اتحادیه اروپا: تحریم های ضدایرانی آمریکا رابه رسمیت نمی شناسیم

به گزارش مجله کامپیوتر، یک سخنگوی اتحادیه اروپا با بیان اینکه سازوکار اقتصادی اینستکس علیه آمریکا راه اندازی نشده و تحریم های این کشور را دور نمی زند، تاکید نمود: اما اتحادیه اروپا تحریم های برون مرزی آمریکا علیه ایران را به رسمیت نمی شناسد.

اتحادیه اروپا: تحریم های ضدایرانی آمریکا رابه رسمیت نمی شناسیم

به گزارش ایرنا، وی این اظهارات را روز آدینه در پاسخ به سؤال خبرنگار ایرنا در لندن مبنی بر اینکه اگر بنا باشد با راه اندازی اینستکس، ایران از مزایای لغو تحریم ها در قالب برجام بهره مند گردد، اروپا چگونه با فشارهای امریکا کنار خواهد آمد؟ بیان داشت.

این مقام ارشد اتحادیه اروپا توضیح داد: هدف کلی اینستکس این است که به صادرنمایندگان و واردنمایندگان اروپایی یاری کند تا بر اساس قوانین اتحادیه اروپا و بین المللی و سازوکارهای مرتبط داخلی به تجارت مشروع با ایران بپردازند.

وی اضافه نمود: درواقع اینستکس مکمل قوانین مسدودسازی تحریم ها است که در هفتم ماه آگوست گذشته به اجرا گذاشته شد تا منافع شرکت های اروپایی که می خواهند با ایران تجارت نمایند را حفظ کند.

او در پاسخ به سؤال دیگری درباره زمان عملیاتی شدن این سازوکار و دستیابی ایران به درآمدهای نفتی اش گفت: اینک که راه اندازی اینستکس اعلام شده، وظیفه سه کشور مجری خواهد که جزئیات بیشتری را درباره آن اعلام نمایند.

وزیران خارجه آلمان، انگلیس و فرانسه در کنفرانس مشترک خبری شب گذشته پس از نشست وزیران اتحادیه اروپا در بخارست پایتخت رومانی راه اندازی سازوکار اقتصادی ویژه (اینستکس) را رسماً اعلام کردند.

بر اساس این گزارش، پاریس میزبان این کانال اقتصادی است و پر فیشر رئیس پیشین کومرتس بانک ریاست آن را بر عهده خواهد داشت. انگلیس هم رئیس هیات نظارت است و از هرکدام از این کشورها(آلمان، فرانسه و انگلیس) هم یک نفر از وزارت امور خارجه حضور خواهد داشت و دیگر کشورهای اروپایی هم می توانند به این سه کشور بپیوندند.

این نهاد جدید به عنوان نوعی شرکت تسویه وجوه (Clearing house- نهادی اقتصادی که در سیستم های اقتصادی و بانکی وظیفه تسویه قراردادها و خریدوفروش اوراق بهادار را بر عهده دارد) عمل می نماید و ارز مبنا در آن نیز یورو است.

این نهاد همچنین نوعی قرارداد مبادله است که خارج از سیستم اقتصادی جهانی تحت سلطه آمریکا عمل می نماید. بر این اساس، در ابتدا انتظار می رود که تجارت صرفاً در حوزه کالاهای اساسی همچون دارو، پزشکی و کشاورزی صورت گیرد و سپس مقیاس عملیات اقتصادی آن گسترش یابد.

جرمی هانت وزیر امور خارجه انگلیس راه اندازی این کانال اقتصادی را نماد عملی تعهد اتحادیه اروپا به توافق هسته ای با تهران مطرح کرد. وی دیروز پس از خاتمه نشست وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بخارست اضافه نمود:امروز گام قابل توجهی را برای اجرای تعهداتمان در قالب برجام برای حفظ لغو تحریم ها برای مردم ایران برداشتیم. ما سه کشور اروپایی (انگلیس، فرانسه و آلمان) سازوکار ویژه اقتصادی اروپا را ثبت کردیم که پس از فعال شدن همکاری های تجاری مشروع با ایران را تسهیل می نماید.

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان هم بلافاصله به این خبر واکنش نشان داد و با استقبال از اعلام سازوکار اقتصادی جدید اتحادیه اروپا گفت: ایران خواستار اجرایی شدن کامل تمامی تعهدات اتحادیه اروپا در کوتاه ترین زمان ممکن است.

بهرام قاسمی اضافه نمود: جمهوری اسلامی ایران اقدام اخیر اتحادیه اروپا برای ثبت و اعلام سازوکار ویژه اقتصادی با ایران را اولین گام اروپا در انجام تعهدات خود در قبال ایران مندرج در بیانیه ماه می 2018 (اردیبهشت 1396) وزرای خارجه ایران و سه کشور اروپایی دانسته و خواستار اجرایی شدن کامل تمامی تعهدات اتحادیه اروپا در کوتاه ترین زمان ممکن است.

لرد نورمن لامونت فرستاده ویژه دولت انگلیس در امور تجاری با ایران هم امروز در گفت وگو با ایرنا از راه اندازی این سازوکار استقبال و ابراز امیدواری کرد که با توسعه آن ایران و انگلیس بتوانند همکاری های تجاری خود را گسترش دهند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 4234

به "اتحادیه اروپا: تحریم های ضدایرانی آمریکا رابه رسمیت نمی شناسیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: تحریم های ضدایرانی آمریکا رابه رسمیت نمی شناسیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید