فصل تازه همکاری های فناورانه ایران و ازبکستان شروع شد

به گزارش مجله یک کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران به نقل از معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، خانه فناوری و نوآوری ایران در تاشکند با حضور معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری و وزیر علم، آموزش عالی و نوآوری ازبکستان به صورت مجازی افتتاح شد.

فصل تازه همکاری های فناورانه ایران و ازبکستان شروع شد

روح الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهوری در ملاقات با ابراهیم عبدالرحمانف وزیر علم، آموزش عالی و نوآوری ازبکستان، در مراسم افتتاح خانه فناوری و نوآوری ایران که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار گردید، گفت: اشتراکات و پیشینه فرهنگی و تاریخی دو کشور مبدأ و محرکی برای توسعه همکاری های اقتصاد دانش بنیان است.

وی گفت: ازبکستان یکی از نزدیک ترین کشورها از حیث فرهنگ تاریخ و مالی به ایران محسوب می گردد. دو کشور، از حیث تاریخی قرابت های زیادی به یکدیگر دارند، به طور مثال دو شهر تاریخی سمرقند و بخارا در ادبیات ایران از جایگاهی ویژه برخوردار هستند. حتی مطالعات ژنتیکی نشان داده است که ازبک ها مشابهت های ژنتیکی عمیقی با ایرانیان دارند و این جنس قرابت ها ریشه دار و عمیق، باعث می گردد همکاری های دو طرف از شکل و شیوه معمول، فراتر برود و همکاری و هم افزایی های جدی در ساحات اندیشه ای، فرهنگی و مردمی، توسعه پیدا کند.

توسعه اقتصاد دانش بنیان در موضوعات و محورهای مشترک

وی با تأکید بر این که همکاری های دوجانبه در زمینه های دانشی، کسب و کار و فناوری، بر مبنای اشتراکات مالی دو کشور می تواند زمینه خوبی برای پیشرفت ایران و ازبکستان باشد، اضافه نمود: این دو کشور در زمینه های مختلف و متعددی، هم سوی ها و اشتراکات مالی دارند که از جمله آن می توان به اقتصاد معدن و زنجیره های وابسته به آن اشاره نمود، که هردو کشور در آن حوزه تجربیات و توانمندی دارند. اقتصاد کشاورزی و صنعت فراوری پنبه برای تکامل زنجیره ارزش صنعت نساجی، از کشت تا فراوری محصول، از دیگر محورهای همکاری دو طرف به شمار می رود.

دهقانی با اشاره به این که سلامت، درمان بیماری ها، دارو و تجهیزات پزشکی می تواند یکی دیگر از محورهای این همکاری دوجانبه باشد، عنوان نمود: امیدوار هستیم با استفاده از ظرفیت خانه فناوری و نوآوری ایران در ازبکستان، این همکاری ها توسعه بیابد و این خانه فناوری و نوآوری، نقطه کانونی تعامل دانشمندان، تبادل فناوری ها و نوآوری ها و همکاری های اقتصاد دانش بنیان قرار بگیرد.

رئیس بنیاد ملی نخبگان، مردم دو کشور را محور و نقطه کانونی تمامی همکاری های میان ایران و ازبکستان دانست و اضافه نمود: علاقمندی های مشترک و زیادی که در فرهنگ دو کشور وجود دارد، از جمله این که مفاخر ملی ادب ایران همانند حافظ در فرهنگ مردم ازبکستان از جایگاهی ویژه برخوردارند و از این سو سمرقند و بخارا به عنوان دو شهر تاریخی ارزشمند در کتاب های درسی ایران معرفی شده اند، گردشگری نوآورانه و فناورانه می تواند یکی از محورهای تعامل دو کشور باشد.

دهقانی، با بیان این که ایجاد خانه فناوری و نوآوری ایران در ازبکستان علاوه بر ادامه مسیر همکاری های قبلی زمینه ساز همکاری های دو طرف بر اساس موضوعات نو خواهد بود، ادامه داد: آمادگی داریم علاوه بر استمرار و پیگیری توافقات قبلی، موضوعات و سرفصل های نو همکاری را تعریف کنیم. این همکاری ها با موضوع توسعه اقتصاد دانش بنیان شکل می گیرد.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری، از اقتصاد دانش بنیان و همکاری شرکت ها به عنوان محور و مبنای همکاری های دو کشور گفت و ادامه داد: هر فناوری باید متناسب با توانمندی های مالی و بازار آن کشور توسعه یابد و عنصر کسب و کارهای اقتصاد دانش بنیان در این توسعه نقشی مهم ایفا می نماید؛ بر همین اساس، نقش آفرینی اقتصاد، فراوری و شرکت های دو کشور، بخش اصلی این همکاری است.

وی گفت: مثلاً فناوری های هوش مصنوعی، فناوری اطلاعات و ماشین سازی می توانند در تکمیل زنجیره ارزش و ارتقای تاب اوری فناورانه حوزه هایی همانند کشاورزی، معدن، نساجی و غیره، نقشی کلیدی ایفا نمایند. اگر همکاری های فناورانه فی مابین روی مزیت های مالی دو کشور سوار گردد، قطعاً شاهد ارزش اضافه نموده و دستاوردهای بیش تری خواهیم بود.

دهقانی با اشاره به علاقمندی ایران برای حضور و همکاری شرکت های دانش بنیان ایرانی در ازبکستان و استفاده از ظرفیت شرکت های ازبکستانی، ادامه داد: اگر زمینه تسهیل همکاری ها با نزدیک شدن استانداردها به یکدیگر فراهم گردد، قطعاً این همکاری توسعه خواهد یافت. مثلا در تسهیل ثبت داده های دارویی از سوی ازبکستان، شرکت های دانش بنیان ایرانی می توانند حضور پررنگ تری در بازار سلامت ازبکستان داشته باشند و همکاری های فناورانه خوبی نیز در این حوزه رقم خواهد خورد.

وی اضافه نمود: بنابراین، اگر یک همکاری مالی و توسعه بازار بین دو کشور شکل بگیرد، قطعاً همکاری ها و تبادل تجربیات فناورانه خوبی نیز بین فناوران و دانشمندان ایران و ازبکستان شکل خواهد گرفت.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رییس جمهوری اعلام کرد: تجربه پیروز فناوری حذف آلودگی معادن به وسیله ایران در ازبکستان در حال انجام است، نشان می دهد که همکاری های پایدار و مبتنی بر اقتصاد، می تواند به همکاری های توسعه فناوری و دانش محور نیز منجر گردد. اشتراکات فرهنگی و تاریخی و نزدیکی دو کشور می تواند تسهیل نماینده همکاری ها باشد.

دهقانی با اشاره به استمرار همکاری های علمی، فناورانه و اقتصاد دانش بنیان دو کشور ذیل کمیته همکاری های مشترک، ادامه داد: معتقدم این کمیته ضمن پیگیری موضوعات مصوب، همکاری ها را تسهیل خواهد نمود و با عزمی که در طرف ازبکستانی می بینم، معتقدم که زیرکمیته ای با پیگیری مستقیم مقامات دو طرف، می تواند فعال تر و جدی تر از کمیته اصلی، به توسعه همکاری ها یاری کند.

فصل نو همکاری های فناورانه ایران و ازبکستان در سایه ملاقات رؤسای جمهور ایران و ازبکستان

ابراهیم عبدالرحمانف وزیر علم، آموزش عالی و نوآوری ازبکستان نیز در این ملاقات با اشاره به توسعه همکاری های علمی، فناورانه و شرکت های دانش بنیان ایران و ازبکستان در سایه سفر رییس جمهوری این کشور به ایران گفت: در این ملاقاتها، ضمن تأکید و استمرار همکاری ها و توافقات پیشین، مقدمات و زمینه های لازم برای همکاری های بیش تر و گسترده تر فراهم خواهد شد.

وی بعضی از محورهای همکاری را فناوری های پیشرفته همانند انرژی، هوش مصنوعی، اطلاعات وارتباطات و حوزه هایی چون کشاورزی، گردشگری و اقلیم دانست و اضافه نمود: آماده هستیم تا بر مبنای این محورها همکاری داشته باشیم. تبادل استادان و دانشجویان یکی دیگر از محورهای همکاری است که دو طرف می توانند از این معبر از تجربیات دانشی و فناورانه یکدیگر بهره ببرند.

رحمانف، راه اندازی خانه فناوری و نوآوری ایران در شهر تاشکند ازبکستان را ماحصل تعاملات و پیگیری های مجدانه دو کشور طی دو سال دانست و اضافه نمود: طی همکاری های فناورانه ای که از دو سال قبل میان ایران و ازبکستان شکل گرفت، ضرورت وجود مرکزی برای عرضه و تبادل دستاوردها و توانمندی های فناورانه دو کشور احساس می گردد که با فعال شدن خانه فناوری و نوآوری ایران در ازبکستان، امید داریم همکاری های گسترده ای بین شرکت های دو طرف، طرف های عرضه و تقاضای فناوری و دانشمندان دو کشور، شکل بگیرد.

وزیر علم، آموزش عالی و نوآوری ازبکستان با اشاره به شکل گیری کمیته ای ذیل کمیته مشترک همکاری ها، برای بیان موضوعات راهبردی به ریاست معاونان علمی دو کشور گفت: در این زیرکمیته، با برگزاری مستمر جلسات، موضوعات مختلف نظیر ثبت دارو و سایر پیشنهادها مطرح و زمینه حل و فصل آن فراهم می گردد. این زیرکمیته می تواند معبر و محل خوبی برای بیان موضوعات اصلی و پیگیری جدی موضوعات کلی همکاری ها باشد.

رحمانف، یکی از سکوهای مناسب برای همکاری طرفین را برگزاری مناقصات برای پروژه های علمی و فناورانه دانست و اضافه نمود: این مناقصات می تواند شکل تازه ای از همکاری های فناورانه میان دانشمندان و شرکت ها را ایجاد کند.

وی ابراز امیدواری کرد تجربه ایران در شرکت های دانش بنیان در ازبکستان به کار بسته گردد و 17 شرکت دانش بنیان فعال در ازبکستان بیش تر شوند.

انعقاد قرارداد 10 میلیون دلاری در حوزه انرژی

لازم به ذکر است خانه فناوری و نوآوری ایران در ازبکستان با هدف معرفی محصولات دانش بنیان، فناور و خلاق ایران به بازار این کشور، تعاملات دانشی و تسهیل فضای همکاری و توسعه بازار محصولات ایران و ازبکستان، در فضای 400 متر مربعی شامل فضای کار اشتراکی، فضای جلسات و مذاکره و استقرار شرکت ها در شهر تاشکند راه اندازی شد.

این خانه فناوری و نوآوری در دل یک ساختمان 4 طبقه که 3 طبقه از آن به فضای اشتراکی اختصاص دارد، قرار است میزبان شرکت های دانش بنیان و فناور دو طرف برای همکاری های تجاری و فناورانه باشد و در یک ساختار علنی مشخص و چارچوب هایی که دو دولت مشخص می نمایند کار کند.

بعضی از این تعاملات به نتیجه رسیده و زمینه صادرات محصولات دانش بنیان به ازبکستان را فراهم نموده است و در ادامه این خانه فناوری و نوآوری به سوی تسهیل و توسعه زیرساخت ها برای همکاری های جدی تر فعالیت های مالی و فناورانه پیش می رود.

آی هیت تاشکند با سرمایه گذاری حدود 4 میلیون دلاری سرمایه گذار بخش خصوصی، کار خود را شروع نموده و در شروع این فعالیت نیز، یک قرارداد همکاری فناورانه به ارزش 10 میلیون دلار در حوزه انرژی، با همکاری شرکت های دو طرف و ذیل حمایت این خانه فناوری و نوآوری منعقد شده است. ایجاد این خانه نوآوری در راستای مصوبات ملاقات رئیس جمهوری ایران و ازبکستان است و زمینه ساز توسعه و تسهیل همکاری های دانشی، فناورانه و مالی دو کشور خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 29 خرداد 1402 بروزرسانی: 29 خرداد 1402 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 89284

به "فصل تازه همکاری های فناورانه ایران و ازبکستان شروع شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فصل تازه همکاری های فناورانه ایران و ازبکستان شروع شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید