شروع فازدوم طرح کاهش، جریمه 50هزارتومانی خودروهای فاقد معاینه فنی

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، بر اساس گزارش وزارت بهداشت، سالانه بین 4 تا 5 هزار تن از شهروندان تهرانی بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند. از سوی دیگر، بر اساس گزارش بانک جهانی، شهر تهران سالانه 2.6 میلیارد دلار از آلودگی هوا خسارت می بیند. تبعات ناشی از آلودگی هوا در همه ابعاد اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی نفس جامعه را بند آورده است. گویا ما در یک جنگ تمام عیار هستیم و خود از آن بی اطلاعیم.

شروع فازدوم طرح کاهش، جریمه 50هزارتومانی خودروهای فاقد معاینه فنی

بر اساس جدیدترین گزارش بانک جهانی در خصوص آلودگی هوای تهران، کاهش سطح آلاینده 2.5 PM در شهر تهران به میزان غلظت آن در شهر نیویورک، هزینه اقتصادی سلامت را در حدود 1.6 میلیارد دلار کاهش خواهد داد.

طرح کاهش (کنترل آلودگی هوای شهر) با هدف گیری معاینه فنی خودروها، آلایندگی اتوبوس ها (اعم از اتوبوس های سرویس ارگانی و حمل مسافر)، ناوگان حمل بار (اعم از وانت ها، کامیونت ها و کامیون ها) جهت کاهش آلودگی هوا پیگیری می­گردد. لازم به شرح است که سیاست های کاهش آلودگی هوا با تأکید بر کاهش ذرات معلق تنظیم شده است. زیرا ذرات معلق مهم­ترین آلاینده شهر تهران هستند. به ویژه ذرات کوچک تر از 2.5 میکرون (2.5 PM) که عموماً ناشی از وسایل نقلیه موتوری، ناوگان خودروهای دیزلی، خودروهای سواری فرسوده دودزا و موتورسیکلت­ها هستند.

مقایسه وضعیت شاخص کیفیت هوای شهر تهران در سال­های 1395 و 1396

ناسالم

ناسالم برای گروه حساس

سالم

پاک

سال

9

80

260

17

1395

8

100

243

14

1396

در سال گذشته به دلیل استمرار شرایط پایدار جوی و سکون نسبی و افزایش غلظت آلاینده 2.5 PM، 11 جلسه اضطرار آلودگی هوا تشکیل شد که به دنبال آن 10 روز تعطیلی برای مدارس ابتدایی، پیش دبستانی و مهدکودک ها ثبت شد که در یک روز آن کلیه مراکز آموزش وپرورش دولتی و غیردولتی نیز تعطیل بودند. مبارزه با آلودگی هوا مستلزم عزم جدی و گام های برنامه ریزی شده است.

با توجه به اینکه آلودگی هوا در فصل های سرد سال افزایش می یابد لذا پرداختن به این بحران پیش از آغاز فصل های سرد امری لازم است. در همین راستا با برنامه ریزی های پیش دستانه، فاز دوم طرح کاهش(LEZ) از اول آبان ماه امسال اجرایی می گردد. فاز نخست طرح کاهش در حال حاضر در محدوده طرح ترافیک و محدوده زوج و فرد در ساعات اعمال این طرح در حال اجراست. در جدول زیر سهم تقریبی خودروها و دیگر فراوریکنندگان آلایندگی به تفکیک انتشار آلودگی در شهر تهران مورد اشاره قرار گرفته است.

خودروها و دیگر فراوریکنندگان آلایندگی

درصد ذرات معلق

درصد مابقی آلاینده ها

سواری و وانت

2.7

48

تاکسی

3/

14

موتورسیکلت

10

18

مینی بوس

4

1

اتوبوس واحد

12

1

سایر اتوبوس ها

18

1

کامیون

23

2

نیروگاه، پالایشگاه و صنایع

27

9

گرمایش خانگی و تجاری

2

4

پایانه ها

1

2

درصد کل

100

100

خودروها و دیگر فراوریکنندگان آلایندگی

فاز دوم طرح کاهش در سراسر شهر تهران و در هفت روز هفته به صورت 24 ساعته اجرایی خواهد شد. بر اساس این طرح، خودروهای فاقد معاینه فنی از ابتدای آبان ماه در شهر تهران و در طول 24 ساعت شبانه روز، به وسیله دوربین های ثبت تخلف مورد اعمال قانون قرار خواهند گرفت. بر اساس قانون جدید کلیه خودروهایی که در سطح شهر تهران تردد دارند باید دارای گواهی معاینه فنی باشند.

بر اساس آنالیز های صورت گرفته، حدود 30 درصد از کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران، متعلق به اتوبوس های حامل مسافر است. از اول مهرماه تردد کلیه اتوبوس های دودزا و فاقد معاینه فنی معتبر در تهران ممنوع شده است. کلیه اتوبوس های عمومی و خصوصی وابسته به این شرکت به صورت ضربتی مورد بازدید و معاینه فنی قرار می گیرند. معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری تهران در ابلاغیه ای شرکت واحد اتوبوس رانی را موظف نموده تا در صورت مشاهده هر نوع اتوبوس دودزا، شرکت خصوصی مربوطه شدیداً جریمه و در صورت تکرار، مجوز آن لغو گردد. در خطوط بی آرتی نیز در صورت مشاهده، در وهله اول مدیر خط مزبور و در صورت تکرار، معاون فنی شرکت، مسئول خواهند بود. همچنین ابلاغ شده است که حداقل 10 درصد از ناوگان شرکت های خصوصی و 50 درصد از اتوبوس های بی آرتی، قبل از مهرماه به فیلتر دوده مجهز شوند.

بر اساس محاسبات صورت گرفته، حدود 23 درصد از کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران متعلق به ناوگان بار است. بر اساس مواد قانونی و دستورالعمل های اجرایی، تردد کلیه ناوگان باری در سطح شهر تهران صرفاً با اخذ باربرگ معتبر از سامانه شهرداری تهران مجاز است و پلیس هدایت و رانندگی تهران موظف است علاوه بر اعمال قانون از تردد خودروهای باریِ بدون باربرگ در سطح شهر تهران ممانعت به عمل آورد. صدور بار برگ در سامانه شهرداری تهران، منحصراً منوط به داشتن معاینه فنی معتبر است. کلیه خودروهای باری تحت نظارت و در ارتباط با بخش های مختلف شهرداری تهران ازجمله معاونت خدمات شهری (حمل و پسماند) و معاونت فنی عمرانی شهرداری تهران و نیز کلیه خودروهای پخش مواد غذایی و دارویی موظف به اخذ باربرگ از سامانه شهرداری تهران هستند.

حدود 10 درصد از کل ذرات معلق موجود در هوای شهر تهران به موتورسیکلت ها اختصاص دارد. با توجه به بازه زمانی چندساله برای جایگزینی موتورسیکلت های معمولی با برقی از دیگر سیاست های در دست پیگیری در این حوزه تبدیل موتورسیکلت های کاربراتوری به انژکتوری است و هزینه آن کمتر از یک میلیون تومان برآورد شده که شهرداری این هزینه را بر عهده گرفته است. پیش بینی می گردد اعمال این سیاست حجم آلاینده های فراوری شده توسط موتورسیکلت ها را به یک سوم کاهش دهد. طرح دیگری در زمینه موتورسیکلت ها تحت عنوان کلید به کلید در حال پیگیری است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 1909

به "شروع فازدوم طرح کاهش، جریمه 50هزارتومانی خودروهای فاقد معاینه فنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع فازدوم طرح کاهش، جریمه 50هزارتومانی خودروهای فاقد معاینه فنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید