این توافق، همه را شادمان کرد

به گزارش مجله کامپیوتر، ایرنا نوشت: تیم های پیشتاز انتخاباتی افغانستان پس از پنج ماه کشمکش با امضای یک توافقنامه سیاسی به بحران موجود خاتمه دادند که با استقبال گسترده جهانی روبرو شد، اما واکنش ها در داخل این کشور متفاوت بود.

این توافق، همه را شادمان کرد

محمداشرف غنی و عبدالله عبدالله دیروز یکشنبه توافقنامه ای را امضا کردند که طبق آن عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه را برعهده گرفت و همچنین 50 درصد کابینه نیز با رای و نظر وی معین خواهد شد.

با امضای این توافقنامه پس از پنج ماه بحران سیاسی، تیم های پیشتاز انتخاباتی افغانستان این بحران را به انتها رساندند که با استقبال گسترده دنیای روبرو شد اما در داخل این کشور واکنش ها متفاوت بوده است.

پس از اعلام توافق، شماری از مقامات کشورهای منطقه و دنیا ضمن تماس ها و گفت وگوهایی از این توافق با استقبالی گرم حمایت کردند.

محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران در تماس تلفنی با عبدالله و اشرف غنی از استمرار همسویی همه گروه های افغانستانی حمایت و از پیشرفت حاصل شده در فرایند مصالحه ملی انجام شده در افغانستان استقبال کرد.

ظریف در این گفت وگو همچنین آمادگی جمهوری اسلامی ایران را برای حمایت از استمرار همسویی همه گروه های افغانستان اظهار داشت.

ینس استولتنبرگ دبیرکل ناتو نیز از توافق تقسیم قدرت بین رقبای سیاسی افغانستان استقبال کرد و از آن ها خواست تا کوشش های خود را برای برقراری صلح تجدید نمایند.

دبیرکل ناتو در بیانیه ای اعلام نموده است که از تصمیم رهبران سیاسی افغانستان برای حل اختلافات و پیوستن به کوشش ها برای تشکیل دولت فراگیر، استقبال می نماید.

استولتنبرگ افزوده است که در بین همه گیری های ویروس کرونا و ادامه خشونت طالبان علیه هم نوعان خود، مهمتر از همواره این است که همه رهبران افغانستان متحد شوند و در جهت برقراری صلح در افغانستان همراه باشند.

به گفته دبیرکل ناتو، همه طرف ها باید از این فرصت بی سابقه برای صلح استفاده نمایند.

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا هم پس از تماس تلفنی با عبدالله و اشرف غنی از امضای توافقنامه توسط آن ها استقبال کرد و خواهان اقدام فوری برای گفت وگوی داخلی شده است.

وی ضمن تبریک به این دو مقام افغان افزوده است که از نابودی زمان در طول بن بست سیاسی متأسف است.

پمپئو تاکید نموده است که آمریکا همچنان خواهان یک توافق سیاسی برای انتها دادن به درگیری است و از تعهد دو مقام برای اقدام فوری در حمایت از کوشش های مربوط به گفت وگوی داخلی افغان استقبال می نماید.

دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) نیز با انتشار بیانیه ای از توافق سیاسی بین رییس جمهوری و عبدالله استقبال نموده و افزوده است که این توافقنامه هر دو رهبر را قادر به پرداختن به حل چالش های بزرگتر افغانستان خواهد نمود.

سازمان ملل ابراز امیدواری نموده است که دولت افغانستان به عنوان یک دولت متحد عمل نموده و از حقوق همه افغان ها محافظت خواهد نمود.

وزارت خارجه هند نیز در بیانیه ای از امضای توافق سیاسی استقبال و ابراز امیدواری نموده است که این توافق زمینه را برای صلح در افغانستان فراهم کند.

هند در عین حال گفته است که از افزایش خشونت ها در افغانستان نگران بوده و خواهان برقراری آتش بس در این کشور است.

وزارت خارجه ترکیه و سفارت کانادا در کابل هم از حل تنش های انتخاباتی میان دو طرف در افغانستان ابراز خوشحالی نموده است.

ترکیه ابراز امیدواری نموده است که توافق نامه سیاسی به روش عادلانه اجرا گردد.

سفارت کانادا نیز گفته است که کشورش از دست یابی رهبران سیاسی افغانستان به توافق خوشحال است و اضافه نموده که این توافق زمانی به دست می آید که با دستیابی به وحدت برای مردم افغانستان، تداوم و تقویت دست آوردهای 19 سال گذشته حفظ گردد.

اما در داخل افغانستان با آنکه توافقنامه سیاسی برای انتها بحران پنج ماهه با استقبال مردم روبرو شده است، انتقادهای جدی نیز وجود دارد که اگر قرار بود دولت آینده با میانجیگری بزرگان سیاسی تقسیم گردد، چرا صدها میلیون دلار هزینه انتخابات شد و جان مردم و نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت به خطر انداخته شد.

احسان علی زاده یکی از فعالان صفحات اجتماعی در واکنش به این توافقنامه نوشته که اگر قرار است پیشتازان انتخابات قدرت را برخلاف قانون تقسیم نمایند، چرا پول های زیادی را هزینه انتخابات کردند و شماری از مردم و نیروهای امنیتی را در انتخابات به کشتن دادند.

سیف الله احتیاجی استاد دانشگاه نیز در صفحه فیسبوک خود نوشته است که از توافقنامه سیاسی بین اشرف غنی و عبدالله به عنوان یک شهفرایند خوشحال هستم و این اقدام را به فال نیک می گیرم.

طالبان که یکی از طرف های اصلی صلح افغانستان می باشد، در واکنش به امضای توافقنامه سیاسی گفته است: چیزی که در کابل جریان دارد تکرار تجارب ناکام گذشته است. طرف های افغان باید به حل اصلی مشکل متوجه شوند و حل معضل افغانستان در توافقنامه دوحه نهفته است.

وی از طرف های دولت افغانستان خواسته است که هرچه زودتر فرایند رهایی زندانیان را تکمیل نمایند که فرایند مذاکرات افغانستانی صلح شروع گردد.

اما ملک ستیز تحلیل گر مسایل افغانستان به رسانه ها گفته است که توافقنامه جدید از نظر برآروده شدن خواسته های آمریکا و ناتو در افغانستان مثبت تلقی می گردد و تا حدودی نگرانی های مردم افغانستان را نیز برطرف می نماید.

اما با این حال، چالش های مهمی نیز در برابر این توافق وجود دارد. باید در نظر داشت اینکه مواد توافقنامه حکومت وحدت ملی در گذشته با تمام وعده های گسترده آن عملی نشد و مردم به شدت ناراضی اند.

ستیز باور دارد، مشکل اصلی این است که این دو تیم روی اهداف اصلی بحث نمی نمایند بلکه هدف آن ها این است که در کجای قدرت بتوانند نقشی بازی نمایند و چگونه از منابع قدرت و امتیازهای دولت برای طرفداران خود استفاده نمایند.

نصرالله استانکزی استاد دانشکده حقوق دانشگاه کابل نیز می گوید که دولت توافقی براساس قانون اساسی و انتخابات، مبنای قانونی ندارد. زیرا اگر این دولت برآمده از انتخابات می بود، احتیاج به تقسیم قدرت نداشت و اینکه قدرت براساس توافق سیاسی تقسیم شده است؛ نشان می دهد که برخلاف قانون اساسی کشور است.

وی اما می افزاید که دولت توافقی می تواند فرصت را برای گفت وگوی صلح فراهم کند و توجه دو تیم از درگیری برای قدرت به طرف مقابله با ویروس کرونا و طالبان متمرکز گردد.

این توافقنامه بعد از ظهر دیروز یکشنبه با حضور حامد کرزی رییس جمهوری سابق، محمدکریم خلیلی رهبرحزب وحدت اسلامی افغانستان، رسول سیاف از بزرگان سابق جهادی، محمدیونس قانونی از اعضای رهبری جمعیت اسلامی افغانستان و زلمی رسول وزیر خارجه سابق، امضا شد.

براساس این توافق نامه عبدالله ریاست شورای عالی مصالحه را که دارای پنج معاون، بودجه مستقل و صلاحیت های تعیین است، برعهده گرفته و در معرفی 50 درصد کابینه دولت نیز سهم دارد.

در این توافقنامه آمده است: استانداران 34 گانه افغانستان براساس یک قاعده مورد توافق دو طرف معرفی می شوند و تغییر، تعدیل و برکناری افراد از پست های مهم دولتی با دلایل موجه انجام خواهد شد.

رییس جمهور غنی که فرمان اعزازی مارشالی برای ژنرال عبدالرشید دوستم معاون سابق و رهبر حزب جنبش ملی اسلامی افغانستان را براساس توافقنامه امضا نموده بود، بطور رسمی اظهار داشت.

بحران سیاسی ناشی از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که در 30 دی ماه، کمیسیون انتخابات این کشور اشرف غنی را رییس جمهوری اظهار داشت، از طرف عبدالله مورد پذیرش قرار نگرفت و شروع شد.

در نوزدهم اسفندماه اشرف غنی و عبدالله بطور هم زمان مراسم تحلیف را در کاخ های ریاست جمهوری و سپیدار با طرفداران خود برگزار کردند و با این کار بطور عملی افغانستان دارای دو رییس جمهوری شد و دولت موازی باعث ایجاد بحران شده بود.

310 310

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 مهر 1400 بروزرسانی: 28 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 32080

به "این توافق، همه را شادمان کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این توافق، همه را شادمان کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید