بارش برف و باران در برخی استان های ایران

به گزارش مجله کامپیوتر، سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی رنگ از بارش برف و باران و کاهش دما در برخی مناطق کشور طی سه روز آینده خبر داده و توصیه هایی به کشاورزان، دامداران، عشایر و... ارائه کرده است.

بارش برف و باران در برخی استان های ایران

به گزارش خبرنگاران، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی آمده است: دمای هوا از فردا (20 آذر) تا صبح روز شنبه (22 آذر) در شمال شرق کشور و سواحل شرقی دریای خزر کاهش می یابد همچنین هوای سرد در شمال شرق تا صبح روز یکشنبه (23 آذر) ماندگار خواهد بود.

بر این اساس بارش برف در استان های خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی، بارش باران در استان های گلستان، مازندران و گیلان و بارش برف در ارتفاعات و مناطق سردسیر این استان ها دور از انتظار نیست.

سازمان هواشناسی هشدار داده است که به دنبال کاهش دما، احتمال سرمازدگی محصولات کشاورزی در استان های خراسان شمالی، گلستان، مازندران، گیلان و مناطق شمالی استان خراسان رضوی طی سه روز آینده وجود دارد.

از این رو در مزارع و باغ ها زهکشی و پاکسازی جهت آب انجام شود. عدم آبیاری، محلول پاشی و سم پاشی باتوجه به وقوع بارش ها و تسریع در انتقال محصولات برداشت شده به مکان های مسقف از توصیه های دیگر هواشناسی است.

این سازمان در هشدار خود همچنین تاکید کرده است که در سالن های پرورش قارچ، گلخانه ها و انبارها تهویه و تنظیم دما انجام و سوخت سالن ها باتوجه به کاهش دما و وقوع برف تامین شود.

آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در مرغداری ها با توجه به کاهش دما نیز پایش شود و دما و رطوبت انبارها با توجه به افزایش رطوبت برای جلوگیری از خسارت بیماری های قارچی کنترل شود.

تهویه، تنظیم دما و تامین سوخت سالن ها با توجه به کاهش دما و برف، خودداری ا زاستفاده از آب باران برای دام ها، تهیه خوراک پرانرژی برای دام با توجه به کاهش دما و بارش برف، جلوگیری از نفوذ هوای سرد و روان آب به داخل سالن ها از دیگر توصیه ها برای صاحبان دامداری ها و مرغداری ها است.

در ادامه هشدار سازمان هواشناسی آمده است که در استخرهای پرورش ماهی از ورود آب گل آلود به استخرها جلوگیری شود. خودداری از کوددهی به استخرهای پرورش ماهی گرم آبی و کاهش غذادهی و کوددهی به میزان نصف نرمال به دلیل ابرناکی و کاهش دما از دیگر توصیه های برای استخرهای پرورش ماهی است.

سازمان هواشناسی همچنین به عشایر و زنبورداران توصیه کرده است که از عبور در ارتفاعات، توقف در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها باتوجه به وقوع بارش ها خودداری کنند.

عدم چرای دام در مراتع و انتقال دام ها به مکان سرپوشیده هنگام وقوع بارش، عایق بندی و محافظت از کندوها در مقابل بارش ها، کاهش دما و وزش باد و تغذیه کمکی کلونی ها ازدیگر اقدامات توصیه شده به عشایر، دامداران و زنبورداران است.

در سرانجام این هشدار تاکید شده است که برای حفاظت و نگهداری از ماشین آلات و ادوات کشاورزی تخلیه آب و جمع آوری لوله ها، اتصالات و تجهیزات سیستم آبیاری تحت فشار صورت گیرد همچنین از ضد یخ در رادیاتور ماشین آلات کشاورزی استفاده و از ادوات کشاورزی با توجه به فرایند کاهشی دما و آغاز بارش ها محافظت شود . عدم استقرار ماشین آلات کشاورزی روی زمین هنگام وقوع بارش ها از دیگر توصیه ها است.

به گزارش ایسنا، در هشدار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیش بینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. هشدار نارنجی برای آماده باش دستگاه های مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود.

dorezamin.com: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 47396

به "بارش برف و باران در برخی استان های ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بارش برف و باران در برخی استان های ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید