اعلام خسارت 1500 میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری کیش

به گزارش مجله کامپیوتر، ایسنا/ براساس سخنان رئیس جامعه هتلداران کیش، خسارت 1500 میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری کیش مشاهده می گردد.

اعلام خسارت 1500 میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری کیش
بیشتر بخوانیدسفر به کیش | اطلاعاتی درباره جاذبه های گردشگری کیش

قضیه چیست؟

مسیح الله صفا در مورد نگرانی و مسائل سرمایه گذاران بخش خصوصی کیش افزود: صنعتی که بیشترین لطمه را به علت بیماری کرونا یا همان کووید 19 دیده، صنعت گردشگری است.

وی ادامه داد: به علت فصلی بودن و شرایط اقلیمی کیش و زمان شیوع این بیماری، بیشترین لطمه را در کل ایران صنعت گردشگری جزیره کیش دیده است.

صفا افزود: ما هرسال در 20 روز تعطیلات عید نوروز، درآمد 4 ماه مان را درمی آوردیم اما، سال جاری نه تنها این درآمد را نداشته ایم بلکه، هزینه های اضافی نیز پرداخت نموده ایم. به لحاظ تعهدی که داریم و وجه تمایز خاص فرهنگی این صنف با صنوف دیگر، با آن قشر از پرسنل هتل ها که تمایل داشتند به شهر و دیار خود بروند تسویه حساب کردیم ولی، به آنها اعلام کردیم که پس از عادی شدن شرایط و بازگشایی هتل ها، 15 روز قبل به شما اطلاع خواهیم داد که به سرکار خود بازگردید.

وی با اشاره به اینکه بر اساس این گفته حدود دو هزار نفر از پرسنل هتل ها به شهر و دیار خود رفتند ولی، حدود 2200 نفر دیگر در جزیره باقی ماندند که هم حقوق خود را دریافت کردند، هم جا و مکان و هم خورد و خوراک، توضیح داد: ما از آنها جدا نشدیم، آنها خانواده ما هستند. در صنعت هتلداری باید از نیروهای آموزش دیده استفاده کرد، هتل های کیش بابت نیروهای خود سرمایه گذاری نموده اند و اکثریت آنها دوره های مرتبط با صنعت هتلداری را گذرانده اند، نیروهای آموزش دیده سرمایه های ما هستند و ما آنها را حفظ کردیم.

دولت هیچگونه یاریی به بخش خصوصی کیش نکرد

رئیس جامعه هتلداران کیش با بیان اینکه اوایل دوره شیوع کرونا، وعده و وعیدهای دولت خیلی زیاد بود و می گفتند که ما از بخش خصوصی حمایت می کنیم، ولی عملا تا امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است، گفت: دیناری یا ریالی به بخش خصوصی کیش یاری نشد. فعالان صنعت گردشگری جزیره کیش از 15 اسفند تا خاتمه فروردین سال جاری حدود 1500 میلیارد تومان خسارت دیده اند.

وی با اشاره به اینکه ویروس کرونا آمد، همه کشورهای جهان هم درگیر آن شدند و نمی توان از دولت گله کرد که چرا ویروس کرونا آمده است، افزود: اما تمام دولت های جهان در هفته دوم و سوم شروع کرونا به بخش خصوصی یاری کردند، به کارگرها حقوق دادند و از زیان دیده ها حمایت کردند اما، اینجا این اتفاق نیفتاد. ما تنها به وعده و وعیدهای رئیس جمهور، وزیر گردشگری و وزیر کار و رفاه اجتماعی دل خوش بودیم، اما واقعیت این است که امیدی نداریم که حمایت شویم.

کفگیر هتل دارها به ته دیگ خورده است

صفا ادامه داد: سرمایه گذاران و فعالان مالی و گردشگری کیش تا به امروز صحبت و گلایه ننموده اند چون می دانند که سازمان منطقه آزاد کوشش خود را انجام می دهد ولی اینکه کوشش هایشان به نتیجه می رسد و یا به نتیجه نخواهد رسید، بحث دیگری است. نیتشان این است که به نتیجه برسند و خداوند هم می فرماید ما به نیت انسان ها پاداش می دهیم، واقعیت این است که کفگیر هتل دارها از هتل های عظیم گرفته تا هتل های کوچک به ته دیگ خورده است.

وی با اشاره به اینکه قرار بود که در زمینه هزینه های آب و برق مساعدت بنمایند، البته مساعدت هم نموده اند ولی، از اول خرداد که هتل ها را بازنموده ایم در مجموع ده روز خوش بیشتر نداشتیم، اظهار کرد: در آن ده روز به صورت میانگین 67 تا 70 درصد از ظرفیت هتل ها پر بوده است ولی، در حال حاضر میانگین رزرو اتاق هتل های کیش کمتر از 30 درصد است، آن هم با چه قیمتی؟ چارتر نماینده هواپیما و هتل را رزرو نموده، ولی مجبور است که هتل را فدای بلیت و یا بلیت را فدای هتل کند تا بتواند مسافر را برای سفر به کیش ترغیب کند و در غیر این صورت باید روی هر دو ضرر کند.

فعالان مالی کیش کم آورده آند ولی هرجا احتیاج باشد برای انجام کارهای خداپسندانه پای کار هستند

صفا با اشاره به اینکه بخش خصوصی کیش در بحران کرونا از مرکز بهداشت توقع یاری ندارد، بلکه ما به مرکز بهداشت یاری می کنیم، مطرح کرد: بخش خصوصی کیش بخشی از داروهای مورجهانز بیمارستان کیش برای درمان کرونا را تأمین نموده است. بخش عمده ای از هزینه خرید دستگاه مخصوص آزمایش کرونا که مورد احتیاج بیمارستان بود را بخش خصوصی کیش در اوج بیکاری و بی پولی تأمین نموده است.

وی با بیان اینکه ما از دولت توقع داریم ولی از مرکز بهداشت هیچگونه توقعی نداریم و حامی و ممنون آنها هستیم، توضیح داد: بسیاری از پرسنل مرکز بهداشت قانونا باید 8 ساعت در شبانه روز کار نمایند ولی شاید تا 20 ساعت کار می نمایند. هر زمان که تماس بگیرید، دکتر رضانیا و دکتر نادعلی جوابگو هستند، پرستارهای ما 17- 18 ساعت در شبانه روز کار می نمایند و همسر و خانواده های خود را مدتهای طولانی است که ندیده اند، اینها با پول قابل مقایسه نیست، کار آنها یک کار خدایی است. به عنوان کسانی که چرخه مالی کیش در دستان ماست و فعالیت می کنیم از نظر مالی کم آورده ایم ولی بااین حال، هر زمان که از ما درخواست یاری نمایند، جوامع فعال کیش لبیک می گویند و پای کار هستند.

هیچگونه بیمه بیکاری به پرسنل هتل های کیش پرداخت نشده است

رئیس جامعه هتلداران کیش ادامه داد: کلیه صنوفی که در کیش فعالیت می نمایند ماهیانه حدود 40 میلیارد تومان حق بیمه به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت می نمایند و در ازای آن هیچ خدماتی دریافت نمی نمایند. در شرایطی که کارگرهای هتل ها، بازارها، کلوپ ها و دیگر اصناف بیکار شدند بازهم هیچ حمایتی صورت نگرفت، پس این پول ها را به چه علتی می گیرند؟! تا این لحظه هیچگونه بیمه بیکاری و یا پرداختی به پرسنل هتل های کیش انجام نشده است.

دلار 20 هزار تومانی و سختی های تکمیل هتل های در حال ساخت

وی با بیان اینکه ما 50 هتل فعال در کیش داریم که بیش از 30 هتل بعد از کرونا فعال شده اند و الباقی تعطیل هستند و حدود 60 هتل در حال ساخت در جزیره کیش داریم که بین 20 تا 95 درصد پیشرفت کار دارند، افزود: سرمایه گذاری که چند سال پیش و با دلار 3000 تومانی ساخت هتل خود را شروع نموده است، فکر می کرد به عنوان مثال با 100 میلیارد تومان هتلش ساخته خواهد شد ولی، اکنون 200 میلیارد تومان هزینه نموده و برآورد می نماید که اگر بخواهد با دلار 20000 تومانی هتلش را تکمیل کند باید 200 میلیارد دیگر هم هزینه کند.

صفا ادامه داد: مجلس شورای اسلامی تصویب نموده است که به صنعت گردشگری باید وام با بهره تک رقمی داده گردد ولی، در عمل هیچکدام از بانک ها زیر بار اجرای این مصوبه نرفته اند. بانک به ما می گوید که به شما یک میلیارد تومان وام می دهیم با بهره 22 درصد، 200 میلیون تومان از یک میلیارد را در حساب نگه داشته و 800 میلیون تومان به ما پرداخت می نماید ولی از ما بهره یک میلیارد تومان را می گیرد خب این همان بهره 28 درصد می گردد. در صنعت گردشگری دادن این میزان بهره توجیه مالی ندارد.

اجرای قانون مناطق آزاد، خواسته فعالان مالی کیش از رئیس جمهور است

وی با بیان اینکه یکی از دلایلی که سرمایه گذاران مشتاق بودند در جزیره کیش سرمایه گذاری نمایند این بود که معافیت مالیاتی داشتند، افزود: زمانی ما در جزیره کیش تنها یک کارمند اداره مالیات داشتیم ولی الان یک ساختمان 6-7 طبقه با 140 - 150 کارمند در اختیار اداره مالیات است. در زمانیکه مناطق آزاد مستقیما زیر نظر رئیس جمهور بود، شرایط بسیار بهتر بود و تصمیمات به سرعت گرفته و اجرایی می شد، ولی الان مناطق آزاد زیر نظر وزارت اقتصاد و دارایی رفته و تصمیمات باید در هیئت دولت گرفته گردد، به مجلس برود و زمان زیادی می برد.

صفا پیرامون خسارت 1500 میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری کیش اعلام کرد: وقتی تصمیم بر این گرفته شد که مناطق آزاد تحت نظارت یک وزارتخانه بروند، آیا بهتر نبود به جای آنکه ذهنیت سرمایه گذار دچار مشکل گردد و به جای وزارت دارایی مناطق آزاد را در زیر نظر وزارت دیگری مانند فرهنگ و... می بردید؟ آخر چرا وزارت اقتصاد و دارایی؟

وی با اشاره به اینکه کتابی داریم به نام قانون چگونگی ایجاد مناطق آزاد تجاری، از آقای رئیس جمهور و دولتمردان می خواهیم که این قانون را اجرا نمایند و هر روز یک بخشنامه یا دستورالعمل صادر نگردد، افزود: مظفری و معاونینش قانون چگونگی مناطق آزاد تجاری را می دانند، ولی اگر قرار باشد هر روز یک بخشنامه و دستورالعمل جدید صادر گردد چه کاری از آنها در جزیره کیش ساخته خواهد بود.

رئیس جامعه هتلداران کیش با بیان اینکه از ساکنین کیش و گردشگران درخواست می کنم تا با زدن ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی از شیوع بیشتر ویروس کرونا جلوگیری نمایند، گفت: در تمامی هتل های کیش موارد پیشگیری و پروتکل های بهداشتی رعایت می گردد اما ما نمی توانیم به مسافر به صورت دستوری بگوییم که موارد پیشگیری را رعایت بکند و این احتیاج به یک فرهنگ سازی دارد. ما می توانیم خواهش کنیم که در موقع ورود کفش های خود را ضدعفونی کند و همچنین، نسبت به استریل کردن لباس ها، بدن و دست های مهمان اقدام کنیم و درخواست کنیم که در لابی و محوطه از ماسک استفاده نمایند.

بانیما

قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما
منبع: همگردی
انتشار: 1 شهریور 1400 بروزرسانی: 1 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 35744

به "اعلام خسارت 1500 میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری کیش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام خسارت 1500 میلیارد تومانی کرونا به صنعت گردشگری کیش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید