اولیور استون: شاهد یک کمدی آمریکایی هستیم

به گزارش مجله کامپیوتر، اولیور استون کارگردان آمریکایی که به عنوان میهمان در جشنواره فیلم لومیر در لیون فرانسه حضور یافت، از سیاست و جنگ و آینده آمریکا سخن گفت.

اولیور استون: شاهد یک کمدی آمریکایی هستیم

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران به نقل از ورایتی، یکشنبه شب جشنواره فیلم لومیر میزبان اولیور استون بود. هم زمان نسخه ترمیم شده ای از فیلم مشهور وی متولد چهارم جولای در این برنامه به نمایش درآمد و در حالی که تنها نیمی از سالن نمایش به دلیل ویروس کرونا پر شده بود، استون روی صحنه رفت تا به پرسش ها، پاسخ دهد.

وی به دعوت تیری فرمو مدیر جشنواره روی صحنه حاضر شد و در حالی که از وی به عنوان یکی از عظیم ترین فیلمسازان معاصر آمریکا و دنیا یاد می شد، این کارگردان 74 ساله ایستاده مورد تشویق حضار نهاده شد.

استون یک ساعت روی صحنه بود و به سوال ها به زبان انگلیسی و فرانسوی که زبان مادری اش است، پاسخ داد.

کارگردان سرشناس در پاسخ به این سوال که چرا یک کتاب جدید نوشته پاسخ داد: می خواستم به زندگی ام برگردم و با مروری بر آن بفهمم چه اتفاق هایی افتاده است. مسئله ای که با فیلم ها وجود دارد این است که سریع می گذرند و بعضی از مردم آن ها را دوست دارند، بعضی ندارند و بعد هم دنبال کار بعدی می روی. واقعاً می خواستم ببینم چه آموخته ام و از شکست ها و موفقیت هایم بیشتر بیاموزم.

استون برای انتشار کتاب خاطرات جدیدش با عنوان تعقیب نور: چگونه راهی هالیوود شدم برای صداقت در بیان خاطراتش که حتی می تواند به عنوان یک رمان خوانده گردد، با تجلیل منتقدان روبه رو شده است.

درست مثل فیلم هایش، هر گفت وگویی با استون جنبه های سیاسی هم دارد و ذاتاً سیاسی است. وی در پاسخ به این سوال که چگونه این وجدان سیاسی را به دست آورده است بدون تردید پاسخ داد: از دروغ ها؛ و بعد شرح داد که از وقتی بچه بود با طلاق والدینش روبه رو شد، بعد جنگ ویتنام بود و بعد ترور جان اف کندی. وی گفت: آن ها درباره مرگش دروغ گفتند و همه این ها بخشی از فرایند شکل دادن به شخصیت من در حین عظیم شدنم بودند.

استون تاکید نمود: این سه دروغ عظیم دیدگاه من برای جستجوی نور، واقعیت و حقیقت را شکل داده اند.

وی در ادامه گفت: پدر من می گفت یک مرد باید در اشتیاق و خطر زمان خود مشارکت داشته باشد. این در حالی است که ما داریم به خودمان در هالیوود دروغ می گوییم. ما داریم این داستان های وحشتناک را اختراع می کنیم و دشمن سازی می کنیم. این فرایند از جنگ ویتنام آغاز شده و ما هنوز داریم همان اشتباه را تکرار می کنیم و مدام در همان وادی قدم می گذاریم.

با اشاره به تنش نژادی، دو قطبی سیاسی و ناآرامی های مدنی در کشورش، وی گفت: مهاجرت رمز موفقیت آمریکا بوده است. همواره با موج مهاجرت ها خون جدید به کشور وارد شده است. ایرلندی، لهستانی، ایتالیایی، اسپانیایی تبارها، آسیایی ها؛ همه و همه با هم در این کشور ادغام شده ایم. هیچ آمریکایی ثابتی وجود ندارد، اما متاسفانه ترامپ نمی تواند اصلاً این را درک کند، او ترس را برمی انگیزاند. او سیستم را دچار انسداد نموده و درگیری های مدنی می تواند بدتر گردد.

استون بر نقش رسانه ها هم تاکید نمود و در حالی که آن ها را برای ایجاد هیجان کاذب سرزنش می کرد گفت: همه از رسانه ها می ترسند، حتی ترامپ، اما او می داند چطور دکمه ها را فشار بدهد. اگر او دوباره انتخاب گردد برای این است که او یک شخصیت سرگرم نماینده عالی است.

فرمو از او پرسید: شما هم سن ترامپ هستید. استون در پاسخ گفت: در واقع … و هم سن بیل کلینتون و جورج دبلیو بوش.

استون بعد به جنگ ویتنام پرداخت و با اشاره به کهنه سربازان جنگ گفت: این سه مرد به ویتنام نرفتند، مقاومت و اعتراض هم نکردند. این سه مرد لوس بودند. صادقانه بگویم، باید آن هایی که به جنگ می فرایند اجازه داشته باشند رییس جمهوری شوند، نه آن هایی که جنگ را آغاز می نمایند. وی با این سخنان یادآور جنگ های عراق و یوگسلاوی هم شد.

وی در ادامه گفت: حالا هم تقریباً همین شرایط است. تنش زیادی بین سیاه و سفید وجود دارد. در طی ویتنام سیاهپوستان آمریکا نمی خواستند به جنگ بفرایند و بجنگند. آن ها این کار را انجام دادند، زیرا فراخوانده شدند. اما آن ها از رییس؛ گروهبان سفیدپوستی که می گفت چه کار کنید کینه داشتند. همین ها بود که به من آموخت تا مقاومت کنم. آن ها برای انسان بودن جنگیدند و انسان هم ماندند.

استون با اشاره به انتخابات آمریکا گفت: می بینیم آمریکا به صورت تجربی دارد تغییر می نماید. می تواند به یک راستا خوب برود اگر هوش و عقل سلیم بر آن تسلط داشته باشد.

وی اضافه کرد: و صادقانه بگویم همین که هیچ اطمینانی به آینده وجود ندارد مرا علاقه مندتر می نماید…، چون دلایل دراماتیکی در آن نهفته است. یک داستان حسابی است. مرا یاد امپراتوری روم می اندازد. آنجا هم خیلی طول کشید تا امپراتوری از هم بپاشد. مردم می دانستند دارند هر چه بیشتر فاسد می شوند و انحطاط زیادی در امپراتوری روم وجود داشت. ایا این انحطاط آمریکایی برای همواره دوام خواهد داشت؟

پاسخ خود وی به زبان فرانسوی این بود: من ناظر یک کمدی آمریکایی هستم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 آبان 1399 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 42479

به "اولیور استون: شاهد یک کمدی آمریکایی هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولیور استون: شاهد یک کمدی آمریکایی هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید