ارزان ترین خانه های تهران برای اجاره و خرید در کدام محله ها هستند؟

به گزارش مجله کامپیوتر، طبق داده های مرکز آمار شهر های تهران، اصفهان و کرج در صدر گران ترین و سمنان و ایلام ارزان ترین شهر های ایران در حوزه مسکن هستند.

ارزان ترین خانه های تهران برای اجاره و خرید در کدام محله ها هستند؟

به گزارش گروه رسانه های خبرنگاران، این روز ها بسیاری از مستاجران و خریداران مسکن همزمان با افزایش 100 درصدی قیمت ها به دنبال خانه های با قیمت های متناسب با قدرت خرید خود هستند، اما این در حالی است که به گفته مشاوران املاک رشد چشم گیر قیمت مسکن باعث شده که واحد مسکونی زیر 400 میلیون تومان در تهران پیدا نگردد و این امر سبب کوچ بسیاری از خریداران و اجاره نشین ها به حاشیه شهر ها شده است.

افزایش ناگهانی قیمت خانه طی ماه های اخیر در تهران شوک بزرگی بود که تغییرات قابل توجهی را در بازار مسکن به وجود آورد. این موضوع باعث شده، مخاطبان بسیاری از خانه های لوکس و بزرگ محله های گران قیمت پایتخت ریزش کند و افراد زیادی توان مالی خرید و سکونت در چنین خانه هایی را از دست بدهند.این جهش قیمت موجب افزایش تعداد مشتریان خانه های کوچک تر و ارزان قیمت شد. به همین دلیل در حال حاضر افراد زیادی در محله های مختلف تهران جستجو می نمایند و به دنبال مناطق ارزان قیمت برای خرید خانه یا اجاره آپارتمان هستند.

ارزان ترین محله های تهران در بازار مسکن را بشناسید

همانطور که می دانید مناطق شمالی تهران مانند فرمانیه، زعفرانیه، قیطریه، الهیه، تجریش و … از گران قیمت ترین محله های تهران محسوب می شوند. علت گرانی خانه های این مناطق را علاوه بر موقعیت جغرافیایی می توان در معماری، متراژ و امکانات موجود در خانه ها دانست.

علاوه بر این بخشی از محله های شمال شرق و شمال غربی هم در گروه خانه های لوکس و گران قرار دارند. از معروف ترین این محله ها هم می توان به شهرک غرب، سعادت آباد، پاسداران، دروس، جردن و… اشاره نمود. هر چه از شمال تهران به سمت جنوب آن حرکت کنید قیمت خانه ها کمتر خواهد شد. به طوری که محله های جنوب شرق، جنوب غرب و جنوب به ترتیب ارزان ترین محله های تهران برای سکونت هستند. در بین مناطق 22 گانه شهرداری، مناطق 15، 16، 17، 18، 19 و 20 را می توان در همین گروه واقع شده است. در ادامه بعضی از محله های ارزان را آنالیز خواهیم کرد.

شوش: این محله یکی از قدیمی ترین مناطق شهر تهران است که از سال 1306 رشد کرد. این منطقه رونق سابق خود را از دست داده و یکی از مناطق منزوی پایتخت به حساب می آید. قیمت یک خانه نوساز 64 متری در این محله با دو اتاق خواب، پارکینگ، انباری و آسانسور حدود 280 میلیون تومان است. همچنین یک خانه 80 متری 10 ساله در محله شوش مجهز به دو اتاق خواب، پارکینگ موتور، انباری و آسانسور برابر با 400 میلیون تومان برآورد شده است.

کهریزک: از جنوبی ترین محله های تهران می توان به کهریزک اشاره نمود. این منطقه گرچه از نظر شهرداری بخشی از تهران محسوب می گردد، اما در عمل باید گفت در حومه تهران واقع شده است و خانه های ارزان قیمتی دارد. به طوری که خانه ای 80 متری و نوساز در این محله با دو اتاق خواب، پارکینگ، انباری و آسانسور حدود 310 میلیون تومان قیمت گذاری شده است. خانه نوساز دیگری هم با متراژ 100 متر در این محله دارای دو اتاق خواب، پارکینگ، انباری، آسانسور و حیاط اختصاصی 20 متری مبلغی برابر با 410 میلیون تومان دارد.

اگر دنبال خانه ای ارزان قیمت در جنوب غربی تهران هستید، محله شادآباد در منطقه 18 شهرداری را از قلم نیاندازید. این محله گرچه از نظر امکانات رفاهی نسبت به مناطق دیگر تهران شرایط مطلوبی ندارد، اما در عوض خانه هایی خوش ساخت، مجتمع های مسکونی با کیفیت و البته قیمت مناسب دارد. به همین دلیل برای افرادی که دنبال خانه ای ارزان هستند، محله شادآباد می تواند انتخاب معقولی باشد. یک خانه 55 متری دو خوابه، 10 سال ساخت در این محله قیمتی در حدود 355 میلیون تومان دارد. علاوه بر این خانه یک خانه 105 متری با دو اتاق خواب، پارکینگ، آسانسور، انباری، بالکن و دو سرویس بهداشتی در حدود 590 میلیون تومان قیمت گذاری شده است.

گران ترین شهرهای کشور در حوزه ساختمان

طبق گزارش مرکز آمار شهر های تهران، اصفهان، کرج، مشهد و تبریز به ترتیب گران ترین شهر های ایران را تشکیل می دهند. شهر تهران به دلیل پایتخت بودن و میزان تمرکز بالای امکانات رتبه نخست را دارد. شهر اصفهان نیز به دلیل میزان اشتغال ناشی از گردشگری و توریسم و همچنین سطح رفاه شهری در وضعیت مطلوبی واقع شده است. شهر کرج نزدیک پایتخت است و از امکانات رفاهی مناسب بهره مند است. از طرفی فاصله آن تا پایتخت سبب شده که مشکلاتی از قبیل آلودگی هوا و ترافیک در آن کمتر باشد و همین مسئله باعث شده تا به موقعیتی ممتاز از نظر مسکونی تبدیل گردد.

شهر مشهد به خاطر همجوار بودن با حرم مطهر امام رضا (ع) هر سال پذیرای تعداد بالایی از زائران و توریست های داخلی و خارجی است و همین مسئله برای ساکنان این شهر درآمدزایی بالایی را به دنبال دارد. همچنین توسعه فضای شهری و تأسیس مرکز خرید های بزرگ بر قیمت مسکن در این شهر تأثیر گذاشته است. شهر تبریز نیز از دیرباز مورد توجه حاکمان ایران بوده و در مقطعی از تاریخ نیز پایتخت بوده است. تبریز شهری توسعه یافته با موقعیت های صنعتی، تجاری و کشاورزی بالا است و بسیاری از کارخانه های بزرگ کشور در آن قرار گرفته اند.اگرچه قیمت مسکن در هر شهر نسبت به مناطق مختلف متفاوت است، اما به طور کلی می توان گفت که متوسط هزینه های مسکن در شهر های گران قیمت از متوسط هزینه در شهر های دیگر بسیار بالاتر است. به طوری که در این شهر ها هزینه های مربوط به خرید یا اجاره مسکن به طور میانگین حدود 60 درصد از درآمد های خانواده ها را به خود اختصاص داده است. این در حالی است که در شهر های دیگر مسکن ارزان قیمت به میزان بیشتری وجود دارد و حدود 20 درصد از درآمد خانواده ها را به خود اختصاص می دهد.

شهر هایی با مسکن ارزان قیمت کدامند؟

شهر ایلام رتبه اول را در بین شهر های ارزان قیمت، به خود اختصاص داده است. قیمت مسکن در ایلام به طور میانگین حدود نصف قیمت مسکن در شهر تهران است و همین مسئله سبب شده تا افرادی که به دنبال خانه ارزان قیمت در شهر های دیگر هستند، به ایلام به عنوان یکی از گزینه ها فکر نمایند. همچنین شهر های یاسوج در استان چهارمحال و بختیاری، بیرجند در خراسان جنوبی و بوشهر در استان بوشهر نیز از دیگر شهر های ارزان قیمت هستند.یکی از عواملی که سبب می گردد تا خانه ارزان قیمت در بعضی از استان ها بیشتر وجود داشته باشد، میزان معامله مسکن است. در استان های پرجمعیت معمولا میزان معامله بالاتر است و تقاضای بیشتری برای مسکن وجود دارد؛ به همین دلیل هزینه های مسکن در این شهر ها نسبت به شهر هایی با جمعیت کم، بیشتر است. به طور کلی برای شهر های ارزان قیمت نمی توان یک آمار دقیق ارائه داد؛ زیرا تعداد این شهر ها بسیار زیاد است و هزینه های مربوط به مسکن در آن ها اختلاف بسیار کمی دارد.

چه عواملی سبب گرانی یا ارزانی شهر ها می شوند؟

قیمت زمین

یکی از اصلی ترین مواردی که بر قیمت مسکن تأثیر می گذارد، قیمت زمین است. شهر هایی که در آن ها زمین های مسکونی بیشتری وجود داشته باشد، مسکن ارزان قیمت نیز در آنجا بیشتر یافت خواهد شد. معمولاً در شهر های بزرگ زمین با کاربری مسکونی کمتر وجود دارد و زمین ها عمدتاً توسط سرمایه داران خریداری شده و دارای کاربری تجاری هستند. به همین دلیل تعداد مسکن ارزان قیمت در این شهر ها کمتر است.

میزان توسعه یافتگی

همچنین توسعه یافتگی شهر ها نیز بر وضعیت قیمت مسکن تأثیرگذار است. زندگی در شهر هایی که جمعیت بالاتری دارند، به دلیل توسعه زیرساخت های شهری از رفاه بیشتری برخوردار است و همین مسئله قیمت مسکن را تحت الشعاع قرار می دهد. این در حالی است که در شهر های با جمعیت کم به دلیل عدم وجود بعضی احتیاجها، مشاغل مربوطه نیز شکل نمی گیرند و در نتیجه افراد برای برطرف احتیاج های خود در زمینه های مختلف مجبورند به شهر های دیگر مسافرت و یا حتی مهاجرت نمایند.

وجود امکانات

وجود امکانات دیگر مانند فرصت های آموزشی و امکانات رفاهی، گردشگری، زیرساخت های شهری و… از جمله عواملی هستند که بر قیمت مسکن تأثیر می گذارند. ذکر این نکته لازم است که وقتی از مسکن ارزان قیمت و یا شهر های دارای خانه ارزان صحبت می کنیم، لزوماً به این معنی نیست که وضعیت کلی زندگی در این شهر ها نامناسب است؛ بلکه منظور اشاره به تفاوت های شهرهاست و طبیعی است که افراد مختلف برحسب احتیاج های خود محل سکونتشان را انتخاب می نمایند.

ثبات مالی

البته به تمام عوامل بالا باید وضعیت ثبات مالی را نیز اضافه نمود. در کشور ما با تغییر سیاست های مسکن در دوره های مختلف قیمت مسکن دستخوش تغییرات گوناگون می گردد و مسائلی مانند دستمزد کارگران، قیمت مصالح و… ممکن است در منطقه ای نسبت به منطقه دیگر تفاوت داشته باشند. حتی گاهی ممکن است مسکن ارزان قیمت در یک استان به دلیل احداث یک کارخانه یا پالایشگاه به مسکن گرانی تبدیل گردد؛ بنابراین توجه به وضعیت لحظه ای بازار نیز مهم است و افراد متقاضی مسکن قبل از هر اقدامی به منظور یک برآورد درست باید اطلاعات بروز را از نهاد های مربوطه جویا شوند.

کاهش قیمت مسکن

مصطفی قلی خسروی رئیس اتحادیه مشاوران املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازیگروه مالی خبرنگاران، با بیان اینکه نمی توانیم مناطق تهران را ایالت بندی کنیم و بگوییم کدام مناطق خانه های ارزان وجود دارد گفت: خوشبختانه در یکی دوماه گذشته قیمت مسکن به ویژه در حوزه اجاره کاهش چشم گیری یافته است.

او در ادامه گفت: راه اندازی پویش موجران با انصاف توانست در بازار مسکن بسیار موثر باشد و زمینه ساز کاهش قیمت چشم گیر مسکن گردد.خسروی اضافه نمود: تمامی مناطق تهران در بازار اجاره کاهش 15 تا 20 درصدی داشته و بازار خرید مسکن هم در مقایسه با ماه های انتهای سال گذشته کاهش 20 درصدی داشته است.

کاهش 15 درصدی نرخ اجاره بها در مناطق 22 گانه تهران

خسروی گفت: نرخ اجاره در مناطق 22 گانه تهران 10 تا 15 درصد کاهش یافته و همچنین نرخ خرید و فروش هم با گفته های وزیر راه و شهرسازی شیب نزولی گرفته است.

خسروی با بیان اینکه طی یک ماه گذشته و همزمان با صحبت های وزیر راه و شهرسازی مبنی بر اینکه فعلا خانه نخرید، قیمت های مسکن به ویژه در تهران کاهش یافته است، گفت: با بازرسی های اجرا شده از تمامی مشاوران املاک، آمار ها نشان دهنده کاهش قیمت به ویژه در بازار اجاره است.وی با بیان اینکه در منطقه 2 تهران قیمت اجاره 3 تا 5 میلیون تومان کاهش یافته است گفت: در منطقه 4 تهران قیمت های اجاره 15 تا 20 درصد و قیمت خرید و فروش 15 تا 20 درصد کاهش یافته است.

رئیس اتحادیه املاک استان تهران به منطقه 10 تهران هم اشاره نمود و گفت: در این منطقه قیمت های خرید و فروش 8 درصد و قیمت های اجاره 10 درصد کاهش داشته و در منطقه 7 هم قیمت اجاره ثابت، اما قیمت های خرید و فروش 15 درصد کاهش داشته است.قلی خسروی درباره منطقه 8 تهران هم گفت: در این منطقه اجاره بها 20 تا 30 درصد افزایش یافته، اما قیمت های خرید و فروش 15 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه در منطقه 11 قیمت های اجاره افزایش یافته است گفت: آمار ها نشان می دهد که قیمت های خرید و فروش 15 درصد کاهش یافته است.رئیس اتحادیه املاک استان تهران تاکید نمود: در منطقه 9 تهران قیمت ها در حوزه اجاره ثابت بوده، اما در حوزه خرید و فروش 15 درصد کاهش داشته است.قلی خسروی درباره منطقه 12، گفت: قیمت های اجاره در این منطقه ثابت بوده، اما قیمت های خرید و فروش 15 درصد کاهش داشته است.

کاهش 30 درصدی اجاره در تهران تا چند ماه آینده

حسام عقبایی نایب رییس اتحادیه املاک استان تهران در گفت و گو با خبرنگار راه و شهرسازیگروه مالی خبرنگاران، با بیان اینکه طبق پیش بینی ها تا انتها شهریور ماه قیمت مسکن کاهش می یابد گفت: رکود و کاهش قدرت خرید متقاضیان باعث شده که قیمت مسکن روند نزولی به خود بگیرد و همین امر باعث می گردد که قیمت آپارتمان در بعضی از نقاط تهران در نیمه دوم سال در واحد های زیر 150 متر بین 15 تا 30 درصد کاهش یابد.وی اظهار کرد: در نیمه دوم سال رکود در بازار مسکن عمیق تر می گردد به طوری که در ربع قرن گذشته بازار مسکن چنین رکودی را تجربه نکرده است.

عقبایی با اشاره به اینکه در یک سال گذشته شاهدکاهش حجم معاملات مسکن تا 78 درصد بوده ایم گفت: پیش بینی می گردد تا یک ماه آینده کاهش معاملات مسکن به مرز 80 درصد هم برسد و این میزان در شهر تهران نسبت به سایر شهر ها بیشتر است.او ادامه داد: مناطق 18،19 و 21 در تهران ارزان هستند و کمبود تقاضا و افزایش عرضه باعث شده قیمت ها در این مناطق مناسب تر باشد.عقبایی گفت: تا چند ماه آینده شاهد کاهش 30 درصدی اجاره در تهران خواهیم بود.

سمنان شهری ارزان برای خانه دار شدن

ایرج رهبر دبیر انجمن انبوه سازان کشور با بیان اینکه استان سمنان در مقایسه با سایر شهر ها ارزان ترین شهر در بخش اجاره و خرید و فروش به شمار می رود گفت: کم جمعیت بودن، وجود تعادل بین عرضه و تقاضا و فراوری مناسب مسکن باعث ایجاد ثبات قیمتی در حوزه اجاره و خرید فروش مسکن در این شهر شده است.براساس این گزارش وجود خانه های ارزان در بعضی مناطق تهران و یا سایر شهر ها می تواند آرزوی خانه دار شدن را برای بسیار از جوانان برآورده کند. انتظار اینست دولت و وزارت راه وشهرسازی با اتخاذ تدابیری درست و ایجاد تعادل بین عرضه و تقاضا زمینه خانه دار شدن را برای تمامی جوانان فراهم کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

بازگشت به صفحه رسانه ها

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 12188

به "ارزان ترین خانه های تهران برای اجاره و خرید در کدام محله ها هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارزان ترین خانه های تهران برای اجاره و خرید در کدام محله ها هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید