افتتاح سامانه های جدید شتاب نگار سیل و زلزله در پایتخت

به گزارش مجله کامپیوتر، رئیس سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران از افتتاح 22 سامانه شتاب نگار نسل جدید تخمین خسارت زلزله با همکاری مرکز تحقیقات راه و مسکن و شرکت گاز استان تهران و 10 ایستگاه باران سنج در پایتخت اطلاع داد.

افتتاح سامانه های جدید شتاب نگار سیل و زلزله در پایتخت

به گزارش گروه اجتماعی مجله کامپیوتر، رضا کرمی محمدی صبح امروز در آیین افتتاح و بهره برداری از پروژه های مدیریت بحران شهر تهران با بیان این که امروز و در این برنامه سامانه های هشدار سریع زلزله و تخمین خسارت ها، ایستگاه باران سنجی و سامانه هشدار سریع سیل و همچنین استودیو شهر آماده افتتاح می گردد گفت: این اقدامات گام موثری در راستای همکاری های بین بخشی بوده است چرا که با شرکت گاز و هواشناسی در تبادل داده ها و استفاده از سامانه های شتاب نگاشت بهره بردیم.

وی با بیان این که وقتی بحرانی همچون سیل یا زلزله رخ می دهد معمولا مدیران براساس تجربیات قبلی و بدون اطلاع از میزان خسارات وارد میدان می شوند گفت:، اما حالا با ثبت سامانه های هشدار سریع و تخمین خسارات می توانند به صورت آنلاین از میزان خسارت های احتمالی با خبر شوند.

رئیس مدیریت بحران شهر تهران با بیان این که امروز استودیو شهر آماده نیز با همکاری شبکه 5 افتتاح می گردد اظهار کرد: در شهر تهران 100 پایگاه مدیریت بحران دایر است که شاید در زمان غیر بحران کارایی خاصی نداشته باشد که باید این پایگاه ها را در راستای بحران استفاده کنیم و حالا این پایگاه برای تبدیل شدن به استودیو شهر آماده به شبکه 5 داده می گردد تا برنامه های اطلاع رسانی را پوشش دهد.

کاهش 30 درصدی خسارت زلزله با سامانه هشدار سریع

محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی هم در آیین افتتاح و بهره برداری از پروژه های مدیریت بحران شهر تهران گفت: در ایام زلزله بم هستیم زلزله ای که بیش از 30 هزار کشته داد و یک سوم شهر نابود شد. انتظار این است که این زلزله تحول ساز باشد چرا که در بعضی از کشور ها رویکرد مبارزه با مخاطرات در این دست اتفاقات متحول شد، اما ما هنوز نتوانستیم فضا را تغییر دهیم.

وی اضافه نمود: گرچه در موقع زلزله بم آیین نامه های ما تغییر کرد، اما به سامانه ها توجهی نکردیم باید از دستگاه های اندازه گیری به یک سامانه برسیم.

به گفته شکرچی زاده باید سامانه پاسخ سریع بر اساس قانون مدیریت بحران و طبق ماده 4 استقرار سامانه های پاسخ سریع در دستور کار دولت و شهرداری با مسئولیت مرکز تحقیقات انجام گردد.

رئیس مرکز تحقیقات راه و شهرسازی با اشاره به گسل های شهر تهران اضافه نمود: گسل های تهران فاصله کمی با یکدیگر دارند، اما سیستم پاسخ سریع می تواند در تهران موثر باشد. نسل جدید شتابنگار، پس از برجام حدود 10 دستگاه در تهران راه اندازی و نصب شد.

وی ادامه داد: حدود 40 دستگاه جدید تا سرانجام سال راه اندازی خواهیم کرد و امیدواریم حدود صد و یک دستگاه با همکاری شرکت های دانش بنیان تا اوایل سال 1400 نصب گردد.

شکرچی معتقد است که سامانه پاسخ سریع می تواند چند دقیقه بعد از زلزله عنوان کند که بیشترین منطقه آسیب دیده کجا است تا بر اساس شکل ساختمان ها و شرایط جمعیتی و ... این اطلاعات احصای گردد تا در لحظات طلایی بیشترین امدادرسانی را انجام خواهیم داد.

وی گفت: تجارب ما در دنیا نشان داده است که بیش از 30 درصد صدمات ناشی از زلزله با این سامانه کاهش پیدا می نماید.

شکرچی بیان نمود: البته ساخت و ساز خوب و خیلی از مسائل دیگر به موازات این امر باید صورت بگیرد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 29 بهمن 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 19771

به "افتتاح سامانه های جدید شتاب نگار سیل و زلزله در پایتخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتتاح سامانه های جدید شتاب نگار سیل و زلزله در پایتخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید