، عنوان نموده با وجود اینکه ایتالیایی ها برای آمریکایی هایی که با این ویروس به سختی دست و پنجه نرم می نمایند، بسیار متأسف است، اما احساس آنان نسبت به ترامپ متفاوت شده است. این ستون نویس ایتالیایی گفت: با وجود غم و اندوهی که اکنون (به دلیل شیوع کرونا) وجود دارد، ترامپ ما را سرگرم کرد.

در ادامه این یادداشت آمده است، اگر ترامپ مسخره بوده است، اما دولت او کاملاً نامرئی بوده است. آمریکایی ها هیچ کاری انجام نمی دهد، یا اگر بخواهیم دقیق تر باشیم، از آنجایی که بسیاری از فرمانداران، شهردارها، پزشکان، دانشمندان و شرکت های فناوری در حال فعالیت هستند، کاخ سفید هیچ کاری انجام نمی دهد. رئیس جمهور آمریکا هیچ اقدامی مبنی بر رهبری انجام نمی دهد و هیچ رهبری از سوی آمریکا در دنیا وجود ندارد. اعضای گروه هفت، با یکدیگر ملاقات داشته اند تا یک بیانیه مشترک را بنویسند. اما این اقدام نیز زمانی که مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا، بر نام گذاری ویروس کرونا به عنوان ویروس ووهان اصرار داشت، لغو شد.

مجله آتلانتیک در این یادداشت با اشاره به اینکه نه تنها رئیس جمهور آمریکا حرف های بی معنی می زند و آمریکا غایب به نظر می رسد، بلکه دیپلمات مطرح این کشور نیز مانند کاریکاتوری از یک مرد سخت است؛ مردی که در حال ترواش کردن بد و بی راه است.

این مجله آمریکایی در ادامه نوشت، اگرچه چند وقت بیشتر از شیوع بیماری کرونا نگذشته و همچنان مقیاس حقیقی این بحران و فاجعه مالی بر اثر آن هنوز نمایان نشده، اما طرح کلی آن بسیار متفاوت است، دنیا پساکرونا و پساآمریکا در حال شکل گیری است. در این دنیا نظرات آمریکایی ها ارزش کمی خواهند داشت و ارزش نظرات رقبای آمریکا بیشتر خواهند بود. این مسئله جنبه های سیاسی را به روش هایی که آمریکایی آن را درک ننموده اند تغییر خواهد داد.

آتلانتیک همچنین نوشت، تبلیغات چین همچنین زمین های بارور دیگری را نیز به وجود آورده است. یاری چین به ژاپن و کره جنوبی، دو کشور متحد آمریکا، رسید. این دو کشور دلایل بسیاری دارند که نسبت به چین هشیار باشند، اما اکنون که ترامپ به سوژه خنده تبدیل شده است و اکنون که آمریکا از بازی خارج است، بعضی در توکیو و سئول ممکن است اینگونه نتیجه گیری نمایند که بهتر است احتیاط بیشتری داشته باشند و خطر ننمایند. چین همچنین به ایران نیز یاری های بسیاری ارائه کرد، رهبران ایران اکنون دلایلی بسیاری دارند که اگر رئیس جمهور آمریکا مانند یک انسان جدی با آنان رفتار نکند، می توانند امیدوار باشند که در برابر تحریم های این کشور مقاومت نمایند.

نویسنده این یادداشت با اشاره به اینکه مردم دنیا اظهارات ترامپ را به سخره می گیرند، نوشت، در موقعیت کنونی که مردم دنیا به رئیس جمهور آمریکا می خندند، چینی ها ممکن است پیروز شوند. در حلقه اطراف پامپئو، ظاهراً خیلی برای وی اقدام شجاعانه است که از واژه ویروس ووهان استفاده کند، اما در دنیا واقعی، در دنیای رئیس پامپئو، به عنوان یک دلقک درنظر گرفته شده است بسیاری از مردم به این حرف ها گوش نمی دهند. یک خلاء قدرت به وجود آمده و کشور چین در کوشش است آن را پر کند. با توجه به بیانیه های اخیر مقامات دولت ترامپ، این مقامات هنوز از هرج و مرجی که در سیاست خارجی آمریکا ایجاد نموده اند اطلاع ندارند. پامپئو در چند روز اخیر کوشش نموده تحریم ها علیه ایران را سازماندهی کند، گویی که روسیه و چنین یا حتی متحدان اروپایی آمریکا تمایل دارند دنباله رو او باشند.

مجله آتلانتیک با اشاره به اینکه نمی توان با قطعیت عنوان نمود که جو بایدن بتواند تغییری در این زمینه ایجاد کند، نوشت، جوک هایی که در خصوص مواد ضدعفونی نماینده ساخته شدند و خاطراتی که باعث خنده در محافل می شوند نیز به عنوان خاطره باقی خواهند ماند. هر کسی که جایگزین پامپئو گردد، تنها چهار سال فرصت دارد که این آسیب هایی که وی ایجاد نموده را بر طرف کند و حتی ممکن است کوشش های جایگزین او کافی نباشد.

نویسنده این یادداشت در سرانجام با اشاره به اینکه آیا ترامپ بار دیگر پیروز انتخابات می گردد یا خیر، نوشت، هر ملتی می تواند یک بار اشتباه کند و یک رهبر بد را انتخاب نمایند، اما اگر آمریکایی ها بار دیگر ترامپ را انتخاب نمایند، این موضوع یک پیغام آشکار را مخابره خواهد نمود که ما دیگر به عنوان یک ملت جدی نیستیم. ما نیز مانند یک رئیس جمهور نادان بی فکر و خودشیفته هستیم.

310311

دور زمین: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 30976

به "آتلانتیک: جهانیان به ترامپ می خندند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آتلانتیک: جهانیان به ترامپ می خندند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید