این افراد باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند

به گزارش مجله یک کامپیوتر، تهران (پانا) - کدام واکسن کرونا را تزریق نموده اید؟ برکت؟ سینوفارم؟ اسپوتنیک؟ آسترازنکا؟ یا اینکه به خارج از کشور رفته اید و چیزهایی مثل فایزر زده اید؟ به هر حال مهم نیست کدام واکسن را تزریق نموده اید، مهم این است شاید واجد شرایط تزریق دوز سوم واکسن کرونا باشید.

این افراد باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند

به گزارش جام جم آنلاین، واکسیناسیون با دو دوز به جلوگیری از بیماری یاری می نماید و در مواردی که هنوز آلوده هستند، با کاهش شدت بیماری، انتقال بیماری و مرگ، تأثیر ویروس را کاهش می دهد.

در چند کشور معدود از دنیا تزریق واکسن کرونا برای دوز سوم شروع شده است. این دوز سوم به اسم بوستر و یا تقویت نماینده در نظر گرفته می گردد.

تزریق دوز سوم زمانی جدی شد که تحقیقات متعدد نشان داد که اثرات واکسن های کرونا به مرور زمان کاهش پیدا می نماید و به همین ترتیب آنتی بادی های حاصل از آن هم کاهش می یابد.

چندین مطالعه دوام ایمنی در برابر کووید19 را آنالیز نموده اند و نتایج آنها دلگرم نماینده است. محققان روی گلبول های سفید خون تخصصی به نام لنفوسیت تمرکز نموده اند. لنفوسیت ها در دو نوع اصلی وجود دارند: سلول های B که آنتی بادی می سازند و سلول های T که می توانند به پاسخ سلول های B یاری نموده یا مستقیماً ویروس را از بین ببرند.

آنتی بادی ها نقش مهمی در جلوگیری از ورود ویروس ها به سلول های بدن دارند، این همان کاری است که ویروس برای تکثیر باید انجام دهد. شما می توانید به راحتی سطوح آنتی بادی های فردی را در نمونه خون مقدار گیری کنید ، اما داده ها در خصوص مقدار آنتی بادی افراد معمولی پس از واکسیناسیون متغیر است.

بیشتر افراد واکسینه شده دارای سطح پایدار آنتی بادی خوبی هستند که حداقل تا هفت ماه قابل تشخیص است. با این حال ، بعضی از افراد دارای سطح بسیار کمی از آنتی بادی ها هستند یا سطح آنها به سرعت پس از ابتلا یا واکسیناسیون کاهش می یابد. چنین تنوعی باعث می گردد که ندانیم که داده های آنتی بادی به تنهایی برای مقدار گیری ایمنی پایدار در برابر عفونت چقدر مفید است.

به هر حال سلسله گزارش های علمی در رابطه با آنتی بادی های به وجود آمده در بدن به علت واکسینه شدن نشان می دهد دوز سوم به تدریج باید به اسم یک موضوع جدی در نظر گرفته گردد.

البته گفته می گردد هر کسی نباید دوز سوم را بزند بلکه فقط افراد آسیب پذیر باید واجد شرایط دریافت دوز سوم واکسن باشند.

دوز سوم اصولا برای افرادی در نظر گرفته شده است که دارای نقص ایمنی هستند ؛ گیرندگان پیوند یا بیمارانی که تحت شیمی درمانی قرار می گیرند.

بدن این است از افراد قدرت کمتری دارد و در نتیجه آنتی بادی های کمتری برای مبارزه با کرونا در صورت ابتلا به کرونا دارند. ترزیق دوز سوم به معنای تقویت برای آنهاست و عملکرد سیستم ایمنی آنها را بهبود می بخشد.

البته بر اساس تحقیقات محققان خارجی، افراد واجد شرایط برای دریافت دوز سوم باید با پزشک خود مشورت نمایند.

در میان افرادی که باید دوز سوم بزنند علاوه بر افرادی دارای نقص ایمنی یک دسته دیگر هم هستند: سالمندان. این افراد هم باید چند ماه بعد از تزریق دوز دوم ، پس از مشورت با یک پزشک دوز سوم را بزنند.

آنتونی فائوچی مدیر موسسه ملی بیماری های عفونی و آلرژی در آمریکا هم صریحا گفته است که برای ایجاد محافظت کامل در بدن تزریق دوز سوم واکسن در بسیاری از افراد جمعیت ضروری به نظر می رسد.

مشاهده آنچه که در اراضی اشغالی رخ داد حداقل این موضوع را اثبات می نماید. در این اراضی جمعیت با فایزر واکسینه عمومی شدند اما ناگهان موج تازه و شدیدی از بیماری شروع شد.

ابتدا نظریه بی اثر بودن واکسن فایزر اسم شد و سپس ترزیق دوز سوم واکسن به اسم یک اقدام جدی در نظر گرفته شد.

دوز سوم ؛ 8 ماه بعد یا یک سال بعد؟

فاصله زمانی بین دوز دوم و دوز سوم بسیار قابل توجه است و برای واکسن های مختلف هر کدام یک عدد خاص اسم می گردد. برای بعضی از واکسن ها 6 ماه اما برای بعضی دیگر 8 ماه است.

به هر حال بسیاری از دانشمندان بر این باورند دوزهای اول و دوم ایمنی کامل را ایجاد نمی نمایند.

هنوز به این قطعیت نرسیده است که دوز سوم دقیقا چه زمانی بعد از تزریق دوز دوم باشد. بعضی از منابع دیگر گزارش داده اند که دوز سوم باید 12 ماه بعد از دوز دوم زده گردد که البته این ادعا در رابطه با واکسن فایزر/بایونتک است.

سوال بسیار مهم دیگر: واقعا دوز سوم می تواند کرونا را به طور کامل شکست بدهد؟ و نکته مهم و حیاتی این است که علم دنیا در رابطه با بیماری کرونا هنوز نتوانسته به طور کامل به این سوال پاسخ بدهد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 63625

به "این افراد باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این افراد باید دوز سوم واکسن کرونا را بزنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید