برای خرید اقلام مورد احتیاج به دنبال منابع ایران در بانک های ترکیه هستیم

به گزارش مجله کامپیوتر، وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: به دنبال استفاده از منابع ایران در بانک های ترکیه برای خرید اقلام مورد احتیاج خود هستیم.

برای خرید اقلام مورد احتیاج به دنبال منابع ایران در بانک های ترکیه هستیم

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، به نقل از شاتا، علیرضا رزم حسینی در مذاکره تلفنی با رخسار پکجان گفت: ایران و ترکیه دو کشور همسایه دوست و برابر هستند که همیشه مبادلات گسترده ای را در حوزه تجارت در کنار پیشینه تاریخی و تشابهات فرهنگی داشته اند.

وی با اعلام اینکه حجم مبادلات تجاری ایران و ترکیه در پنج سال گذشته سالانه حدود 10 میلیارد دلار بوده است، توضیح داد: به خاطر شیوع ویروس کرونا و تاثیراتی که در کسب و کار و تجارت داشته است، حجم مبادلات در 8 ماهه سال جاری به 4.3 میلیارد دلار رسید که درصدد ارتقای این میزان از تجارت هستیم و ظرفیت های لازم نیز وجود دارد.

فصل جدیدی برای گسترش مبادلات میان دو کشور ایجاد گردد

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به مذاکره ویدیوکنفرانسی رئیس جمهور کشورمان با رئیس جمهور ترکیه در مورد افزایش مبادلات و استفاده از منابع بانکی ایران در بانک های ترکیه گفت : وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران مسئول پیگیری امورات مرتبط با حوزه های صنعت، معدن و تجارت است و امیدواریم که این مذاکره تلفنی فصل جدیدی برای گسترش مبادلات میان دو کشور گردد.

رزم حسینی با بیان اینکه شرایط بین المللی هم اکنون برای ارتقای مبادلات مناسب است، افزود: امکان گسترده شدن مبادلات در حوزه تجارت را داریم و آمادگی گسترش روابط دو کشور در این حوزه هم وجود دارد.

وی با یادآوری این که شیوع ویروس کرونا بر اقتصاد بین الملل و تجارت جهان تأثیر گذاشته است، اضافه نمود: امیدواریم سطح مبادلات به مرور زمان ارتقا یابد.

وزیر صمت توضیح داد: مذاکرات و توافقات در مورد تجارت ترجیحی که در کمیسیون مشترک دو کشور (ماه آگوست) مورد اشاره نهاده شد را دنبال می کنیم تا دو کشور به صورت برد - برد سطح مبادلات خود را افزایش دهند.

رزم حسینی همچنین با اشاره به منابع بانکی کشورمان در بانک های ترکیه گفت: به دنبال این هستیم از منابع ایران در بانک های ترکیه برای خرید اقلام مورد احتیاج استفاده کنیم.

وی گفت: اکنون به کالاهای مورد احتیاج از جمله گندم، ذرت، کنجاله سویا، دانه های روغنی و روغن خام احتیاج داریم و در صورتی که این کالاها را کشور ترکیه داشته باشد، علاقمند به خرید از این کشور هستیم و در غیر این صورت علاقمند خرید این کالاها به واسطه شرکت های ترکیه هستیم.

همچنین رخسار پکجان در این مذاکره تلفنی بر آمادگی کشور خود برای افزایش حجم تجارت میان ایران و ترکیه بر اساس اصل برد- برد و توسعه همکاری ها به خصوص در شرایط کرونا تاکید نمود.

وی با اشاره به ظرفیت های دو کشور در حوزه مبادلات و مراودات تجاری، اعلام کرد: آمادگی همکاری کامل با ایران را داریم و حجم تجارت میان دو کشور در دوران کرونا و پساکرونا باید افزایش یابد.

وزیر تجارت ترکیه همچنین با اشاره به مذاکره تلفنی با محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور کشورمان، گفت: آمادگی داریم که راه را برای کارآفرینان و تاجران دو کشور برای افزایش حجم تجارت و مبادلات تجاری اقتصادی، باز کنیم.

پکجان با اشاره به برگزاری بیست و هفتمین کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی دو کشور در سپتامبر 2019، اعلام کرد: در آن کمیسیون در 4 مجموعه مرتبط با تجارت و سرمایه گذاری اقتصادی، بهداشت، اجتماعی فرهنگی و حمل و نقل، برنامه ریزی های لازم انجام و تفاهمات و پروتکل های لازم منعقد شد که متاسفانه سه ماه بعد از امضای پروتکل ها کرونا آغاز شد و امکان اجرای کامل مفاد تفاهمنامه ها میسر نشد.

وی با اشاره به برگزاری نشست ویدئو کنفرانسی مسئولان اقتصادی دو کشور در آگوست 2020 گفت: در آن نشست اجرای توافقات بیست و هفتمین کمیسیون همکاری های مشترک اقتصادی که سپتامبر برگزار شده بود، مورد آنالیز نهاده شد و طرفین بر اجرای کامل آن تأکید کردند.

وزیر تجارت ترکیه همچنین بر اجرای مفاد موافقتنامه تجارت ترجیحی که در ژانویه 2015 به امضا رسید، تاکید نمود.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 47615

به "برای خرید اقلام مورد احتیاج به دنبال منابع ایران در بانک های ترکیه هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برای خرید اقلام مورد احتیاج به دنبال منابع ایران در بانک های ترکیه هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید