انتقال دارو به بدن با یاری یک نانوکپسول

به گزارش مجله کامپیوتر، پژوهشگران فنلاندی، نوعی کپسول در مقیاس نانو ابداع نموده اند که می تواند به پیشرفت دارورسانی یاری کند.

انتقال دارو به بدن با یاری یک نانوکپسول

به گزارش خبرنگاران و به نقل از نیوز مدیکال، پژوهش جدیدی نشان می دهد نانوساختارهای ساخته شده از مولکول های DNA، این قابلیت را دارند که راه را برای عملکرد ابزار دارورسانی هموار نمایند.

پژوهشگران دانشگاه ییواسکیلا(University of Jyväskylä) و دانشگاه آلتو(Aalto University) فنلاند، نوعی نانوساختار مبتنی بر DNA ابداع نموده اند که می تواند وظیفه از پیش تعریف شده ای را در شرایطی مشابه شرایط انسان انجام دهد.

آنها برای آنالیز این ایده، یک حامل کپسول مانند ابداع نموده اند که براساس سطح پی اچ بدن، باز و بسته می گردد. این نانوکپسول، پس از بارگیری با محموله های گوناگون، بسته و در بخش های مورد نظر بدن باز می گردد. عملکرد این نانوکپسول، به بقایای DNA بستگی دارد که نسبت به سطح پی اچ بدن واکنش نشان می دهند.

پژوهشگران برای این کار، یک ساختار شبه کپسول طراحی کردند که عملکرد آن با یاری رشته های DNA که نسبت به پی اچ واکنش نشان می دهند، صورت می گیرد. با این ابداع، نانوذرات و آنزیم ها می توانند در کپسول ها بارگیری شوند و به نواحی مورد نظر بدن برسند.

پژوهشگران برای کنترل نانوکپسول ها در انتقال محموله های درمانی، حفره ای در آنها تعبیه کردند که می تواند میزبان مواد گوناگون باشد. آنها نشان دادند که می توان هم نانوذرات طلا و هم آنزیم ها را در کپسول ها بارگیری کرد تا در محل مناسب دوباره باز شوند. پژوهشگران با آنالیز فعالیت آنزیم دریافتند که محموله دارویی طی این فرآیند، به طور کامل حفظ می گردد و خطر تخلیه آن وجود ندارد.

ویکو لینکو(Veikko Linko)، استاد دانشگاه آلتو و از پژوهشگران این پروژه گفت: نکته جالب در خصوص نانوکپسول این است که زمان باز و بسته شدن آن، قابل تنظیم کردن است. این کپسول در صورت موفقیت می تواند به یک راهبرد مناسب برای درمان سرطان تبدیل گردد زیرا قابلیت نفوذ درون سلول های سرطانی و باز شدن در آنها را دارد. یافته های این پژوهش می توانند راه را برای پیشرفت ابزار هوشمند دارورسانی و نانوپزشکی هموار کند.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 7022

به "انتقال دارو به بدن با یاری یک نانوکپسول" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقال دارو به بدن با یاری یک نانوکپسول"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید