آخرین مناظره بایدن و ترامپ؛ از بحران کرونا تا ادعای دخالت خارجی در انتخابات آمریکا

به گزارش مجله یک کامپیوتر، جو بایدن و دونالد ترامپ آخرین مناظره انتخاباتی خود را برگزار کردند.

آخرین مناظره بایدن و ترامپ؛ از بحران کرونا تا ادعای دخالت خارجی در انتخابات آمریکا

سومین و آخرین مناظره انتخاباتی دو رقیب اصلی ریاست جمهوری آمریکا شامگاه پنج شنبه در نشویل ایالت تنسی آغاز شد و سوال اول مجری، درباره بحران شیوع کرونا در آمریکا بود اما این مناظره سوال هایی هم در زمینه موضوع های مرتبط با امنیت ملی و تاحدودی سیاست خارجی داشت.

جو بایدن نامزد حزب دموکرات و دونالد ترامپ نامزد حزب جمهوریخواه برای آخرین بار رو در روی هم قرار گرفتند تا در مدت 90 دقیقه به سوالات مربوط به 6 موضوع پاسخ دهند و یا همدیگر را به چالش بکشند.

از آنجا که این رئیسان جمهوری احتاقتصادی آینده آمریکا به قواعد مناظراتی در نخستین مناظره تن ندادند و حرف همدیگر را قطع کردند، کمیسیون مناظره های انتخاباتی تصمیم گرفت تا در 2 دقیقه ای که متعلق به هریک از نامزدها است، میکروفون نامزد دیگر را قطع کند.

موضوعات مطرح در مناظره امشب عبارتند از: ویروس کرونا، خانواده، امنیت ملی، مدیریت، تغییرات آب وهوایی و مسایل نژادی.

به هر یک از این موضوعات 15 دقیقه وقت اختصاص داده شده است.

مناظره دوم ترامپ- بایدن به دلیل ابتلای ترامپ به ویروس کرونا و نپذیرفتن مناظره مجازی برگزار نشد اما دو طرف در دو شبکه متفاوت در یک زمان به سوالات مجری و مخاطبان حاضر پاسخ گفتند.

نخستین سوال مجری مناظره درباره ویروس کرونا بود، چگونه رهبری کشور را به عهده خواهید داشت که ترامپ گفت: می دانید که 2.2 میلیون نفر قرار بود جان ببازند، ما عظیمترین اقتصاد جهان را بستیم، به کشورهای دیگر نگاه کنید که همین مشکل را دارند.

وی اضافه نمود: ما به شدت با آن مبارزه می کنیم، افزایشی را در بعضی ایالت ها داشتیم که از بین خواهند رفت. ما در حال ساخت واکسن هستیم. خودم به این بیماری مبتلا شدم، تحت درمان با داروهای ویژه ای قرار گرفتم.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد بسیاری از سران کشورها به خاطر اقداماتی که در آمریکا انجام شد، به ما تبریک گفتند. ما در حال توزیع دستگاه تنفسی در سراسر جهان هستیم.

این سوال از بایدن هم پرسیده شد که گفت: 220 هزار آمریکایی در این بیماری جان باخته اند. هرکسی که مسئول این مرگ است نباید به عنوان رئیس جمهوری آمریکا در این مسئولیت بماند.

وی اضافه نمود: در مقایسه با اروپا، از نرخ بسیار بالایی آغاز کردیم، انتظارات این بود که از الان تا آخر سال گفته می گردد 200 هزار نفر دیگر جان می بازند. کاری که من انجام می دهم اطمینان از استفاده ماسک توسط همگان است، استانداردهای ملی برای بازکردن مدارس و کسب و کار معین می کنیم.

سوال بعدی درباره واکسن بود، بایدن گفت: این همان کسی است که گفت همه چیز تا عید پاک تمام می گردد، ما در حال وارد شدن به زمستان سیاه هستیم، این شخص هیچ برنامه ای ندارد.

ترامپ پاسخ داد: ما برنامه داریم، از ژانویه ورود از چین را ممنوع کردیم اما همین بایدن گفت که او بیگانه ستیزی دارد، حتی آنفلوآنزای خوکی را بایدن مدیریت نکرد. رئیس دفتر کسی که آنفلوآنزای خوکی را مدیریت کرد، کفت فاجعه بار بود.

بایدن واکنش نشان داد: او بیگانه هراس است نه به خاطر اینکه آنجا را بست بلکه او راه ورود از چین را دیر بست. او در ماه ژانویه گفت رئیس جمهوری چین بسیار شفاف عمل نموده است. او از قانون شرایط دفاعی استفاده نکرد و عملا کاری نکرد، بعد از ترخیص از بیمارستان هم اظهار کرد همه چیز به زودی تمام می گردد.

ترامپ در مقابل گفت: ما مثل بایدن به پناهگاه نمی رویم، من دیدار های زیادی داشتم، 99. 2 جوانان گرفتار این ویروس خوب می شوند، ما باید کشور را بازگشایی کنیم در آن صورت کشوری نخواهیم داشت.

بایدن پاسخ داد: او یاد می گیرد که چگونه با این ویروس زندگی کند اما مردم در حال آموزش هستند که چگونه با این بیماری بمیرند، او می گوید که این خطرناک نیست. او مسئولیت را نمی پذیرد.

ترامپ گفت: من مسئولیت را می پذیرم اما تقصیر من و چین نیست بلکه مقصر چین بود.

بایدن در پاسخ به اظهارات ترامپ که مدعی شد او گفت بستن مرزها بیگانه ستیزی است، گفت من هرگز چنین چیزی نگفتم.

سوال درباره زیان اقتصادی بستن کشور بایدن گفت: من نگفتم کشور را ببندم بلکه می خواهم ویروس را از بین ببرم، به جای رفتن به زمین گلف باید با نانسی پلوسی صحبت می کرد و این مشکل را حل می کردند.

وی اضافه نمود: مدارس احتیاجمند پول برای تجهیزات و فضای آموزشی بیشتری دارند.

ترامپ در پاسخ گفت: او درباره تعطیل کشور صحبت می نماید، ایالت های دموکرات را نگاه کنید، همه جا را تعطیل کردند. جوانان مصونیت دارند.

سوال بعدی درباره بسته شدن مدارس بوستون از ترامپ بود، که گفت: من می خواهم مدارس باز گردد، کشور و اقتصاد آن غول آسا است، ما باید کشور را بازگشایی کنیم. شفای این بیماری نمی تواند بدتر از معضل باشد. او می گوید کشور را ببندد؛ در دولت ما یک نفر هم نگفته است کشور را ببندیم.

بایدن گفت ما باید با ایمنی کسب و کار را باز کنیم. باید فاصله اجتماعی انجام گردد، باید آزمایش سریع داشته باشیم، باید ردگیری بیماران را داشته باشیم. معلمان! ما نمی خواهیم شما جانتان را بیش از این از دست بدهید.

ترامپ در پاسخ اظهار کرد: ترامپ به شهر ارواح تبدیل شده است، شهر زیبای من که سالها پویا بود در حال از بین رفتن است.

بایدن با انتقاد از آبی و قرمز کردن ایالت ها توسط ترامپ گفت: اینجا آمریکا است، همه ایالت ها متعلق به آمریکا است، پولی که تصویب شده باید به همه برسد.

ترامپ در پاسخ گفت: نیویورک، میشیگان، کارولینای شاقتصادی و دیگر ایالت ها در حال از بین رفتن هستند، باید از سالمندان محافظت کنیم، ما بهترین آزمایش ها را در جهان داریم.

سوال بعدی درباره آنتونی فاوچی بود که ترامپ مدعی شد فاوچی گفت که ماسک اهمیت ندارد و نمی تواند یاری کند، من از او انتقاد نمی کنم، هیچ از این ویروس اطلاعی نداشت. او گفت این مساله ای نیست و به زودی از بین خواهد رفت.

بایدن در پاسخ گفت: فکر کنید که ترامپ در ماه ژانویه چه می دانست و به مردم آمریکا نگفت. او گفت نخواسته بگوید تا مردم آمریکا وحشت ننمایند، اما به او گفته بودند که این ویروس در هوا منتشر می گردد و بسیار خطرناکتر از آنفلوآنزا است. آمریکایی ها وحشت نمی نمایند او وحشت می نمایند.

وی به نقل از نیویورک تایمز اضافه نمود: دوستان او به وال استریت رفتند و گفتند که سریع سهام را بفروشید چون این ویروس خیلی خطرناک است.

ترامپ در پاسخ گفت: شما هستید که پول زیادی در وال استریت به دست آوردید، هر وقت پول زیادی به دست می آورید یعنی معاملاتی اجرا شده است. من می توانم از نظر درآمد اقتصادی رکورد شکن شوم، شما نباید درباره وال استریت صحبت کنید، شما کسی هستید که پول وال استریت را می گیرید نه من

وی اضافه نمود: من می توانم گزارش اقتصادی تو را منتشر کنیم، ما با اندکی از پولی که داشتیم توانستیم هیلاری کلینتون را شکست دهیم.

دخالت در انتخابات آمریکا

موضوع بعدی درباره امنیت ملی بود که این سوال مطرح شد که مقامات ارشد اطلاعاتی گفتند که روسیه و ایران در حال دخالت در انتخابات هستند، ایران پیغام های ارعاب نماینده در فلوریدا به رای دهندگان می فرستد، اقدام شما چه خواهد بود؟

بایدن گفت: من روشن نموده ام که هر کشوری در انتخابات آمریکا دخالت کند، بهای آن را خواهد پرداخت. در این انتخابات روسیه و چین دست داشته است و اکنون فهمیدیم که ایران هم دخالت داشته است. مداخله در حاکمیت ملی هزینه دارد و باید آن را بپردازند.

وی اضافه نمود: مطمئن نیستیم هیچ چیزی در این موضوع با پوتین صحبت نموده باشد، نمی دانم به ایرانی ها هم چیزی گفته است یا خیر اما درباره ایران علنی تر صحبت می نماید.

بایدن ادامه داد: ما در شرایطی قرار داریم که کشورهای خارجی می خواهند در انتخابات ما دخالت نمایند. مشاور امنیت ملی ترامپ گفت اتفاقی که با رودی جولیانی می افتد این است که همچون مهره شطرنج روسیه استفاده می نمایند.

وی اضافه نمود: آنها می خواهند مطمئن شوند که من رئیس جمهوری نشوم، نمی دانم چرا این رئیس جمهوری نمی خواهد با پوتین مقابله کند در حالیکه پوتین برای سربازان آمریکایی جایزه می گذارد و می خواهد ناتو را بی ثبات کند.

در مقابل ترامپ به این سوال اینگونه پاسخ داد که 3. 5 میلیون دلار از شهردار مسکو پول گرفت. باید شرح دهید که چرا چنین پولی دریافت کردید.

وی اضافه نمود: جان راتکلیف به من گفت روسیه و ایران می خواهند تو ببازی. هیچ کسی مثل من با روسیه برخورد نکرد. در حالیکه جو بایدن داشت ملافه و بالشت می فروخت من با تانک مقابله می کردم. روسیه به اوکراین رفتند و شما و اوباما آن را به روسیه تقدیم کردید.

رئیس جمهوری آمریکا ادامه داد: پیغام های ایمیلی که نشان می دهد چه پولی دریافت کردید، آن موقع شما معاون رئیس جمهوری بودید و باید به مردم آمریکا شرح دهید.

در مقابل بایدن گفت: من حتی یک سنت از منبع خارجی دریافت نکردم، اما شنیدیم که این رئیس جمهوری 50 برابر اینجا به چین اقتصادیات می دهد و در چین یک حساب مخفی دارد.

وی اضافه نمود: من 22 سال اوراق اقتصادیاتی خود را منتشر کردم، او حتی یکسال از این اقتصادیات را منتشر نکرد، چه چیزی را پنهان می کنید، کشورهای خارجی به شما خیلی پول می دهند، روسیه وچین خیلی پول به شما می دهند، هتل ها و کسب و کارها در تمام کشورها، چین در حال ساخت جاده ای برای زمین گلف شما است چرا این اوراق را منتشر نمی کنید.

ترامپ در پاسخ گفت: من به وکلایم خواهم گفت که تمام اوراق حسابم را فاش نمایند، خواهید دید چقدر پیروز بوده ام، هفته پیش پرسیدم گفتند ده ها میلیون دلار اقتصادیات پرداختید. چین، اوکراین و روسیه به من پول نمی دهند، این شما بودید که 3. 5 میلیون دلار دریافت کردید، حتی آنها گفتند که 10 درصد باید به مرد عظیم بدهیم، فکر کنم شما بودید.

وقتی پرسیده شد که آیا می توانید اسامی کسانی که به اسناد اقتصادیاتی شما رسیدگی نموده اند را فاش کنید، گفت: با من خیلی بدرفتاری شده است، در سازمان اقتصادیاتی آمریکا با من خیلی بدرفتاری می نمایند، به محض اینکه آن کار انجام گردد، اسناد اقتصادیاتی را منتشر می کنم، میلیون ها دلار از قبل پرداخته ام.

بایدن گفت: فقط اسناد را نشان بده، بازی را تمام کن، چهار سال است که می گویی مدارک اقتصادیاتی را منتشر خواهید کرد، هیچ کسی نمی داند، اما می دانند که اقتصادیات را پرداخت نمی دهید یا بسیار کم می پردازید.

ترامپ در پاسخ گفت: سه سال درباره من جاسوسی کردند، مولر و 18 دموکرات خشمگین در همه جا به دنبال من بودند، 48 میلیون دلار هزینه کردند تا اسناد تبانی را بیابند، اگر من یک میلیون دلار خرج کنم می توانم درباره شما بایدن چیزهای زیادی به دست آورم.

وی مدعی شد برادر شما از ایران پول دریافت کرد و برادر دیگر هم همین طور، همه به وسیله شما بود. شما در همه جا خانه دارید و وضع اقتصادی شما خیلی خوب است.

سوال بعدی درباره خبرهای منتشر شده درباره فرزند جو بایدن در چین بود که نامزد دموکرات ها پاسخ داد: به هیچ وجه، چیزی غیر اخلاقی نبود، درباره اوکراین این سوال را عنوان کردند که او در هیات مدیره بوریسما بود و من کار اشتباهی انجام داده ام. وقتی او استیضاح می شد همه شهادت دادند که حتی یک چیز غیر قاعده نبود.

بایدن اضافه نمود: او می خواست به اوکراین رشوه دهد تا علیه من حرف بدی بزنند، این کار را نکردند و هرگز نخواهند کرد چرا که چیزی وجود ندارد. پسر من در این مساله پول نساخت در چین پول در نیاورد، تنها کسی که در چین پول در آورد این شخص بود.

ترامپ با قطع سوال مجری گفت: فرزند او شغلی نداشت، به محض معاون اولی، در شرکت بوریسما که شهرت خوبی هم ندارد 183 هزار دلار در ماه به او پرداخت کرد و سه میلون دلار هم از قبل داد در حالیکه سابقه ای در کار انرژی نداشت.

بایدن پاسخ داد: این حرف بی پایه و اساس است، همه تحقیق کردند.

سوال بعدی از ترامپ درباره دارایی های شخصی وی بود، می گویند که یک حساب بانکی در چین دارید.

ترامپ گفت: من در خیلی جاها حساب دارم، لیست آنها موجود است، من یک سرمایه دار بودم و کار می کردم. در 2013 باز شد و 2015 بسته شد. من دوست داشتم با چین معامله کنم اما تصمیم گرفتم که این کار را نکنم. بعد از آن تصمیم گرفتم که وارد انتخابات شوم. تفاوت زیادی با شرایط بایدن دارم. او معاون اول بود که خودش و فرزندش پول دریافت می کردند.

بایدن اظهار کرد: حقیقت ندارد.

سوال بعدی از بایدن بود: ترامپ گفته است که چین به خاطر عدم شفافیت درباره کرونا باید پول بدهند، آیا اگر رئیس جمهوری شوید این را مطرح خواهید کرد؟

نامزد حزب دموکرات گفت: کاری که می خواهم چین انجام دهد این است که بر اساس مقررات بین المللی رفتار کند. کار ترامپ باعث کسری تجاری را افزایش داد. وقتی با چین کار می کنیم باید شریک تجاری در چین داشته باشیم که 51 درصد مربوط به آنها باشد، ما این کار را نمی کنیم.

بایدن اضافه نمود: وقتی معاون اول بودم، رئیس جمهوری چین گفت در دریای چین جنوبی نمی توانید پرواز کنید اما ما یک هواپیمای ب52 را به پرواز درآوردیم. کاری کردیم که می خواستیم. باید کاری کرد که اوباشی که در کره شاقتصادی هستند و همین طور رئیس جمهوری چین و پوتین تسلیم شوند.

وی ادامه داد: ما باید از هم پیمانان خود حمایت کنیم، ما 25 درصد اقتصاد جهان را در اختیار داریم باید دوستان مان را جمع کنیم تا در مقابل چین بایستند، اگر این کار را نکنید بازی را خواهید باخت.

ترامپ از بایدن پرسید آیا از چین پولی دریافت ننموده اید؟

بایدن پاسخ داد: حقیقت ندارد.

نامزد حزب جمهوریخواه مساله دوم را درباره ایمیل هایی دانست که نشان می دهد خانواده شما می خواست 10 میلیون دلار پول دربیاورد که بایدن آن را نادرست دانست.

مجری برنامه از ترامپ پرسید دقیقا در قبال چین چه کار خواهید کرد؟

رئیس جمهوری آمریکا گفت: چین در حال پرداخت میلیاردها دلار است.

مجری پرسید به چه شکلی؟ ترامپ اظهار کرد: من 28 میلیارد دلار به کشاورزان دادم.

بایدن گفت این پول اقتصادیات دهندگان بود.

ترامپ در پاسخ گفت: این پول چین بود، 28 میلیارد دلار داد بعد ارزش پول ملی خود را کاهش دادند، حتی آنها در حال از بین بردن صنعت فولاد ما بودند.

بایدن در واکنش اظهار کرد: دلیل دارد که او درباره این مسایل صحبت می نماید، او نمی خواهد درباره مسایل مهم صحبت کند، مساله خانواده او و من نیست، موضوع خانواده شما است که به شدت در حال رنج بردن است.

وی ادامه داد: ما باید درباره خانواده های شما صحبت کنیم اما این آخرین چیزی است که می خواهد درباره آن صحبت کند.

ترامپ در پاسخ گفت: این یک اظهارات سیاسی بود، می گوید که مساله چین را فراموش کنید و خانواده و… من یک سیاستمدار نیستم، جو می خواهد مساله چین را به فراموشی بسپرد به همین خاطر، موضوع خانواده و. . را پیش می کشد.

جدال بر سر کره شاقتصادی

مجری برنامه درباره دیدار ترامپ با کیم جونگ اون پرسید که ترامپ در این باره گفت: موقعی که با باراک اوباما در اوایل دوره صحبت کردم، گفت عظیمترین معضل ما کره شاقتصادی است. می توانستیم با کره شاقتصادی یک جنگ اتمی داشته باشیم.

وی اضافه نمود: من رابطه خوبی با رهبر کره شاقتصادی دارم، شخص متفاوتی است. جنگی در کار نیست. 2 ماه پیش او وارد موضوعات خاصی شد که شاید دردسر آفرین باشد؛ در منطقه 32 میلیون نفر حضور دارند که ممکن بود اکنون در حال جنگ باشند.

بایدن در این باره گفت: برای اینکه ما روشن می کنیم و همانطور که برای چین روشن کردیم و گفتیم که آنها هم باید بخشی از این توافق باشند. چینی ها گفتند چرا مانور نظامی انجام می دهید و نیروهایتان را به آنجا می برید، گفتیم که کره شاقتصادی مشکل عظیمی است و می خواهیم آنها را مهار کنیم.

وی اضافه نمود: من به چینی ها گفتم که اگر می خواهید کاری کنید بیایید یاری کنید، اما او به کره شاقتصادی مآغازیت داد و به یک اوباش گفت دوست خوب من. اکنون آنها موشک های توانمندتری دارند که می توانند به راحتی به خاک آمریکا برسند.

سوال درباره مذاکره با کره شاقتصادی از بایدن پرسیده شد که گفته بود بدون هیچ پیش شرطی با کره شاقتصادی مذاکره نخواهید کرد.

بایدن در پاسخ گفت: به این شرط که کیم موافقت کند که توانایی هسته ای خود را کاهش دهد و شبه جزیره کره باید یک منطقه عاری از سلاح اتمی گردد.

ترامپ در واکنش اظهار کرد: آنها کوشش کردند که با کیم دیدار نمایند، اما آنها انجام ندادند، او اوباما را دوست نداشت. ما که الان با کره شاقتصادی در حال جنگ نیستیم، داشتن یک رابطه خوب با رهبران کشورهای دیگر مساله خوبی است.

بایدن متقابلا گفت: پیش از حمله هیلتر به اروپا، با او هم رابطه خوبی داشتیم. دلیل داشت که او با ما دیدار نمی کرد، ما خواهان عاری سازی اتمی بودیم، ما نمی خواستیم به او مآغازیت بدهیم.

رئیس جمهوری آمریکا اما اظهار کرد: آنها یک شرایط آشفته را برای من به ارث گذاشتند. رابطه با کره شاقتصادی در شرایط بسیار خطرناکی بود، در سه ماه نخست بسیار آشفتگی وجود داشت.

موضوع بعدی درباره مراقبت های بهداشتی بود. مجری برنامه به انتصاب قاضی امی کنی برت برای دیوان عالی اشاره نمود و گفت میلیون ها نفر تحت قانون مراقبت بهداشتی اوباما هستند، اگر دیوان عالی این مساله را برگرداند، میلیون ها نفر بیمه را از دست خواهند داد و دچار مشکل خواهند شد.

ترامپ گفت: مساله لزوم داشتن بیمه را که در دوره اوباما بود را باطل کردم. قانون مراقبت بهداشتی اوباما خوب نیست، نظام مراقبت بهداشتی باید به صورت خوبی اداره گردد. هر کاری که ما انجام دهیم، عده ای می گویند خوب نیست. می خواهیم الزام داشتن بیمه درمانی یا جریمه را حذف کنیم.

وی اضافه نمود: می دانم فشار زیادی خواهد بود، من فکر می کنم مجلس نمایندگان را پیروز خواهیم شد و آن برای رسیدن به یک نظام مراقبت بهداشتی تازه دست بیابیم.

رئیس جمهوری آمریکا با حمایت از بیمه های خصوصی اظهار کرد: 180 میلیون نفر از این بیمه استفاده می نمایند اما بایدن می خواهد سیستم مراقبت بهداشتی سوسیالیستی را پیاده کند.

بایدن درباره این سوال گفت: من قانون بیمه خدمات درمانی اوباما را به همه تسری خواهم داد. هر کسی که برای این بیمه سزاوار شناخته گردد، تحت پوشش قرار خواهند گرفت. می خواهیم هزینه بیمه و قیمت دارو را کاهش خواهیم داد.

وی اضافه نمود: من نمی خواهم بیمه خصوصی را لغو کنم، حتی یک نفر تحت برنامه ما بیمه خصوصی را از دست نخواهند داد مگر آنکه خودشان بخواهند. او مدت ها است در حال طرح این مسایل است اما هرگز نخواهد توانست این کار را بکند.

معاون اول باراک اوباما ادامه داد: بسیاری به خاطر کرونا بیمه خود را از دست داده اند، اکنون آنها می خواهند 20 میلیون نفری از قانون اوباماکر استفاده می نمایند را هم از خدمات بیمه خارج نمایند.

سوال بعدی از بایدن درباره اتهام ترامپ مبنی بر مراقبت بهداشتی سوسیالیستی بود که پاسخ داد: این مسخره است. حق انتخاب مردم را بگویند سوسیالیستی است؟ همه باید حق بیمه خدمات درمانی مقرون به صرفه داشته باشند. این چیزی است که جان مردم را حفظ می نماید.

ترامپ در پاسخ گفت: بایدن 47 سال در مشاغل مختلف بوده و کاری ننموده است، او 8 سال معاون اول بود که کاری نکرد. او می خواهد مراقبت بهداشتی به سبک سوسیالیستی را وارد کند، برنی سندرز این را می خواهد. شما بهداشت سوسیالیستی خواهید داشت.

مجری برنامه در حالی که کوشش کرد به مساله دیگری بپردازد اما بایدن خواهان پاسخ شد و اظهار کرد: مردم حق این را دارند که یک بیمه درمانی مقرون به صرفه داشته باشند. بیمه ما 750 میلیارد دلار را در مدت 10 سال صرفه جویی می نماید، هزینه بیمه مردم را کاهش می دهد اما او هیچ کاری برای درمان مردم ننموده است.

ترامپ واکنش نشان داد و اضافه نمود: او درباره مراقبت بهداشتی به سبک سوسیالیستی صحبت می نماید. او می خواهد برنامه رفاه اجتماعی را از بین ببرد، برنی سندرز کوشش کرد اما پیروز نشد. این کارایی ندارد.

بایدن گفت: او بسیار گیج شده و فکر می نماید با کسی دیگر رقابت می نماید. تو با من جو بایدن رقابت می کنی. ترامپ می خواست بیمه خدمات درمانی را از بین ببرد آنگاه می خواهد برای من از تامین اجتماعی سخن بگوید؟

ترامپ در اظهار نظری مدعی شد: بازار سهام در صورت پیروزی بایدن سقوط خواهد نمود.

بایدن پاسخ داد: این ایده که بازار سهام در حال رشد است فقط در ذهن او است. در سه سال گذشته میلیاردرهای این کشور 700 میلیارد دلار بیشتر درآمد داشتند، مردم معمولی چه می شوند، خط کش و مقیاس او تنها کسانی هستند که در وال استریت فعالند.

سوال بعدی درباره 12 میلیون بیکار و 8 میلیون آمریکایی زیر خط فقر بود و اینکه مردم به واشنگتن نگاه می نمایند که مدام در حال جدال بی فایده هستند.

ترامپ گفت: به خاطر این است که نانسی پلوسی نمی خواهد آن را تایید کند. او نمی خواهد چیزی را تصویب کند برای اینکه می خواهد سوم نوامبر پیروزی به دست آورد. ما برای این کار رقبت داریم. پیش از این سه طرح یارانه ای را انجام دادیم.

بایدن در پاسخ اظهار کرد: او حتی از رای جمهوریخواهان هم برخوردار نیست.

سوال از بایدن درباره کوشش وی برای سوق دادن دموکرات ها به یک توافق بود که گفت: من از تابستان این کار را کردم، قانون موسوم به قهرمان از قبل بوده است. او هیچ کاری نکرد میچ مک کانل گفت که بگذارید ورشکست شوند.

ترامپ در واکنش اظهار کرد: آن چه که تصویب شد برای نجات تمام ایالت های دموکرات ها بود که به صورت بدی اداره می گردد و میلیونها دلار به هدر می رفت. پول مردم به جیب کسانی می رفت که به طور غیرقانونی وارد آمریکا می شوند.

بایدن گفت: من اگر انتخاب شوم به عنوان یک دموکرات، مدیریت نخواهم کرد. ایالت دموکرات و جمهوریخواه نداریم. چه قرمز باشید یا آبی، پلیس یا آتش نشان یا هر کسی دیگری که باشید باید یاری کرد.

سوال بعدی درباره حداقل دستمزد بود، از بایدن درباره افزایش دستمزد پرسیده شد که گفت: ما الان باید به آنها یاری کنیم، از هر 6 مورد یکی در حال ورشکستگی است.

معاون اول باراک اوباما اضافه نمود: کسب و کارها و مدارس اکنون به یاری احتیاج دارند اما اینها یاریی ارائه نمی دهند.

ترامپ ادامه داد: بالا بردن حداقل دستمزد یاری نمی نماید، ایالت ها با هم فرق دارند و باید به اماکن کسب و کار یاری کنیم. وقتی وادار می کنید که دستمزد خاصی را بپردازند باعث اخراج خیلی از کارگرها خواهد شد.

وی اضافه نمود: من با افزایش دستمزد موافقت خواهم کرد اما نه به قیمت ورشکستگی کارفرماها.

اما بایدن گفت: مردم باید 2 شغل داشته باشند، اگر یک شغل داشته باشند باز هم زیر خط فقرند. هرچیزی کمتر از 15 دلار در ساعت آنها را زیر خط فقر قرار می دهد.

سوال بعدی درباره مهاجرت و خانواده بود. از ترامپ پرسیده شد دولت شما در مرز حدود 4 هزار کودک را از والدین جدا کرد اما والدین حدود 500 کودک پیدا نشده اند، دولت چه اقدامی خواهد نمود؟

رئیس جمهوری آمریکا مدعی شد این بچه ها توسط افراد تبهکار آمده بودند و با استفاده از بچه ها وارد کشور می شدند. اکنون مرز قوی داریم، 400 مایل دیوار مرزی داریم. مردم باید به طور قانونی وارد شوند. می گویند که تو قفس ساخته ای. بعد معلوم شد که اینها در 2014 و در دوره آقای بایدن ساخته شده بودند.

بایدن در واکنش گفت: حدود 500 بچه که آمده بودند با والدین بودند. آنها در مرز از والدینشان جدا کردند. اینها را قاچاقچیان نیاورده بودند، بچه ها را از والدینشان جدا کردند و ما را در جهان مسخره کردند.

ترامپ بار دیگر دولت اوباما را به ساخت چنین قفسی متهم کرد و مدعی شد ما سیاست را عوض کردیم اما بایدن اظهار کرد: درباره چیزی که حرف زدید، صحبت کنیم. بچه ها را از آغوش والدین جدا کردند. این جنایت است.

نامزد جمهوریخواهان گفت: ما گزارشگرانی در آنجا داریم و شرایط را اعلام می نمایند. بپرسید چه کسی قفس ها را ساخت؟

مجری از بایدن درباره سیاست مهاجرتی دولت اوباما پرسید که نتوانست نظام مهاجرتی را اصلاح کند و تعداد زیادی را اخراج کرد.

بایدن گفت: آن یک اشتباه بود و مدت ها طول کشید که اصلاح گردد. من رئیس جمهوری آمریکا خواهم بود نه معاون اول. در 100 روز نخست، راهی را برای شهروند شدن بیش از 11 میلیون نفری که مدارک ندارند را به کنگره می فرستم. او می خواهد بچه هایی که از بچگی به اینجا آمده اند را به کشورشان بازگرداند.

ترامپ اما پاسخ داد: او هشت سال برای این کار فرصت داشت. هشت سال معاون رئیس جمهوری بود و هیچ کاری جز ساخت قفس برای نگهداری بچه ها نکرد.

موضوع بعدی درباره مسایل نژادی در آمریکا بود.

مجری برنامه از بی رحمی پلیس علیه رنگین پوستان پرسید که بایدن گفت: یک نژادپرستی نهادینه شده در آمریکا وجود دارد.

ترامپ هم در پاسخ به این سوال اظهار کرد: بایدن صدمات زیادی به جامعه سیاهپوستان زد و می گفت آنها ابر متجاوز هستند و هیچ گاه نتوانسته این حرف را پس بگیرد. هیچ کسی به اندازه ترامپ به استثنای آبراهام لینکلن برای جامعه رنگین پوستان کار نکرد. بایدن و اوباما اصلا کوشش نکردند.

وی اضافه نمود: من اصلاحات در سیستم زندان و قضایی ایجاد کردم و برای مدارس و دانشگاه های سیاهپوستان اعتبار 10 ساله اعطا کردم.

بایدن با رد اتهام وارده از سوی ترامپ اظهار کرد: من هرگز حرفی که به من نسبت داد را نگفتم. او هیچ کاری برای مردم سیاهپوست انجام نداد. او جرایم 20 نفر را بخشید، ما جرایم 1000 نفر را بخشیدیم. قانونی که او از آن صحبت می نماید، باراک اوباما آغاز کرد.

وی اضافه نمود: در دولت ما 38 هزار نفر از تعداد زندانیان کاسته شده بودند. من می خواهم به ایالت ها 20 میلیون دلار اعتبار بدهم و کسی برای مواد مخدر به زندان نرود بلکه به مراکز بازپروری فرستاده شوند.

ترامپ با قطع اظهارات بایدن پرسید چرا در چهار سال پیش این کار را نکردید؟ چرا فقط درباره کاری که خواهید کرد صحبت می کنید؟ شما در مسند کار بودید و کاری نکردید.

وی اضافه نمود: من برای اینکه شما خوب کار نکردید در انتخابات شرکت کردم. شما یک سیاستمدارید و من در انتخابات به خاطر شما وارد شدم.

سیاستمدار فاسد

نامزد حزب دموکرات در واکنش به این اظهارات خطاب به مردم گفت: شما مرا می شناسید، او را هم می شناسید و شخصیت او را هم می دانید. انتخابات درباره شخصیت کشور ما انجام می گردد.

ناگهان ترامپ اینگونه عنوان کرد که اگر آنچه که درباره او و روسیه، اوکراین، چین، عراق مطرح می گردد حقیقت دارد او یک سیاستمدار فاسد است، همچون یک نوازد بی گناه حرف نزن، تو یک سیاستمدار فاسد هستی.

بایدن در پاسخ گفت: 50 نفر از افراد اطلاعات ملی صحبت کردند، آنچه که او علیه من مطرح می نماید نقشه و طرح روسیه است. پنج رئیس سابق سیا از هر دو حزب می گویند که اظهارات او و دوست خوبش رودی جولیانی مزخزف است.

ترامپ پرسید: فکر می کنی که آن کامپیوتر، نیرنگ روس ها است؟

بایدن تاکید نمود: دقیقا همان است.

پاشنه آشیل بایدن

سوال بعدی از ترامپ بود که گفته است جنبش سیاهپوستان نمونه ای از تنفر است و ویدئویی را نشان دادید و گفتید که ورزشکاران سیاهپوستی که در مقابل سرود ملی زانو می زنند باید اخراج نمایند. آیا به جو نفرت و نژادپرستی یاری نمی کنید؟

ترامپ گفت نخستین باری که من از جنبش سیاهان شنیدم این بود که ماموران پلیس را خوک می نامیدند. من با همه انسان ها روابط خوبی دارم و کمترین تبعیض نژادی را داشته ام. من نظام زندان را اصلاح کردم و به دانشگاه سیاهان یاری کردم. نمی دانم چرا اینگونه علیه من حرف می زنند.

وی اضافه نمود: من کمترین تبعیض نژادی را در بین افرادی که در این سالن هستند، داشته ام.

اما بایدن در پاسخ به رئیس جمهوری آمریکا گفت: آبراهام لینکلن یکی از نژادپرست ترین رئیس جمهوری های آمریکا است، او به آتش عظیمترین اختلافات نژادی ما دمید، مکزیکی ها را متجاوز نامید، ورود مسلمانان را به خاطر مسلمان بودن منع کرد، درباره گروه پسران مغرور گفت منتظر و آماده باشید.

ترامپ واکنش نشان داد و مدعی شد من گفتم از زمان آبراهام لینکلن هیچ کسی به اندازه من کار نکرد، نگفتم من آبراهام لینکلن هستم.

تو هیچ کاری به جز آن لایحه جرم وجنایت انجام ندادی که ده ها هزار مرد سیاهپوست را به زندان انداخت.

مجری برنامه از بایدن درباره این لایحه پرسید که ده ها هزار مرد سیاهپوست را به خاطر داشتن مواد مخدر به زندان انداخت، پرسیده شد.

معاون اول باراک اوباما پاسخ داد: ما در دهه 80، همه سناتورها به قانونی برای مبارزه با مواد مخدر رای مثبت دادند. یک اشتباه بود و از آن موقع در حال اصلاح آن هستم. به خاطر این است که می گویم کسی به خاطر مواد مخدر نباید به زندان انداخته شوند باید به مراکز بازپروری و مداوا فرستاده شوند. کاری که انجام خواهم داد این است و مردم آمریکا دیدند که آن یک اشتباه بود.

ترامپ واکنش نشان داد: چرا در مدت 8 سال که فرصت داشتید این کار را نکردید؟ فقط می گویید که این کار را خواهیم کرد؟

بایدن پاسخ داد: 38 هزار نفر در دوره ما آزاد شدند. بیش از هزار نفر بخگردده شدند. ما آغازگر آن قانون بودیم و گفتیم که به پلیس نگاه کنید که چه کار می نمایند. یک انتخابات را از دست دادیم و به همین خاطر شرکت کردم تا آنها را ادامه دهیم.

ترامپ باز تکرار کرد: ده ها هزار مرد جوان را به زندان انداختید، هشت سال با اوباما بودید. فقط حرف می زنید و کار نمی کنید.

بایدن اظهار کرد: برای اینکه یک کنگره جمهوریخواه داشتیم.

ترامپ گفت باید آنها را تشویق می کردید. کاری که من انجام دادم.

تغییرات اقلیمی،نفت یا انرژی پاک

موضوع بعدی درباره تغییرات اقلیمی بود.

رئیس جمهوری آمریکا آغاز کرد و گفت: من عاشق محیط زیست هستم. ما پایین ترین میزان آلودگی گاز کربن را داریم. ندیدیم اوباما و بایدن در این باره صحبت نمایند. به چین، روسیه و هند نگاه کنید چقدر آلوده هستند. من از توافق پاریس خارج شدم برای اینکه میلیونها دلار باید هزینه می کردیم.

ترامپ اضافه نمود: من حاضر نیستم ده ها میلیون شغل و هزاران شرکت را به خاطر توافق پاریس فدا کنم. خیلی غیر منصفانه بود. اماکن کسب و کار ما را از بین می برد. ما بهترین آب و هوا داریم و به هیچ وجه صنایع را از بین نبردیم.

جو بایدن در پاسخ گفت: گرمایش زمین تهدید آینده بشریت است. همه دانشمندان جهان گفتند که زمان زیادی نداریم. قبل از اینکه ایشان تمام مقرراتی که وضع نموده بودیم و انتشار کربن را محدود نموده بودیم را از بین برد.

وی اضافه نمود: ما می خواهیم میلیون ها شغل جدید با دستمزد خوب ایجاد کنیم. در عظیمراه ها 50 هزار ایستگاه شارژ برقی خواهیم داشت در حالیکه اکنون چین انجام می دهد. عایق کاری ساختمان ها می تواند میلیاردها دلار صرفه جویی داشته باشد. این ایده میلیون ها شغل ایجاد می نماید و محیط زیست را پاکیزه می نماید.

نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری ادامه داد: 18. 6 میلیون شغل ایجاد خواهد نمود و رشد اقتصادی آن بسیار بیشتر خواهد بود.

ترامپ در پاسخ گفت: 6هزار و 500 از هر خانواده ها تحت این برنامه گرفته خواهد شد. یک نقشه واقعی 100 تریلیون دلار هزینه دارد، در صورت داشتن 100 سال اقتصاد خوبی داشته باشیم حتی به این رقم نزدیک نمی شویم. این یک طرح احمقانه بود. این توسط آدم های باهوشی طراحی نشده بود نمی دانم از نظر سیاسی چگونه خواهد بود.

بایدن اضافه نمود: من نمی دانم این اعداد و ارقام را از کجا در می آورد، 100 هزار میلیارد دلار؟! این طرح مرا همه گروه های کارگری و محیط زیستی حمایت نموده اند. انرژی خورشیدی و بادی سریع ترین رشد اشتغال را خواهد داشت در حالیکه او فکر می نماید انرژی بادی ایجاد سرطان می نماید.

ترامپ پاسخ داد: برای نخستین بار در انرژی استقلال داریم. من درباره باد بیشتر از شما می دانم، بسیار گران است و پرنده ها را از بین می برد. برای ساختن توربین های بادی کلی دود به هوا می رود. من خودم انرژی خورشیدی دارم اما هنوز به اندازه کافی قدرتمند نیست.

وی ادامه داد: ما عظیمترین اقتصاد را در جهان خواهیم داشت، اگر می خواهید که اقتصاد را از بین ببرید، صنعت نفت را کنار بگذارید.

بایدن با رد اتهام ترامپ که او را مخالف حفاری برای نفت می داند، گفت من با شکستن پوسته زمین مخالفم. ما به صنایعی احتیاج داریم که شرایط انتقالی را انجام دهند و در سال 2025 میزان آلایندگی با میزان تسفیه شده گازها برابر باشد.

نامزد دموکرات ها از ترامپ خواست این ادعایی که به او نسبت می دهد را برملا سازد که ترامپ گفت اومخالف حفاری بود و من فردا این نوار را نشان می دهم.

سوال بعدی از ترامپ بود که رنگین پوستان در کنار کارخانه های شیمیایی هستند و باعث بیماری آنها شده است، بسیاری از مقررات محیط زیست این کارخانه ها را نقض کردید

ترامپ پاسخ داد: این خانواده ها پول زیادی را نسبت به هر دوره دیگر به دست می آورند. درآمد آنها 9 برابر بیشتر از درآمد آنها در دوره اوباما و بایدن بود. آنچه شما می گویید را نشنیده ام.

وی ادامه داد: ما انرژی را نجات دادیم. چند ماه پیش که قیمت نفت رو به کاهش بود از عربستان، مکزیک و روسیه خواستیم فراوری نفتشان را کاهش دهند. الان هم مردم می توانند از بنزین و گازوئیل ارزان استفاده نمایند.

بایدن در پاسخ گفت: مشکل این است که او نمی داند این افراد که در نزدیکی کارخانه های شیمیایی و تصفیه خانه ها زندگی می نمایند در معرض خطر هستند. من در این محله زندگی نموده ام، وقتی زمستان می شد روی برف پاک کن شیشه ها نفت می نشست. مهم پرداخت پول نیست مهم این است که چگونه سلامتی مردم را حفظ می کنیم.

ترامپ پرسید آیا این کارخانه ها را تعطیل می کنید؟

بایدن گفت ما از صنایع نفتی به صنایع پاک گذار می کنیم. صنایع نفتی آلاینده است. انرژی تجدید پذیر باید در یک مدت زمان معین جایگزین گردد. ما یارانه را به انرژی خورشیدی و بادی به جای نفتی می پردازیم.

ترامپ در واکنش گفت: این چیزی که می گوید صنایع نفت را از بین خواهد برد، تگزاس و پنسیلوانیا آیا این را به یاد خواهید داشت؟

بایدن اضافه نمود: او همه چیز را از مطلب اصلی خارج می نماید. ما باید به سوی عدم فراوری آلاینده ها برویم و تا سال 2050 تمام آلاینده ها را تمام کنیم. من به معاهده پاریس ملحق خواهم شد و چین را هم وادار می سازیم که به آن ملحق گردد.

کلامی با مخالفان

سوال آخر این بود که اگر برنده شوید در روز تحلیف به کسانی که به شما رای ندادند چه خواهید گفت؟

ترامپ پاسخ داد: ما باید کشورمان را کاملا پیروز سازیم همانطور که پیش از همه گیری کرونا بود. ما در مدت کوتاهی 11 میلیون شغل ایجاد کردیم. من اقتصادیات را کاهش دادم اما بایدن می خواهد آن را افزایش دهد، اگر او انتخاب گردد یک رکود اقتصادی خواهید داشت و روز اندوه باری برای کشور خواهد بود.

بایدن اما گفت: من می گویم نماینده همه آمریکایی ها هستم چه رای داده باشند و چه رای نداده باشند. ما علم را بر تخیل، امید را بر ترس و فرصت ها را بر از دست رفتن ها ترجیح می دهیم. ما می توانیم اقتصاد را رشد دهیم و نژادپرستی نهادینه را از بین ببریم و با انرژی پاک میلیون ها شغل ایجاد کنیم.

وی تاکید نمود: اکنون به آن چیزی که رای می دهیم شخصیت این کشور است. ، ایرنا

وبلاگ خرید: وبلاگ خرید | این سیستم پیشرفته وبلاگدهی برای فروشگاه های اینترنتی است.

مینی نت: مینی نت، با برگزیده آخرین اخبار جراید و روزنامه ها همراه ما باشید.

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 43099

به "آخرین مناظره بایدن و ترامپ؛ از بحران کرونا تا ادعای دخالت خارجی در انتخابات آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین مناظره بایدن و ترامپ؛ از بحران کرونا تا ادعای دخالت خارجی در انتخابات آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید