اقتصاد دیجیتال الزامی فراگیر در همه دنیا

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، محمدجواد آذری جهرمی صبح امروز چهارشنبه در مراسم افتتاحیه دهمین سمپوزیوم بین المللی مخابرات (IST2020) با تاکید بر اینکه اقتصاد دیجیتال در همه جهان در حال شکل گیری است، گفت: در ایران نیز اقتصاد دیجیتال با موضوع تحول دیجیتال در دست تحقق است و دستاوردهای سمپوزیوم بین المللی مخابرات می تواند نقشه راهی برای تحقق این اهداف باشد.

اقتصاد دیجیتال الزامی فراگیر در همه دنیا

وزیر ارتباطات اقتصاد دیجیتال را الزامی فراگیر در همه دنیا عنوان کرد که لازمه آن توجه به اکوسیستم مربوطه و تسهیل فرآیندهای آن است گفت: تحول دیجیتال در جوامع مختلف با رویکرد دولت دیجیتال مبتنی بر هوشمندسازی، جامعه دیجیتال مبتنی بر فرهنگ سازی و کسب و کار دیجیتال مبتنی بر توسعه کسب و کارهای آینده، شکل می گیرد و بر همه بخش های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی اثرگذار است. اما هریک از محورهای فوق با چالش های مختلفی همراه است.

وی اضافه نمود: این چالش ها شامل چالش زیرساخت ها، چالش های نهادی و حقوقی، چالش های فرهنگی و اجتماعی، چالش های سازمانی به مفهوم فقدان مهارت، ناکافی بودن منابع اقتصادی و کمبود راهبردهای اجرایی منسجم، چالش های دانشجوی پژوهشی و نیز چالش های فضای کسب وکار می گردد.

وزیر ارتباطات اضافه نمود: از این رو انتظار می رود که پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات با نگاه عمیق و واقع بینانه، چالش های هر بخش را شناسایی و برای آن راه چاره مناسب در راستای رسیدن کشور به اقتصاد دیجیتال ارائه کند. در این زمینه به نظر می رسد که دستاوردهای رویدادی مانند سمپوزیوم بین المللی مخابرات می تواند راهگشا باشد.

آذری جهرمی با اشاره به اینکه در آینده نزدیک زندگی هوشمند و ارتباطات هوشمند در ساختار زندگی بشر محقق می گردد، اضافه نمود: تحقق این مهم نیازمند دقت و توجه بر سه محور است که شامل شبکه ها و فناوری، خدمات و مقررات و سیاست گذاری در حوزه ICT است.

وی با اشاره به نقش هوش مصنوعی در کارکرد ارتقا سامانه ها و شبکه های ارتباطی پیشرفته با نسل پنجم و نسل های بعدی، گفت: استفاده جوامع مختلف از دیتا ساینس (علوم داده)، کلود کامپیوتینگ (رایانش ابری) و… با هدف استفاده بهینه از منابع، امری اجتناب ناپذیر است.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 3 بهمن 1399 بروزرسانی: 3 بهمن 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 47450

به "اقتصاد دیجیتال الزامی فراگیر در همه دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد دیجیتال الزامی فراگیر در همه دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید