امکان اندازه گیری خواص جرمی برای سامانه های فضایی در کشور فراهم شد

به گزارش مجله کامپیوتر، با تجهیر آزمایشگاه خواص جرمی پژوهشگاه فضایی ایران امکان انجام آزمون های خواص جرم برای تجهیزات و سامانه های فضایی مطابق با استاندارد سازمان فضایی اروپا در کشور ایجاد شد.

امکان اندازه گیری خواص جرمی برای سامانه های فضایی در کشور فراهم شد

به گزارش مجله کامپیوتر آزمایشگاه خواص جرمی پژوهشگاه فضایی ایران با استفاده از ظرفیت و توان علمی و فنی داخل کشور، تکمیل شد و به بهره برداری رسید. با این اقدام این پژوهشگاه توانایی انجام آزمون های خواص جرم برای تجهیزات و سامانه های فضایی تا جرم یک تن و با دقت هایی مطابق با استاندارد سازمان فضایی اروپا را دارد.

زمانی می توان از یک محصول فضایی بهترین بهره برداری را داشت که کنترل وضعیت آن به راحتی و با دقت بسیار بالا امکان پذیر باشد. در کنترل وضعیت، خواص جرمی محصول نقش مهمی دارند. به همین دلیل، آزمایشگاه خواص جرمی به عنوان یکی از مهمترین آزمایشگاه ها در تمامی مراکز تجمیع، یکپارچه سازی و آزمون سامانه های فضایی جهان وجود دارد.

پروژه های فضایی به دلیل هزینه، حساسیت بالا و عدم دسترسی در حین پرواز، از الزامات خاصی در مراحل طراحی، ساخت، تجمیع و آزمون برخوردار هستند. در تمامی مراحل انجام یک پروژه، بحث کنترل همواره مورد توجه طراح است. افزون بر محصولات فضایی، در تمامی تجهیزات عمومی مهندسی، اندازه گیری همه یا تعدادی از خواص جرمی لازم و لازم است. خواص جرمی هر تجهیز یا قطعه شامل پارامترهای جرم، مرکز جرم، ممان اینرسی، بالانس استاتیکی و بالانس دینامیکی است. دقت اندازه گیری خواص جرمی برای تجهیزات یا سامانه های فضایی در استانداردهای معتبر فضایی همانند استاندارد سازمان فضایی اروپا (ECSS) به این توضیح است:

بر اساس اعلام پژوهشگاه فضایی، مرکز یکپارچه سازی و آزمون پژوهشگاه فضایی ایران یکی از زیرساخت های حیاتی در توسعه سامانه های فضایی است که فاز اول آن در این پژوهشگاه در سال 1394 به بهره برداری رسید و اکنون، فاز دوم آن در دست اجرا است. این مرکز دارای چند آزمایشگاه از جمله اندازه گیری خواص جرمی، مودال، آکوستیک، خلاء حرارتی، هم راستایی، ارتعاشات و شوک، EMC/EMI، بارگذاری استاتیکی و کنترل وضعیت و یک کارگاه ساخت است.

دستگاه اندازه گیری مرکز جرم

دستگاه اندازه گیری ممان اینرسی

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 دی 1397 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 1132

به "امکان اندازه گیری خواص جرمی برای سامانه های فضایی در کشور فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان اندازه گیری خواص جرمی برای سامانه های فضایی در کشور فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید