افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی نقد شد

به گزارش مجله کامپیوتر، خبرنگاران/ایلام در ادامه سلسله نشست های نقد و آنالیز کتاب در ایلام و به همت مؤسسه عصر پیغام ایلام، کتاب افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی اثر دکتر منصور منصوری مقدم توسط دو تن از اساتید بومی استان به نقد گذاشته شد.

افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی نقد شد

این کتاب در 500 صفحه توسط نشر جامعه شناسان در 200 جلد و با قیمت 75 هزار تومان منتشر شده است که بیشتر از آنکه اثری در ادبیات شفاهی و فولکولور ایلامی باشد، پژوهشی مردم شناسانه است که 10 سال گردآوری و تدوین آن موقع برده است.

دکتر مهرابی ، جامعه شناس ایلامی نخستین کسی بود که در مورد معرفی و نقد این کتاب سخن گفت و توضیح داد: این کتاب قدمی بسیار بزرگ، معتبر، علمی و در چارچوب در حوزه فرهنگ شفاهی و مردم شناسی استان ایلام است و باید همه ما اعم از جامعه فرهنگی و دانشگاهیان از آن حمایت کنیم.

وی گفت: جلد کتاب افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی از لحاظ روانی جذاب و خوب است. استفاده از رنگ سرخ آن را چشمگیر نموده ولی تصویر انتخاب شده برای روی جلد که اشاره به قصه شای ماران دارد را باید شناسنامه دار می کردند و تبار آن گفته می شد.

وی در مورد عنوان کتاب گفت: افسانه و متل در عنوان این کتاب درست آمده ولی عنوان داستان باید گفت که این گونه ادبی امری مدرن است و روایتی است که توسط یک فرد با تمرکز بر جزئی پردازی از جامعه بیان می گردد و اطلاق این عنوان به قصه ها و متل هایی که سینه به سینه از مادربزرگ ها و پدربزرگ ها به ما رسیده به نظر می رسد که درست نباشد.

مهرابی درباره مقدمه کتاب هم توضیح داد: متن مقدمه موجز و متبحرانه و با دقت نگاشته شده ولی خوب بود که به آنالیز معنایی افسانه، اسطوره، قصه و متل نیز اشاره می کرد و نیز باید یادی از علی اشرف درویشیان می کرد که برای نخستین بار اقدام به گردآوری داستان های کردی در سال 41 در آبدانان اقدام کرد.

وی به عدم ذکر شناسنامه برای هر روایت نقد وارد کرد و گفت: لازم بود که نویسنده استنادات خود را قوی می کرد. اگر در سرانجام هر روایت اسم راوی و روستای محل سکونت و تاریخ مصاحبه را می آورد یا لااقل در سرانجام کتاب یک فهرست از مصاحبه شوندگان قرار می داد علاوه بر ارج گذاشتن به همکاری آنان، روایت های خود را دارای برچسب نموده و به آن ها استناد می بخشید.

مهرابی اضافه کرد: ای کاش نویسنده به جای پشت سر هم قرار دادن قصه ها، آن ها را دسته بندی می کرد و در حوزه هایی مثل حیوانات و میوه ها و بچه ها و... قرار می داد و با این کار مسیری تازه در افسانه ها و قصه های ایلامی ایجاد می شد و خواننده علاوه بر راحت تر شدن، لذت بیشتری هم از آن می برد.

خداداد ابراهیمی، نویسنده و روزنامه نگار ایلامی که خودش اولین کسی است که مبادرت به جمع آوری قصه های شفاهی ایلام در دهه های گذشته نموده و آن را در یک کتاب منتشر نموده است، دیگر منتقد این برنامه بود.

وی با بیان اینکه بر روی بعضی از کتاب های اینچنینی نوشته شده با اندکی تلخیص؛ یعنی نویسنده مجاز بوده که در بازآفرینی آثار دیگران، مقداری دخل و تصرف کند منوط به اینکه اصالت اثر خدشه دار نگردد، گفت: در کتاب افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی ما این بازآفرینی را نمی بینیم و گویی نویسنده تمام شنیده های راویان قصه ها را به همان شکل نقل نموده است.

ابراهیمی گفت: ما باید مخاطب را به التذاذ ادبی برسانیم و در این کتاب نیز آقای منصوری مقدم می توانست به هر قصه، نگاهی نو داشته باشد و به قصه پردازی و دخالت دادن عناصر داستان در کار نیز بدون خدشه به اصالت مردمشناسانه آثار مبادرت بورزد.

وی صفحه آرایی کتاب را ابتدایی و ساده دانست و گفت: اگر از هر راوی یک عکس گرفته می شد و در کنار قصه هایش قرار می گرفت، به غنای بصری کتاب یاری می شد.

ابراهیمی عدم استفاده از یک ویراستار و مشاور ادبی را ستمی سهو در حق کتاب افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی دانست و گفت: کاش جامعه هدف کتاب برای مخاطب معین می شد چرا که بعضی از این قصه ها برای بچه ها و بعضی دیگر مخصوص بزرگسالان است و خوب بود اگر کتاب در حداقل دو فصل تقسیم و منتشر می شد.

یونس قیطانی، شاعر و معاون فرهنگی اداره کل ارشاد ایلام نیز در سخنان کوتاهی در مورد افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی اثر منصور منصوری مقدم بیان کرد: لطف داستانهای محلی و متل ها به کُردی بودنشان است که با آن احساس و ترکیباتی که فقط در زبان مادری قابل روایتگری است تجلی می یابد و به نظر می رسد که برگردان این قصه ها به زبان فارسی، باعث شده که کمی ارتباط گیری مخاطب با آثار مندرج در آن کم گردد.

قاسم نظری، ناشر و نویسنده ایلامی نیز از دیدگاه یک ناشر گفت: فهرست بندی شلوغ است و خوب بود که کتاب فصل بندی می شد تا استفاده از آن راحت تر بگردد.

وی اضافه کرد: آوردن عکس و رزومه نویسنده، سوابق علمی و ذکر فهرست آثار پژوهشی وی می توانست در جذب و اعتماد مخاطب به کتاب و فروش بیشتر آن یاری زیادی بکند که امیدوارم در چاپهای بعدی از طرف نویسنده و ناشر اعمال گردد.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 18621

به "افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی نقد شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افسانه ها، داستان ها و متل های کُردی نقد شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید