از مردان تنها تا بیکاری و افزایش مرگ آنها در سال 99

به گزارش مجله کامپیوتر، بیش از نیمی از جمعیت ایران را جامعه مردان تشکیل می دهند که از این تعداد 34 میلیون نفر بیش از 10 سال سن دارند و از این تعداد 21 میلیون نفر دارای همسر هستند، اما نکته قابل توجه اینجاست که به طور میانگین حدود 2 درصد از پسران 10 تا 18 ساله یعنی معادل 60 هزار نفر متاهل اند.

از مردان تنها تا بیکاری و افزایش مرگ آنها در سال 99

شهلا کاظمی پور، جمعیت شناس در گفت و گو با خبرنگاران، ضمن ارائه آماری از شرایط مردان جامعه در کشور می گوید: براساس آمارهای سال 95 و طبق گزارشات موجود، در حال حاضر 84 میلیون نفر جمعیت ایران را تشکیل می دهند که از این تعداد 43 میلیون نفر (معادل 50.5 درصد) مرد هستند؛ از این 43 میلیون نفر، 10.5 میلیون نفر زیر 15 سال، 30 میلیون نفر 15 تا 64 سال و حدود 3 میلیون نفر 65 سال به بالا سن دارند.

تجرد یک سوم جمعیت مردان

وی با بیان اینکه به طور کلی 34 میلیون نفر از مردان کشور بیش از 10 سال سن دارند، درباره شرایط تاهل جامعه مردان شرح می دهد: از تعداد ذکر شده، 21 میلیون نفر دارای همسردار، 350 هزار نفر بدون همسر در اثر فوت، 400 هزار نفر بدون همسر در اثر طلاق و 12 میلیون نفر ازدواج ننموده هستند؛ به عبارتی یک سوم جمعیت مردانِ 10 سال به بالا، مجرد هستند.

60 هزار نفر از پسران 10 تا 18 ساله ازدواج نموده اند

این جمعیت شناس در پاسخ به این سوال که چند نفر از پسران زیر 18 سال ازدواج نموده اند، نیز بیان می نماید: از جمعیت 10 تا 14 ساله پسران، حدود 1.2 درصد و در گروه سنی 15 تا 19 ساله پسران نیز 2.3 درصد ازدواج نموده اند که به طور میانگین حدود 2 درصد از پسران 10 تا 18 ساله (معادل 60 هزار نفر) ازدواج نموده هستند.

بیشترین سهم ازدواج مردان زیر 18 سال در استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان شمالی، خراسان رضوی و کرمان است.

700 هزار نفر از مردان در کشور تنها زندگی می نمایند

به گفته کاظمی پور، از 24 میلیون خانواری که در ایران زندگی می نمایند، 21 میلیون خانوار مردسرپرست و حدود سه میلیون خانوار زن سرپرست هستند. همچنین حدود 700 هزار خانوار یک نفره مردسرپرست در کشور زندگی می نمایند.

2.5 میلیون مرد، بیکارِ درجستجوی کار

وی در ادامه درباره شرایط اشتغال پسران زیر 18 سال نیز اینطور شرح می دهد: در آمارها شرایط اشتغال نیز براساس جمعیت 10 سال به بالا محاسبه می گردد و 34 میلیون نفر از مردان ایران 10 سال به بالا هستند که از این تعداد 11 میلیون نفر غیرفعال و 22 میلیون نفر فعال هستند. از این 22 میلیون نفر، 19.5 میلیون نفر شاغل و 2.5 میلیون نفر بیکارِ درجستجوی کارند.

بنابر اظهارات کاظمی پور، از این 19.5 میلیون نفر شاغل در جمعیت مردان، حدود 3 میلیون نفر در بخش دولتی مشغول به کار هستند؛ حدود 18 میلیون نفر به نحوی بیمه هستند و 2 میلیون نفر دارای کار غیررسمی هستند و فعلا بیمه نیستند.

10 درصد پسران 10 تا 18 ساله شاغل اند/3 استان در صدر جدول کار بچه ها

این جمعیت شناس در ادامه درباره شرایط اشتغال پسران زیر 18 سال نیز اظهار می نماید: از میان جمعیت پسران زیر 18 سال، حدود 10 درصدشان شاغل، 2 درصد بیکار و مابقی محصل هستند.

به گفته وی، بیشترین میزان اشتغال جوانان زیر 18 سال به ترتیب مربوط به استان های کرمان، خراسان جنوبی و سیستان و بلوچستان بوده است.

10 میلیون نفر از جمعیت 6 سال به بالای مردان، دانشجو یا محصل اند

وی با اشاره به شرایط آموزش و تحصیلات جامعه مردان همچنین می گوید: 37 میلیون نفر از مردان در ایران بیش از 6 سال سن دارند که از این تعداد 10 میلیون نفر محصل یا دانشجو و بقیه یا شاغل، بیکار بازنشسته، دارای درآمد بدون کار و یا از کار افتاده هستند. از این تعداد، 42 درصد ابتدایی، 17 درصد هدایت، 11 درصد متوسطه، هفت درصد پیش دانشگاهی و 22 درصد نیز در حال تحصیل در آموزش عالی هستند.

72 سال؛ امید زندگی مردان

افزایش مرگ و میر مردان در بهار و تابستان 99

کاظمی پور در ادامه به میزان مرگ و میر در مردان اشاره می نماید و با بیان اینکه میزان امید زندگی در جامعه آقایان حدود 72 سال است، می افزاید: در سال 98 حدود 370 هزار فوتی رخ داد که 57 درصد از فوتی ها در مردان رخ داده بود؛ در واقع میزان فوت مردان همیشه از زنان بیشتر است.

این جامعه شناس به آمارهای اعلام شده توسط ثبت احوال درخصوص میزان مرگ و میر در بهار و تابستان سال 99 نیز اشاره و بیان می نماید: در دو فصل بهار و تابستان مرگ و میر مردان نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 هزار مورد افزایش داشته است که می توان آن را ناشی از کرونا دانست. این درحالیست که مرگ و میر در جامعه زنان حدود 15 هزار مورد افزایش داشته است.

بیشترین عوامل مرگ و میر

وی ادامه می دهد: بیشترین عامل مرگ، انواع بیماری های قلبی و عروقی است که تقریبا 40 الی 50 درصد مرگ ها را پوشش می دهد. همچنین میزان مرگ و میر ناشی از تصادفات در مردان بیشتر از زنان است به طوریکه تصادفات برای مردان در رتبه دوم و برای زنان در رتبه سوم قرار گرفته است. این درحالیست که میزان مرگ و میر ناشی از سرطان برای زنان در رتبه دوم قرار گرفته است.

کاظمی پور در ادامه با اشاره به مسائل جامعه مردان اظهار می نماید: مردان نان آور خانواده هستند و بسیاری از آنها دارای شغل آزاد هستند و هزینه آن بسیار بالاست. چندین سال است که بحث تورم وجود داشته و سال جاری نیز با شیوع ویروس کرونا روبرو هستیم که در پی آن هزینه های زندگی برای خانواده ها به ویژه مردان که نان آور هستند سخت شده است.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

کشتی کروز: کشتی کروز: سفری لوکس و در عین حال مقرون به صرفه به اقیانوس‌ها

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 53320

به "از مردان تنها تا بیکاری و افزایش مرگ آنها در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از مردان تنها تا بیکاری و افزایش مرگ آنها در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید