آلودگی هوای تهران چه خسارت های اقتصادی در بردارد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، خسارات وارده به وسیله آلودگی هوا به صورت های مستقیم و غیر مستقیم بر اقتصاد فردی، محلی و ملی تأثیر می گذارد.

آلودگی هوای تهران چه خسارت های اقتصادی در بردارد؟

به گزارش خبرنگاران، اندازه گیری دقیق تأثیرات اقتصادی آلودگی هوا کار دشواری است ولی در بخش خسارت های اقتصادی مستقیم می توان به مرگ تدریجی فضاهای سبز و جنگل ها بر اثر مواجهه با آلاینده های NOx و ازن و آسیب به آثار تاریخی، اشیا و نمای ساختمان ها بر اثر ساییدگی توسط ذرات معلق (PM) و ترکیبات شیمیایی آلاینده روی آن ها اشاره نمود.

تعطیل شدن مناطق شهری آلوده و درنتیجه تعطیلی چرخه اقتصادی کل سیستم های مالی و شهری از دیگر نمونه های خسارات اقتصادی از نوع مستقیم آن است.

از دیگر خسارت های اقتصادی آلودگی هوا می توان به ابتلا به بیماری های تنفسی، قلبی و ریوی یا تشدید این امراض اشاره نمود. از این رو ورود به چرخه بهداشت و درمان هزینه های مستقیم و غیر مستقیمی را در بر می گیرد.

در گذشته سازمان های داخلی و خارجی در طول سال برآوردهای دلاری، ریالی متفاوتی ناشی از آلودگی هوا در شهر تهران ارائه دادند. عمده این بر آوردها صحبت از ضرر و زیان های ناشی از هزینه بیماران و مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا داشته است. استنشاق هوای آلوده حاوی مونوکسید کربن منجر به افزایش کربوکسی هموگلوبین خون میگردد و عوارض آن در شخص از سردرد و بی حوصلگی شروع می گردد و در سطوح بالای آن تا مرگ پیش می رود.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران از دست دادن قوای تشخیص و دیگر عوارض مثل از دست دادن شادابی نیز در این میان وجود دارد. در این میان ارزش گذاری اقتصادی رسمی بر حیات (هنگام مرگ) و یا عوارض دیگر که معمولاً دیده نمی شوند، کار بسیار دشواری است و معمولاً با مسائل فلسفی، احساسی و مفهومی گره می خورد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 2097

به "آلودگی هوای تهران چه خسارت های اقتصادی در بردارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آلودگی هوای تهران چه خسارت های اقتصادی در بردارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید