بافت های زنده بدن طی چند ثانیه چاپ می شوند

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران به نقل از انگجت، پرینت زیستی پتانسیل زیادی برای درمان جراحت ها، آزمایش داروها یا حتی جایگزین کردن یک عضو کامل بدن انسان دارد. اما در حال حاضر قابلیت های پرینت و سرعت آن محدود است. بنابراین نمی توان براساس یک تصور بافت خاصی را پرینت کرد. اما به زودی این روند تغییر می نماید. محققان دانشگاه EPFL با همکاری مرکز پزشکی Utrecht نوعی سیستم نوری ابداع نموده اند که قابلیت پرینت زیستی بافت های پیچیده و زنده را طی چند ثانیه دارد. در مقایسه با روش های فعلی کنونی، چنین روندی یک پیشرفت مهم به حساب می آید.

بافت های زنده بدن طی چند ثانیه چاپ می شوند

این روش که پرینت زیستی حجمی نام دارد، با تاباندن لیزر به یک لوله در حال چرخش و حاوی هیدروژلی مملو از سلول های بنیادی، بافت را به وجود می آورد. می توان بافت ایجاد شده را با متمرکز کردن انرژی لیزر روی نقاط خاصی از آن جامدسازی کرد و به این ترتیب طی چند ثانیه یک شکل 3 بعدی ساخت.

پس از آن می توان سلول های اندوتلیال را به بافت اضافه نمود. سلول های اندوتلیال یا یاخته های لایهٔ درون رگی، بسته به مایعی که با آن در رگ تماس دارند به دو گونه لنفی و عروقی تقسیم می شوند. لایهٔ درون رگی تمامی درون تمامی اجزای سیستم گردش خون را می پوشاند از جمله قلب و درون شامه قلب تا مویرگ های بسیار کوچک.

البته باید توجه داشت بافت پرینت شده با این روش، فقط چند اینچ عرض دارد. به گفته محققان با این وجود از لحاظ کلینیکی کارآمد است. تاکنون از این روش برای پرینت دریچه های قلب مانند، یک بخش پیچیده استخوان فمور(استخوان ران) و منیسک استفاده شده است. جالب آنکه این پرینتر می تواند بخش هایی بسازد که داخل یکدیگر قفل می شوند.

البته این پرینتر هنوز برای استفاده در دنیای واقعی آماده نیست اما کاربردهای آن بسیار مشهود است.

محققان معتقدند با یاری آن می توان با سرعتی خارق العاده اعضای بدن را مخصوص هر فرد پرینت کرد. این پرینتر برای فراوری ایمپلنت و ترمیم بخش های مختلف بدن کارآمد است.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 12329

به "بافت های زنده بدن طی چند ثانیه چاپ می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بافت های زنده بدن طی چند ثانیه چاپ می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید