انتقاد از احتمال ادغام تنها پژوهشکده آبخیزداری کشور

به گزارش مجله کامپیوتر، سال 98 سال سیلاب نام گرفت. در این سال 138سیل بزرگ و کوچک در سطح حوزه های آبخیز کشور به وقوع پیوست که نه تنها خسارت مالی زیادی به بار آورد و به زیرساخت های 16 استان کشور آسیب زد بلکه سبب فوت تعدادی از هموطنانمان شد. با وجود وقوع سیل های شدید و مکرر در ایران قرار است که تنها مرکز مطالعات آبخیزداری کشور حذف و تبدیل به یکی از زیر مجموعه های موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع شود.

انتقاد از احتمال ادغام تنها پژوهشکده آبخیزداری کشور

به گزارش خبرنگاران، وقوع سیل در کشور فقط محدود به سال گذشته یا امسال نیست. بر اساس آخرین اطلاعات دفتر کنترل سیلاب و آبخوان داری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری، ایران چهارمین کشور سیل خیز دنیا است و 96 درصد مساحت کشور سطوح متفاوتی از سیل خیزی را دارند.

سیل خیزی ایران در حالی مطرح است که بسیاری از کارشناسان فعالیت های آبخیزداری را راهکاری برای مدیریت ریسک سیل می دانند. با فعالیت های آبخیزداری علاوه بر کاهش سرعت و شدت سیلاب می توان فرسایش خاک هنگام سیل را کنترل کرد. برای تصور فاجعه ای که فرسایش خاک می تواند به دنبال داشته باشد ذکر این نکته کافی است که سالانه 250 میلیون متر مکعب خاک وارد سدهای کشور می شود این در حالیست که برای تولید یک سانتیمتر خاک به 800 سال زمان نیاز است.

براساس آخرین گزارش ها تا به امروز عملیات آبخیزداری در 12 میلیون هکتار از حوزه های آبخیز اجرا شده است که این میزان تنها حدود 10 درصد حوزه های آبخیز را شامل می شود همچنین در 1.5 میلیون هکتار از حوزه ها اجرای عملیات آبخیزداری در دست اقدام است و در 14 میلیون هکتار دیگر نیز مطالعات اجرایی وجود دارد. باوجود اینکه عملیات آبخیزداری در کشور ما هنوز در ابتدای راه خود است خبرهایی از حذف پژوهشکده آبخیزداری به گوش می رسد. این پژوهشکده تنها مجموعه ای است که از سال1372 در کشور بصورت بنیادین و کاربردی در زمینه آبخیزداری و حفاظت خاک پرداخته است.

طی سال گذشته پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری اطلس ملی سیل را تدوین و مناطق بحرانی آن را تعیین کرد. با تمام این ها قرار است که بر اساس مصوبه شورای عالی اداری، به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و سازمان اداری و استخدامی کشور، این پژوهشکده با موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور ادغام شود و مرکزی به نام موسسه تحقیقات جنگل، مرتع و آبخیزداری شکل گیرد.

این مصوبه شورای عالی اداری، اعتراض جمعی از اساتید حوزه آبخیزداری را به دنبال داشته است. سید آهنگ کوثر - پدر آبخوان داری کشور - در نامه ای به کاظم خاوازی -وزیر جهاد کشاورزی- که نسخه ای از آن برای خبرنگاران ارسال شده است، ضمن اعلام مخالفت خود با حذف تنها پژوهشکده آبخیزداری کشور نوشته است که بهتر است تصمیم ها به بهتر شدن دستاوردها بینجامد نه کمتر شدن ارزش ها. ما بر این باوریم که باید آبخوان داری در تمام عرصه های مستعد آن در سطح کشور گسترش یابد تا زمینه نجات سرزمین ما از بحران منابع آب زیرزمینی فراهم شود و این پژوهشکده به عنوان تنها نهاد تخصصی که خود را وقف مطالعه در این زمینه کرده است باید تقویت شود نه اینکه با یک تصمیم، تمام تلاش های پیشینیان بر باد داده شود.

کارشناسان و فعالان آبخیزداری کشور بر این باورند که حذف پژوهشکده آبخیزداری و ادغام آن به عنوان یکی از زیر بخش های موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع با سیاست دولت بر اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری برای کاهش سیلاب و فرسایش خاک و تغذیه سفره های آب زیرزمینی، در تضاد است. دنیاگیر پرهمت - استاد تمام پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری - ضمن اشاره به اینکه در کشور ما از یک طرف سیل خانمان سوز شده است و از سوی دیگر کم آبی بحران آفرینی می کند، به خبرنگاران می گوید: حذف پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری ضربه جبران ناپذیری به زیرساخت های طبیعی تولید و حفاظت، پایداری و سلامت حوزه های آبخیز وارد می کند.

پرهمت با بیان اینکه این ادغام به علت موازی کاری در حال انجام است، تصریح می کند: تصور اینکه این دو مجموعه مشابه یکدیگر هستند مانند این است که بگوییم کار زراعت، باغبانی، جنگلداری و آبخیزداری مشابه یکدیگرند.

این استادتمام حوزه خاک و آبخیزداری با تاکید بر اینکه آبخیزداری و حفاظت از خاک موضوع گسترده ای است که جنگل، باغ، مناطق مسکونی، رودخانه و... بخش هایی از چگونگی مدیریت آن هستند، اظهار می کند: این موارد از نظر تخصصی ارتباطی به یکدیگر ندارند و از هم مستقل هستند.

پرهمت ادامه می دهد: پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری با نگرش نوین، مدل مدیریت جامع و یکپارچه حوزه های آبخیز (IWM) را مطرح کرده و به دنبال پیاده سازی این الگوی چاره ساز در کشور است که بر این اساس مجوز تاسیس مرکز بین المللی مدیریت جامع حوزه های آبخیز و تنوع زیستی از سوی یونسکو به ایران داده شده است. آیا با در نظر دریافت این موضوع باید موجودیت مستقل پژوهشکده حذف شود و به عنوان زیر مجموعه ای از موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور درآید؟

این استاد آبخیزداری در خاتمه با اشاره به اینکه در دوره های خشکسالی نیز کشور ما با سیل های زیادی روبرو بود و اکنون نیز که بارش هایی خوبی در کشور داریم همچنان با سیل روبرو هستیم، گفت: در کنار این از 600 آبخوان مهم تولیدی و سکونتی در کشور 400 آبخوان و دشت در شرایط بحرانی و با خطر جدی فرونشست زمین روبرو هستند. از این رو حذف پژوهشکده حفاظت خاک و آبخیزداری می تواند نشان دهنده بی توجهی به اهمیت و جایگاه موضوع بسیار حیاتی آبخیزداری و آبخوانداری در کشور باشد.

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 29753

به "انتقاد از احتمال ادغام تنها پژوهشکده آبخیزداری کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد از احتمال ادغام تنها پژوهشکده آبخیزداری کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید