بالا و پایین بازار مسکن منطقه یک تهران

به گزارش مجله یک کامپیوتر، بازار مسکن منطقه یک شهر تهران را ترکیبی از فایل های سبزپوش و قرمزپوش دربرگرفته است، به این معنا که حدود نیمی از آپارتمان های فروشی با قیمت بالاتر از میانگین مورد انتظار فایل شده اند و در مقابل، بقیه فایل ها نیز عمدتا یا به قیمت یا حتی با قیمت پایین تر از حد انتظار به بازار عرضه شده و در دسته بندی های قیمتی، سبزپوش محسوب می شوند.

بالا و پایین بازار مسکن منطقه یک تهران

به گزارش دنیای اقتصاد، بازار مسکن منطقه یک شهر تهران به عنوان لوکس ترین و گران ترین محدوده بازار مسکن به طور معمول مورد رجوع دو گروه از متقاضیان مسکن است؛ یک گروه ساکنان سنتی این منطقه از سال های گذشته است که می خواهند خانه مصرفی خود را تبدیل کنند یا با تشکیل خانواده تلاش می کنند در محله خود، خانه ای برای سکونت خریداری کنند. گروه دوم نیز متقاضیان غیرمصرفی و به اصطلاح خریداران سرمایه ای ملک هستند که با توجه به اینکه به طور معمول منطقه ها شمالی شهر در جریان جهش های دوره ای قیمت اغلب پیشتاز هستند و از طرفی استطاعت متقاضیان مصرفی مسکن در این منطقه نیز از جست وجوگران سایر منطقه ها بیشتر است، تلاش می کنند خرید سرمایه ای ملکی خود را در منطقه یک انجام دهند.

اما این روزها آمد و شد چندانی چه از ناحیه سرمایه گذاران و چه از ناحیه خریداران مصرفی به دفاتر ملکی فعال در این منطقه صورت نمی گیرد و دمای معاملات در این بخش از بازار نسبتا پایین است. شاید همین موضوع در شرایط قیمتی فایل ها نیز دخیل است؛ کمااینکه قیمت ها در این منطقه شرایطی دوگانه دارد. برخی از فایل ها به خصوص در مورد آپارتمان های نوساز و کلیدنخورده قرمزپوش هستند، به این معنا که قیمت پیشنهادی آنها بالاتر از میانگین مورد انتظار بر اساس سطح قیمت در آخرین معاملات نوسازهای منطقه یک است. در عین حال برخی دیگر از فایل ها به خصوص از گروه سالخورده ها با سن بنای 20 سال به بالا با قیمت پایین تر از حدود مورد انتظار بازار عرضه شده اند. ممکن است این طور به نظر برسد که نیاز این آپارتمان ها به بازسازی یا نداشتن امکانات موجب سطح پایین قیمت آنها شده است اما واسطه ها می گویند همین آپارتمان ها سه ماه قبل با قیمت بالاتر فایل شده بودند و از آنجا که مالک نتوانسته در این ماه ها آنها را به فروش برساند، تصمیم به تعدیل قیمت پیشنهادی گرفته است.

منبع: فرارو
انتشار: 12 تیر 1402 بروزرسانی: 12 تیر 1402 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 89530

به "بالا و پایین بازار مسکن منطقه یک تهران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بالا و پایین بازار مسکن منطقه یک تهران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید