استفاده از نژادهای دومنظوره گاو برای افزایش بهره وری

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، حمید ورناصری در چهارمین همایش سالیانه شرکت نهاده های دامی جاهد که با شعار پیشرفت ژنتیکی، امنیت غذایی و اقتصاد مقاومتی در حال برگزاری است، امنیت غذایی را یکی از مصادیق اصلی امنیت ملی و اقتصاد مقاومتی مطرح نمود و گفت: امنیت غذایی بر مبنای تعریف بانک جهانی یعنی دسترسی همه مردم به غذا در تمام اوقات برای یک زندگی فعال و سالم که در این زمینه سه شاخه مورد توجه قرار می گیرد.

استفاده از نژادهای دومنظوره گاو برای افزایش بهره وری

وی دسترسی به غذا برای عموم مردم را اولین شاخص در این زمینه مطرح کرد و گفت: دومین شاخص زمان است، یعنی غذا باید در تمام اوقات حتی در زمان های بحران در دسترس مردم باشد. ضمن اینکه شاخص سوم وجود غذای کافی است. بدین معنی که یک رژیم غذایی مطلوب از منظر کمی و کیفی در دسترس مصرف کنندگان باشد.

مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد اضافه کرد: بر مبنای گزارش فائو افزایش جمعیت و رشد مالی کشورهای در حال توسعه منجر به افزایش تقاضا برای غذا از نظر کمی و کیفی می گردد.

ورناصری با بیان اینکه برای تامین غذای یک جمعیت 9 میلیارد نفری در سال 2050 باید دو برابر شرایط فعلی غذا تهیه کنیم، توضیح داد: این در حالی است که آن موقع ما با محدودیت های بیشتری در زمینه منابع فراوری روبرو هستیم بنابراین چاره ای جز افزایش بهره وری در واحدهای فراوریی نداریم.

وی راهکار های افزایش بهره وری در واحدهای دامی را مورد اشاره قرار داد و گفت: یکی از نکات اصلی در این زمینه بحث ژنتیک، اصلاح نژاد و پیشرفت ژنتیکی است که در این راستا ما کوشش ها و اقدامات مهمی را با همکاری دستگاه های مربوطه انجام داده ایم.

مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد ورود و فراوری نژادهای دو منظوره شیری و گوشتی گاو را مورد اشاره قرار داد و اضافه کرد: در این راستا شرکت نهاده های دامی جاهد اقدام به واردات گاوهای ژنومیک سمینتال اقدام نموده است که این اقدام منجر به کاهش قیمت تمام شده فراوری شیر و گوشت کشور خواهد شد ضمن اینکه باعث صرفه جویی میلیاردها تومان هزینه در این زمینه خواهد شد.

ورناصری دومین اقدام را استفاده از تکنولوژی ژنومیک برای گاو نر و ماده مطرح کرد که به پایان رسیده است.

وی با بیان اینکه بحث ژنومیک در لاین آرین مرغ گوشتی اجرا شده است اضافه کرد: از دیگر اقدامات ما فراوری و انتقال جنین بوده که در این راستا توافقاتی را انجام دادیم که بتوانیم در مرکز فراوری کرج بحث فراوری جنین را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت نهاده های دامی جاهد مشخص جنسیت را از دیگر اقدامات مهم در این زمینه مطرح کرد و اضافه کرد: دامدار و فراوریکننده با استفاده از این تکنولوژی می توانند برنامه ریزی برای فراوری خود را با اطمینان بیشتری انجام دهند و در نتیجه بهره وری و سود بیشتری نصیب او گردد.

ورناصری با اشاره به اینکه ایران در همسایگی کشورهایی واقع شده است که منشا بسیاری از باکتری ها و عوامل بیماری زا هستند، گفت: ما با همکاری یک شرکت کانادایی توانستیم این امکان را فراهم کنیم که در این زمینه صرفا بحث کاهش عوامل بیماری زا به وسیله قرنطینه کردن مطرح نباشد بلکه مساله به شکل ژنتیکی مورد توجه قرار بگیرد.

وی توضیح داد: ما در این زمینه بحث افزایش مقاومت ژنتیکی دام را مورد توجه قرار دادیم تا آستانه تحمل دام ها را به شکل ژنتیکی بالا ببریم.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 15798

به "استفاده از نژادهای دومنظوره گاو برای افزایش بهره وری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استفاده از نژادهای دومنظوره گاو برای افزایش بهره وری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید