افزایش 40 درصدی نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی

به گزارش مجله یک کامپیوتر، تهران (پانا) - قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی در سال زراعی1400-1401 نشان می دهد قیمت خرید محصولات بویژه محصولات استراتژیک مانند گندم، برنج، جو و ذرت بطور میانه بیش از 40 درصد رشد دارد.

افزایش 40 درصدی نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی

به گزارش ایران، حمایت از فراوریات داخلی از سیاست های کلان مالی است که در چند سال اخیر به اجرا درآمده است. خرید تضمینی محصولات کشاورزی از جمله این سیاست ها است که دو هدف را دنبال می نماید. هدف اول و مهم این طرح تأمین امنیت غذایی است و هدف دوم هم حمایت از کشاورزان و فراوری نمایندگان است تا بتوانند محصولات خود را با قیمت مناسب بفروشند. در چند سال اخیر با افزایش هزینه های فراوری، کشاورزان قیمت خرید تضمینی را متناسب با هزینه ها نمی دانستند. نارضایتی از قیمت خرید تضمینی بخصوص سال گذشته در خصوص محصول گندم بیشتر بود.

سال گذشته دولت نرخ خرید تضمینی گندم را 4 هزارتومان تصویب کرد. اما با توجه به درخواست فراورینمایندگان برای افزایش این نرخ، مبلغ هزار تومان به قیمت خرید هر کیلو گندم اضافه شد و دولت گفت فراورینمایندگانی که گندم را به دولت تحویل دهند علاوه بر 4 هزار تومان، مبلغ هزار تومان هم به نام تشویق به قیمت خرید تضمینی هر کیلو گندم اضافه می گردد. به این ترتیب نرخ هر کیلو گندم عملاً از 4 هزار به 5 هزار تومان افزایش یافت.

2500 تومان افزایش قیمت خرید گندم

با توجه به اینکه دولت تازه هدف مهم برنامه های خود را تأمین کالاهای اساسی اعلام نموده است گام نخست این هدف با افزایش قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی برداشته شد. با اعلام نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی برای سال زراعی1400-1401، قیمت خرید تضمینی گندم از 5 هزار تومان به 7500 تومان افزایش یافت به این ترتیب قیمت خرید گندم نسبت به سال گذشته 50 درصد افزایش را نشان می دهد.

قیمت محصولات استراتژیک دیگر هم سال جاری نسبت به سال گذشته رشد دارد. قیمت خرید تضمینی هر کیلو جو سال جاری 3400 تومان، ذرت 3525 تومان و برنج پرمحصول 11790 تومان مشخص شده است. با توجه به اینکه قیمت خرید تضمینی هر کیلو جو سال گذشته 2379 تومان، ذرت 2460 تومان و برنج 8250 تومان بود، قیمت خرید تضمینی این 3 محصول هم سال جاری به ترتیب 42، 43 و 42 درصد رشد را نشان می دهد.

نکته دیگری که باید به آن اشاره نمود این است که مرجع مشخص و اعلام قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی، با مصوبه مجلس، از شورای اقتصاد به شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی منتقل شد. این شورا متشکل از رئیس سازمان برنامه و بودجه، وزرای مالی، چند نماینده مجلس و نماینده تشکل های خصوصی بخش کشاورزی است.

بر اساس اعلام سید جواد ساداتی نژاد، وزیر جهاد کشاورزی و رئیس شورای قیمت گذاری و اتخاذ سیاست های حمایتی محصولات اساسی کشاورزی، برای حمایت از کشاورزان و تشویق آنان برای تحویل فراوری خود به دولت مشوق هایی هم در نظر گرفته شده است.

براساس این مشوق ها، به ازای هرتن چغندرقند بهاره و پاییزه 2 کیلوگرم قند یا شکر به نرخ 30,000 ریال و 20 کیلوگرم تفاله خشک به نرخ 7000 ریال به نام جایزه تحویل می گردد. به ازای هر کیلوگرم چغندرقند بهاره 500 ریال و چغندر پاییزه 1000 ریال هزینه حمل به قیمت تضمینی اضافه می گردد.

بعلاوه در بند دیگری از مصوبه قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی آمده است: قیمت ارقام مختلف برنج برحسب درصد شکستگی دانه به وسیله وزارت جهاد کشاورزی با مشارکت سازمان برنامه و بودجه کشور مشخص می گردد.

بعلاوه بر اساس این مصوبه، خرید تضمینی برنج، منحصر به برنج های فراوریی در استان های گیلان و مازندران خواهد بود.

در بند دیگری از مصوبه شورای قیمت گذاری محصولات کشاورزی آمده است که اندازه آفت سن گندم و جدول قیمت های دانه های روغنی برحسب افت و رطوبت به وسیله وزارت جهاد کشاورزی با مشارکت سازمان برنامه و بودجه کشور خریداری می گردد.

براساس قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، خریدهای تضمینی محصولات اساسی کشاورزی منوط به رعایت الگوی کشت ابلاغی به وسیله وزارت جهاد کشاورزی است و به منظور بهبود شرایط کیفی خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی بویژه گندم، رعایت کامل استانداردهای مربوطه ضروری اعلام شده است.

بعلاوه انجام خریدهای تضمینی محصولات اساسی کشاورزی منوط به داشتن بیمه محصول است.

در خریدهای تضمینی بعلاوه توجه ویژه ای به سلامت محصولات شده است. بر این اساس فرمولاسیون و مصرف کودهای شیمیایی و زیستی، آلی و سموم دفع آفات نباتی، به منظور فراوری محصولات سالم، خرید تضمینی محصولات اساسی کشاورزی منوط به رعایت حد مجاز به جامانده سموم و کودهای شیمیایی است. موضوع مهم دیگر که سال جاری در خرید تصمینی به آن توجه شده است حمایت از توسعه کشاورزی قراردادی است. به منظور توسعه کشاورزی قراردادی و منافع فراوان حاصل از آن، وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده نسبت به تسهیل شرایط توسعه کشت قراردادی بین فراورینمایندگان و شرکت های پشتیبان و صنایع مرتبط اقدام کند.اشخاص حقیقی و حقوقی که به وسیله کشت قراردادی نسبت به خرید دانه های روغنی به قیمت تضمینی اقدام می نمایند از تخفیفاتی مانند حقوق ورودی بیشتر نسبت به سایرین، معافیت از شمول قیمت گذاری در فروش کالاهای جانبی حاصل از فراوریات کشور برخوردار خواهند بود.

علاوه بر محصولات استراتژیک، دولت بعلاوه محصولات باغی کشاورزان را به صورت تضمینی خریداری می نماید تا فراورینمایندگان این محصولات هم از حمایت های لازم برخوردار باشند. بیشترین آسیب فراورینمایندگان محصولات باغی معمولاً به خاطر تغییرات آب و هوایی است. مثلاً در یک منطقه ممکن است سرمای زودرس، فراوریات را دچار سرمازدگی کند و باغداران متضرر شوند. به همین علت محصولات باغی هم زیر چتر حمایتی خرید تضمینی درآمده اند. سیب، مرکبات، انجیر، کشمش، برگه زردآلو و... جزو محصولات باغی هستند که مشمول خرید به قیمت تضمینی می شوند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 63632

به "افزایش 40 درصدی نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 40 درصدی نرخ خرید تضمینی محصولات کشاورزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید