محیط کسب وکار در بهار نامساعدتر شد

به گزارش مجله کامپیوتر، بر اساس نتایج حاصل از پایش ملی محیط کسب وکار ایران در بهار 1400، رقم شاخص ملی، 5.90 (نمره بدترین ارزیابی 10 است) محاسبه شده که تا حدودی از شرایط این شاخص نسبت به ارزیابی فصل گذشته (زمستان 1399 با میانگین 5.80) بدتر شده است.

محیط کسب وکار در بهار نامساعدتر شد

موانع اصلی کسب و کار

در بهار 1400، فعالان اقتصادی مشارکت کننده در این پایش، به ترتیب سه مؤلفه غیرقابل پیش بینی بودن و تغییرات قیمت مواد اولیه و محصولات، بی ثباتی سیاست ها، قوانین و مقررات و رویه های اجرایی ناظر بر کسب وکار و دشواری تأمین اقتصادی از بانک ها را نامناسب ترین مؤلفه های محیط کسب وکار کشور نسبت به سایر مؤلفه ها ارزیابی نموده اند.

شرایط شاخص استانی محیط کسب وکار

بر اساس یافته های این طرح در بهار 1400، استان های کرمانشاه، کرمان و کردستان به ترتیب دارای بدترین شرایط محیط کسب وکار و استان های سمنان، مرکزی و خراسان رضوی به ترتیب دارای برترین شرایط محیط کسب وکار نسبت به سایر استان ها ارزیابی شده اند.

بر اساس یافته های طرح، میانگین ظرفیت تولیدی (واقعی) بنگاه های اقتصادی شرکت کننده در فصل بهار معادل 38.64 درصد بوده که نسبت به همین اندازه در زمستان گذشته (42.72 درصد)، با کاهش تقریبی 4 واحدی روبرو شده است.

بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین، شاخص ملی محیط کسب وکار ایران در بهار 1400، عدد 6.02 (عدد 10 بدترین ارزیابی است) به دست آمده است که بدتر از شرایط این شاخص در ارزیابی فصل گذشته (زمستان 1399 با میانگین 5.96) است. میانگین ارزیابی محیط اقتصادی عدد 6.19 است که در ارزیابی فصل گذشته عدد 6.15 حاصل شده بود و میانگین ارزیابی محیط نهادی عدد 5.89 است که در فصل گذشته عدد 5.81 ارزیابی شده بود. بر این اساس، همچون فصل گذشته محیط جغرافیایی با عدد 5.37 و محیط اقتصادی با عدد 8.14 به ترتیب مساعدترین و نامساعدترین محیط ها بر اساس نظریه عمومی کارآفرینی شین بوده اند. گفتنی است که شاخص شین به علت در نظر گرفتن وزن عوامل مختلف در محاسبه، از دقت بیشتری نسبت به شاخص کل کشور برخوردار است.

شرایط بخش های اقتصادی

بر اساس نتایج این پایش در بهار 1400، شرایط محیط کسب وکار در بخش خدمات (5.96) در مقایسه با بخش های کشاورزی (5.83) و صنعت (5.78) نامناسب تر ارزیابی شده است.

در بین رشته فعالیت های اقتصادی برحسب طبقه بندی استاندارد ISIC.rev4، رشته فعالیت های فعالیت اداری و خدمات پشتیبانی، فعالیت حرفه ای، علمی و فنی و آب رسانی، مدیریت پسماند، فاضلاب و فعالیت های تصفیه دارای بدترین شرایط محیط کسب وکار و رشته فعالیت های اقتصادی و بیمه، سلامت انسان و مددکاری اجتماعی و آموزش برترین شرایط محیط کسب وکار را در مقایسه با سایر رشته فعالیت های اقتصادی در کشور داشته اند.

شرایط محیط کسب وکار کشور برحسب تعداد کارکنان شاغل در بنگاه های بر اساس نتایج به دست آمده به صورت بنگاه های با کمتر از 5 کارکن (6.02) دارای بدترین شرایط و بنگاه های دارای 200 کارکن و بیشتر از آن (5.71) دارای برترین شرایط محیط کسب وکار نسبت به سایر بنگاه ها ارزیابی شده اند.

شرایط محیط کسب وکار کشور برحسب سال تأسیس شرکت در کارگاه های کمتر از 2 سال، بدترین شرایط (6.76) و در کارگاه های بیشتر از 16 سال، دارای برترین شرایط (5.76) ارزیابی شده اند.

فعالان اقتصادی به طور میانه، اندازه تأثیر کرونا بر کسب وکار را 6.24 ارزیابی نموده اند. گفتنی است که از شروع شیوع کرونا در کشور از زمستان 1398، اثرگذاری نامطلوب کرونا بر کسب وکارها فرایند کاهشی داشته است ولی در این فصل، این فرایند متوقف و مجدداً افزایشی شده است.

در بین رشته فعالیت های اقتصادی برحسب طبقه بندی استاندارد ISIC.rev4 در فصل بهار 1400، فعالیت های املاک و مستغلات (7.98)، سایر فعالیت های خدماتی (7.89) و تأمین جا و غذا شامل هتل ها، اقامتگاه ها و رستوران ها و تالارهای پذیرایی (7.77) بیشترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا متحمل شده و در مقابل رشته فعالیت های اقتصادی و بیمه (3.45)، استخراج معدن (5.25) و اطلاعات و ارتباطات (5.45) کمترین آسیب را از شیوع ویروس کرونا نسبت به سایر فعالیت ها متحمل شده اند.

بعلاوه در فصل بهار 1400، اندازه آسیب وارده بر کسب وکارها از شیوع ویروس کرونا در استان های اردبیل (8.23) خراسان جنوبی (7.82)، خراسان شاقتصادی (7.51) و آذربایجان غربی (7.26)، بیشترین میزان و در استان های مرکزی (4.93)، سمنان (4.99)، اصفهان (5.47) و زنجان (5.56)، کمترین میزان نسبت به سایر استان ها به وسیله فعالان اقتصادی ارزیابی شده اند.

در این فصل، پرسشی هم از فعالان اقتصادی در زمینه سه قانون، مصوبه یا دستورالعمل مهم مخل بر فرایند کسب وکار آنها به عمل آمد که نتایج آن برحسب بیشترین درصد فراوانی در جدول زیر خلاصه شده است

متن کامل گزارش پایش کسب و کار در بهار 1400 را اینجا دریافت کنید.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا، مکزیک و کوبا

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 62764

به "محیط کسب وکار در بهار نامساعدتر شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محیط کسب وکار در بهار نامساعدتر شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید