اسرار طراحی حرفه ای ترین دوربین موبایل جهان

به گزارش مجله کامپیوتر، هوآوی با رونمایی از سری P20 Huawei گوشی های هوشمند خود در امسال میلادی، کاربران را با ترکیب دوربین سه گانه با استاندارد Leica به وجد آورد و با فاصله شش ماه پرچم دارهای سری Mate 20 Huawei را روانه بازار گوشی هوشمند کرد.

اسرار طراحی حرفه ای ترین دوربین موبایل جهان

این محصول، مشابه پرچم دار قبلی خود از ترکیب دوربین سه گانه بهره می برد که در تعامل با Leica به مرحله فراوری رسیده اما برخلاف آنچه پیش از این شاهد بودیم، از شبکه دو به دو در این محصول استفاده شده است. هواوی این ماژول انقلابی و مدرن را دوربین ماتریسی (Matrix Camera) نام گذاری نموده است. این نوآوری بار دیگر موضوع عکس برداری با گوشی های هوشمند را به سوژه ای داغ تبدیل نموده است.

طراحی: تقارن ایده آل

درباره Mate 20 HUAWEI نظرهای مختلفی منتشر شده که طیف قابل توجهی از آن ها درباره طراحی دوربین است. این ترکیب، از سه لنز در کنار فلش تشکیل شده که ترکیب دو به دویی را ایجاد نموده است.

طراحی سیستم دوربین این سری از گوشی ها با الهام دریافت از طراحی کلاسیک سوپر چراغ های جلو خودروها اجرا شده است. با اجرایی کردن آنچه از سوی هواوی، طراحی همه در یک یا مجتمع و متمرکز نام گرفته، این شرکت موفق شده ماژول چشم نوازی را طراحی و تمامی قوانین طراحی کلاسیک را رعایت کند.

ماژول دوربین: دوربین کاملی که حرفه ای شده است

مشابه با آنچه در سری HUAWEI P20 شاهد بودیم و سیستم دوربین آن از دوربین اصلی با کیفیت بالا و لنزی تله فوتو تشکیل شده است، سری HUAWEI Mate 20 هم این دو مولفه را در خود جا داده و البته در کنار آن ها لنز اولترا واید انگل Leica را هم استفاده نموده است. لنزی که می تواند پرسپکتیوی عریض 16 میلیمتری را به تصویر بکشد. اضافه کردن لنز اولترا واید انگل (با زاویه باز) در واقع نتیجه تحقیق روی احتیاج مشتریان است.

دوربین ماتریسی سری HUAWEI Mate 20 از سه دوربین بهره می برد که هر کدام فاصله کانونی متفاوتی دارند. این امکان به کاربران آزادی عمل می دهد تا نه تنها عکس هایی با زاویه باز بگیرند بلکه بتوانند از زوایه هایی عکس برداری نمایند که تا قبل از این امکان پذیر نبود.

یکی از مهم ترین چالش های مهندسان کنار هم قرار دادن ماژول های دوربین در فضایی محدود بود. مسئله ای که با نزدیک تر کردن ماژول ها به یکدیگر و استفاده از ماژول های مینیاتوری حل شد. به منظور ارائه دوام سطح بالا نیز مهندسان، راهکارهای متفاوتی را آنالیز نموده تا به طراحی بهینه دست پیدا نمایند.

Huawei Mate 20 Pro: این محصول از ترکیب دوربین سه گانه Leica بهره می برد که لنز واید (باز) انگل را در کنار لنز اولترا واید انگل و لنز تله فوتو قرار داده است. رزولوشن دوربین ها به ترتیب، 40، 20 و 8 مگاپیکسل است. علاوه بر این، شاهد پشتیبانی از مشخصه دیافراگمی تا f/1.8 هستیم.

HUAWEI Mate 20: این محصول از ترکیب دوربین سه گانه Leica استفاده می نماید که لنز واید انگل را در کنار لنز اولترا وایدانگل و لنز تله فوتو قرار داده است. رزولوشن دوربین ها به ترتیب، 16، 12 و 8 مگاپیکسل است. علاوه بر این شاهد پشتیبانی از مشخصه دیافراگمی تا f/1.8 هستیم.

HUAWEI Mate 20 Pro از سنسور CMOS با مشخصه 1/1.7 اینچ برای دوربین اصلی بهره می برد که بزرگترین سنسور دوربین را در تمام بازار گوشی های هوشمند به خود اختصاص داده است. علاوه بر این، شاهد پشتیبانی از فناوری ترکیب پیکسل هواوی هستیم که ترکیب اطلاعات از چهار پیکسل را به یک پیکسل واحد با استفاده از نمونه برداری فوق العاده را امکان پذیر نموده است. ساختاری که دست یابی به محدوده دینامیکی بهتر و عملکرد بالاتر را در نور کم به همراه خواهد داشت.

این دوربین تا ISO 102400 را پشتیبانی می نماید تا به کاربر امکان ثبت تصاویر فوق العاده در شب را بدهد.

عکاسی: عریض تر ببینید

مشتاقان عکاسی معمولاً به بیش از یک لنز برای ثبت تصاویر مختلف احتیاج دارند. لنزی با فاصله کانونی کم تر از 24 میلی متر، میدان دید وسیع را به همراه خواهد داشت تا به گزینه ای ایده آل برای عکاسی از مناظر و صحنه های باز و عریض تبدیل گردد. با استفاده این گوشی می توانیم با عکس برداری با لنزی 50 میلی متری، عکسی نزدیک به عملکرد چشم انسان را ثبت کنیم. لنز 85 میلی متری نیمه تله فوتو یا تله فوتو هم گزینه ای ایده آل برای ایجاد خروجی با افکت بوکه است.

عملکرد اولترا واید دوربین ماتریسی سری Mate 20 HUAWEI مشابه با لنز دوربینی اولتراواید 16 میلی متری است. در بخش بزرگنمایی، زوم سه برابری اپتیکال، نتایجی مشابه با آنچه از لنزهای 80 میلی متری انتظار داریم را ایجاد خواهد نمود. بزرگنمایی ترکیبی 5 برابری عملکردی مشابه با لنزهای 135 میلی متری و بزرگ نمایی 10 برابری دیجیتالی هم خروجی مشابه با آنچه در لنزهای دوربینی 270 میلی متری شاهد هستیم، را ارائه خواهند داد.

سری Mate 20 HUAWEI عملکرد بزرگ نمایی را مشابه با لنزهای 16-270 میلی متری انجام می دهد. محدوده وسیع فاصله کانونی در کنار دوربینی با رزولوشن فوق العاده و پردازشگر مدرن سیگنال تصویر در کنار هوش مصنوعی باعث خواهند شد سری HUAWEI Mate 20 به محصولی تبدیل گردد که می تواند تمام احتیاجهای کاربران در عکاسی را برآورده کند.

3.1 نگاه متفاوت به جهان با لنز اولترا واید انگل

سیستم لنز اولترا واید Leica Vario-Summilux-H1.8-2.4/16-80 ASPH در سری Mate 20 HUAWEI قابلیت های جذابی نظیر پشتیبانی از فوکوس با سرعت بالا، رزولوشن فوق العاده و مصرف توان بهینه را به همراه دارد. تیم مهندسان هواوی زمان قابل توجه چهار ماهه را صرف طراحی این لنز کردند. متخصصان این شرکت با توجه به محدودیت موجود در فضای در دسترس گوشی، به دفعات طراحی را بازبینی کردند تا به توازنی ایده آل میان اندازه و عملکرد برسند.

پرسپکتیو عریض تر در واقع حس فضایی بودن و افکت سه بعدی را به همراه خواهد داشت. به این ترتیب، می توانید تصاویری زیبا از مناظر و پرتره های جذاب یا عکس های گروهی با دورنمای تازه را ثبت کنید.

3.2 عکس برداری از سوژه هایی به فاصله نزدیک تا 2.5 سانتی متر

اکثر گوشی های هوشمند موجود در بازار تنها می توانند روی سوژه هایی که حداقل در فاصله 7 تا 8 سانتی متر از لنز هستند، فوکوس نمایند. این در حالی است که لنز اولترا واید انگل در سری Mate 20 Huawei دیافراگم بازتری را در مقایسه با دوربین اصلی به همراه خواهد داشت تا بتوانید بدون احتیاج به المان های اضافی، روی سوژه های نزدیک تر هم فوکوس کنید.

در حالت سوپر ماکرو (Super Macro Mode) سری HUAWEI Mate 20 امکان عکس برداری از سوژه هایی که در فاصله ای نزدیک تا 2.5 سانتی متر از لنز قرار دارند، وجود دارد.

3.3 تجربه جدید در عکس برداری با نورگیری به مدت طولانی

به منظور عکس برداری با نورگیری به مدت طولانی، احتیاج است تا سرعت شاتر پایینی داشته باشید. در سری Mate 20 HUAWEI می توانید این قابلیت را در حالت های مختلف Super Night، Light Painting، Time-Lapse و Professional تجربه کنید. با توجه به استفاده از عملکرد سطح بالا در پردازش تصویر که تحت تاثیر استفاده از چیپ ست Kirin 980 ممکن شده و کنار استفاده از لنزهای اولترا واید انگل، می توانید از این نوع عکس برداری نیز لذت ببرید و عکس های واضح و زنده تری ثبت کنید. حتی در غیاب نور محیطی نیز این قابلیت در کنار حساسیت به نور، امکان ثبت تصاویری با کیفیت و جزئیات بالا فراهم می نماید.

3.4 حالت عکس برداری در زیر آب

HUAWEI Mate 20 از استاندارد IP68 بهره مند شده و در حالت عکس برداری زیر آب (Underwater Mode) نیز کاملاً کاربرپسند و روان است. به این ترتیب، کافی است کلید افزایش میزان صدا را فشرده تا ضبط ویدئویی شروع گردد. با فشردن کلید کاهش صدا نیز می توانید عکس برداری کنید. با پایین نگه داشتن این کلید برای مدت طولانی نیز عکس های پشت سر هم ثبت خواهد شد. به منظور مشاهده آسان تر تصاویر ثبت شده در زیر آب HUAWEI Mate 20 فضای بیشتری را به ارائه پیش نمایش تصاویر اختصاص می دهد.

HUAWEI Mate 20 عدم توازن در رنگ ها را که در اثر عکس برداری در داخل آب اتفاق می افتد، جبران می نماید تا خروجی به آنچه از سوژه شاهد هستیم نزدیک تر گردد.

ضبط ویدئویی: ارائه کیفیت فوق العاده

در سری HUAWEI Mate 20، کاربران به سادگی می توانند انواع و اقسام خروجی ویدئویی با کیفیت را ثبت نمایند. حالت جدید سینمایی برپایه بهره گیری از هوش مصنوعی (AI Cinema Mode) با ارائه پنج فیلتر همراه شده است. استفاده از قابلیت های AI Color، Background Blur، Fresh، Vintage و Suspense به کاربر این احساس را می دهد که کارگردانی حرفه ای است!

سیستم شناسایی رنگ برپایه استفاده از فناوری هوش مصنوعی (AI Color) امکان شناسایی و جداسازی سوژه های انسانی از پس زمینه را به کاربر می دهد. سری HUAWEI Mate 20 در مقایسه با سایر گوشی هایی که در بازار شاهد هستیم سرعت بالاتر و دقت بیشتری را در ثبت رنگ ها دارد.

علاوه بر این، شاهد پشتیبانی از رزولوشن چشمگیر 2560 در 1080 پیکسل نسبت به اولترا واید 21 به 9 هستیم. به این ترتیب، در مقایسه با نسبت متداول 16 به 9، خروجی سینمایی تری را شاهد هستیم. قابلیت HDR برپایه استفاده از هوش مصنوعی و لنز اولترا واید انگل افکت فضایی را به کلیپ ویدئویی اضافه می نمایند و می توانند کیفیت تصویر را بهبود دهند.

قابلیت دیگر در سری Mate 20، با عنوان Spotlight Reel شناخته می گردد. این قابلیت که به وسیله اپلیکیشن گالری در دسترس قرار گرفته است امکان اسکن سوژه دلخواه کاربر و ایجاد مونتاژی از یک شخص را فراهم می نماید.

2121

Matrix CameraMatrix CameraMatrix CameraMatrix CameraMatrix CameraMatrix CameraMatrix CameraMatrix Camera

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 2739

به "اسرار طراحی حرفه ای ترین دوربین موبایل جهان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اسرار طراحی حرفه ای ترین دوربین موبایل جهان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید