بن بست مذاکرات آمریکا و کره شمالی ، برگ برنده ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سوخت

به گزارش مجله کامپیوتر، در حالی که ترامپ احتیاج مبرمی به توافق با کره شمالی برای کسب آراء بیشتر در انتخابات آینده دارد، نشانه ها از شکست مذاکرات بین دو کشور حکایت می نمایند.

بن بست مذاکرات آمریکا و کره شمالی ، برگ برنده ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سوخت

به ، پفراینده مذاکرات آمریکا و کره شمالی این روز ها حال و روز خوشی ندارد و اختلافات فی ما بین دو کشور بیش از هر زمانی، نمود پیدا نموده است. از اکتبر امسال بود (مهر ماه) که لحن مقامات پیونگ یانگ تدریجا تغییر کرد. نشست بی حاصل استکهلم، باعث شد تا کره شمالی به واشنگتن بدبین گردد و فضای ظاهرا سازنده پیشین از بین برود. کره شمالی از آن تاریخ مجددا آزمایش موشک های قاره پیمای خود را در دستور کار قرار داد تا بدین واسطه برگ برنده خود را به رخ آمریکایی ها بکشاند. هرچند که جزئیات مذاکرات استکهام تا به حال منتشر نشده، اما بخش های مهمی از آن در اختیار رسانه ها قرار گرفته است.

آنچه که مشهود است، آمریکا حاضر نشده تا همزمان با اجرای گام های کره شمالی در راستای کاهش قدرت هسته ای و موشکی خود، از بار تحریم ها علیه پیونگ یانگ بکاهد. پیونگ یانگ در این دور از مذاکرات، پیشنهاد برچیدن تاسیسات هسته ای یانگ بیون را در مقابل لغو پنج قطعنامه سازمان ملل ضد این کشور، بیان کرد. اما آمریکایی ها از کار انداختن این تاسیسات هسته ای را کافی ندانسته و از کره شمالی خواستند تا تمامی تسلیحات هسته ای خود را به این کشور انتقال دهد.

کره شمالی به عنوان کشوری کوچک در برابر آمریکا، روی قابلیت هسته ای خود حساب ویژه ای باز نموده و آن را نیرویی بازدارنده در برابر تهدیدات واشنگتن می داند. از طرفی پیونگ یانگ نگاه بسیار بدبینانه ای به آمریکا دارد، چراکه طی سال های اخیر طرز برخورد ترامپ با توافق های بین المللی از جمله برجام بسیار نا مسئولانه بوده است. باید به خاطر داشت که ترامپ با سایر روسای جمهور آمریکا تفاوت چندانی ندارد و تنها هویت واقعی سیاست مداران آمریکایی را عیان نموده است.

جدا از انتظار زیاد آمریکایی ها در مذاکرات که داستانی تکراری است، آمریکا هیچگاه حاضر نمی گردد از موضع قدرت و عقده گشایی علیه کشور مقابل خود، حتی زمانی که در فرایند مذاکرات واقع شده است، کوتاه بیاید. آمریکایی ها در بحبوحه مذاکرات یعنی در ماه اوت امسال میلادی (مرداد ماه)، رزمایش مشترکی را با کره جنوبی انجام دادند. این رزمایش بیش از دو هفته به طول انجامید و با واکنش تند مقامات پیونگ یانگ همراه بود. آن ها معتقد بودند که برگزاری رزمایش آن هم با کره جنوبی، با روح مذاکرات مطابق نیست. چنین اقدامات و یا اظهار نظر های غیرمتعارف آن هم در کش و قوس فرآیند های دیپلماتیک از سوی آمریکایی ها سررشته طولانی ای دارد. وندی شرمن، معاون سابق وزارت خارجه آمریکا در حالی که واشنگتن در میانه مذاکرات هسته ای با ایران بود، ناگهان طی اظهار نظری سخیف گفت: تقلب در دی. ان. ای ایرانی ها واقع شده است!

طبیعتا مذاکره معنای تعیینی دارد، بدین معنا که طرف مذاکره کننده به امید کسب امتیازی ویژه گام به عرصه مذاکرات می گذارد. به عنوان مثال، کره شمالی تنها به امید انقضای بخشی از تحریم های آمریکا، نشستن بر سر یک میز با آمریکا را پذیرفته. مادامی که مذاکرات به قاعده حاصل جمع صفر گرایش پیدا ننموده باشد، مذاکرات ادامه خواهد داشت. اما اگر کره شمالی حس کند که برطرف تحریم به قیمت خدشه دار شدن امنیت کشورش تمام خواهد شد، هرگز به ادامه مذاکرات تن نخواهد داد. شاید به همین دلیل باشد که سفیر کره شمالی در سازمان ملل، چندی پیش بیان کرد که موضوع خلع سلاح اتمی به طور کامل از روی میر مذاکرات کنار گذاشته شده است. منطق مذاکره، اما برای آمریکایی ها متفاوت است، مذاکره برای آن ها به معنی تحمیل خواسته ها، بدون آنکه امتیاز محسوسی به طرف مقابل بدهند.

اگر بخواهیم مذاکرات را کمی از دیدگاه آمریکایی ها بسنجیم، احتیاج جمهوری خواستار برای پیروزی فرایند دیپلماسی در قبال کره شمالی، بسیار حیاتی است. با افتضاح اوکراین گیت، موفقیت در مذاکره با کره شمالی می تواند برگ برنده ای در انتخابات آینده ریاست جمهوری آمریکا برای جمهوری خواستار محسوب گردد. طی سالیان گذشته، در موارد نادری شاهد انعطاف و لحن ملایم ترامپ در برابر رقبای سیاسی وی بوده ایم. یکی از همین موارد استثنایی، نوع تعامل ترامپ با کیم جونگ اون، رئیس کره شمالی بوده است. با اینکه کیم طی چندین نوبت آزمایش موشکی در ماه های گذشته ترتیب داده، ترامپ همچنان از ادبیاتی صمیمانه در قبال رئیس کره شمالی استفاده می نماید.

برای نمونه ترامپ طی توئیتی می نویسد: رئیس کیم نمی خواهد با نقض اعتماد، مرا ناامید کند. کره شمالی چیز های زیادی می تواند بدست آورد. ظرفیت کره شمالی تحت ریاست کیم جونگ اون، نامحدود است، و یا طی پیغام دیگری در حساب توئیتری خود می نویسد: رئیس کیم چشم اندازی عالی و زیبا برای کشور خود دارد و فقط آمریکا با من به عنوان رئیس جمهور می تواند این چشم انداز را به واقعیت تبدیل کند. او کار درست را انجام خواهد داد، زیرا بسیار باهوش است و نمی خواهد دوست خود رئیس جمهور ترامپ را ناامید کند.

اما توئیت های ترامپ هم همیشه آنقدر مهربانانه نبوده، پیش از شروع مذاکرات ترامپ از عبارات بعضا توهین آمیزی هم علیه کیم جونگ اون استفاده می کرد تا به نحوی آن ها را متقاعد به مذاکره کند. وی طی سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل، در سال 2017، گفت: مرد موشکی (کیم جونگ اون) در حال اجرا عملیات خودکشی برای خود و رژیم کره شمالی است. وی در ادامه اضافه کرد: آمریکا از قدرت و صبر زیادی برخوردار است، اما اگر مجبور گردد که از خود و متحدان خود دفاع کند، کره شمالی را به کلی نابود خواهد نمود.

این سبک غیرمعمول ترامپ در قبال کره شمالی نشان می دهد که تا چه اندازه توافق با پیونگ یانگ برای ترامپ حیاتی است و می تواند انتخابات آینده را تحت تاثیر خود قرار دهد. البته در این میان باید پفراینده مذاکرات آمریکا و کره شمالی آنطور که ترامپ می پسندد را شکست خورده تلقی کرد، چراکه چندی پیش سفیر کره شمالی در سازمان ملل توضیح داد که دیگر کشورش حاضر نیست موضوع خلع سلاح هسته ای را از سوی آمریکایی ها بشنود.

در این میان اما، کره شمالی از حمایت روسیه و چین، به عنوان دو قدرت برتر شرق، هم برخوردار است و در مواقع ضروری می تواند بر موضع آن ها حساب ویژه ای باز کند. در همین ارتباط می توان موضع قدرت های شرق از جمله روسیه را در میان کلام برجستگان علمی آن ها جستجو کرد. آرتیم لوکین، پروفسور دانشگاه فدرال شرقی در ولادیووستوک، خاطره ای از دیدار خود با یک مقام رسمی از کره شمالی تعریف می نماید، که رویترز آن را بازنشر داده است.

وی می گوید: من مکالمه ای را به یاد می آورم که در ماه ژوئن گذشته (امسال میلادی)، با یک مقام رسمی کره شمالی انجام دادم، وی در این دیدار گفت که اگر کره شمالی از تحریم های آمریکا خلاص نگردد و دست به یک اقدام جدی علیه آمریکا بزند، واکنش روسیه چه خواهد بود؟ من به او پاسخ دادم که اساساً مسکو سیاست چین در واکنش به تشدید احتمالی رابطه پیونگ یانگ-واشنگتن را دنبال خواهد نمود. وی در ادامه می افزاید: سوال جالب این است که آیا پیونگ یانگ در بستر رابطه گرمی که با پکن دارد، مامور به افزایش تنش با آمریکاست؟ هیچ راهی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. اما تصور می کنم اگر کیم موشکی با برد طولانی پرتاب کند، پکن به آن اعتراضی نخواهد نمود. البته این استاد دانشگاه در مقابل تاکید می نماید که از تحرکات هسته ای کره شمالی، هیچ کشوری استقبال نخواهد نمود.

حالا و با به بن بست کشیده شدن مذاکرات، اوضاع کمی پیچیده شده، ترامپ طی پیغامی در حساب توئیتری خود ضمن هشدار به رهبر کره شمالی، ضمن خصمانه خواندن اقدامات کیم، مدعی شد که کره شمالی طبق این فرایند، همه چیز را از دست خواهد داد. ساعاتی پس از این تهدید، پیونگ یانگ ضمن دمدمی مزاج خواندن ترامپ به آمریکا یادآوری کرد که چیزی برای از دست دادن ندارد. کره شمالی سال هاست که تحت تحریم های شدید شورای امنیت سازمان ملل و آمریکا قرار گرفته و اوضاع سختی دارد.

همه چیز برای کره شمالی تعیین شده و آن ها به خوبی فهمیده اند که ترامپ از طولانی شدن مذاکرات به چیزی خواهد رسید، کیم سانگ نماینده کره شمالی در سازمان ملل تاکید نموده: گفت و گوی پایدار و اساسی که آمریکا همیشه آن را تکرار می نماید، یک ترفندی برای صرفه جویی در زمان است که با توجه به فضای سیاسی آمریکا از سوی ترامپ اتخاذ شده است. وی همچنین خاطرنشان نموده: ما احتیاجی به تبادل نظر های طولانی با آمریکا نداریم.

تنها انگیزه کره شمالی از حضور در مذاکرات با آمریکا بهبود اوضاع مالی و برطرف تحریم ها بوده و در طرف دیگر ماجرا، ترامپ همچنان به دنبال اولین موفقیت دیپلماتیک درمیان منازعات فراوان آمریکا در حوزه روابط خارجی است. از سویی دیگر، آمریکا به دلیل قدرت بیشتری که در برابر کره شمالی دارد، مذاکره را مطابق معیار خود تعریف نموده و مایل است بیشترین سود را از مذاکرات کسب کند و کمترین امتیاز را به طرف مقابل بدهد. کما اینکه بر اساس مستندات، آمریکا حاضر نشده بخشی از تحریم ها را در برابر بخشی از اقدامات کره شمالی، لغو کند.

در این میان اما، کره شمالی از سایر توافقاتی که یک سر آن آمریکا بوده درس عبرت گرفته، سران کره شمالی، برجام و یا پیمان آب وهوایی پاریس را که حاصل دوره های فشرده مذاکرات بوده و آمریکا به راحتی از آن خارج شده را به خوبی در حافظه خود ثبت نموده و با احتیاط فوق العاده ای در جهت مذاکرات قدم بر می دارند. از سویی دیگر با تعیین شدن ترفند آمریکا در مذاکرات مبنی بر خرید زمان تا موعد انتخابات، کره شمالی درست همین نقطه را نشانه رفته و به آمریکا هشدار داده که تنها تا انتها امسال مهلت دارد که شرایط مذاکرات را تعیین کند. همه این موضوعات حصول توافق بین دوکشور را بسیار سخت نموده، پرواضح است که دیگر کشور های مستقل دنیا به خاطر بدعهدی های متعدد و انتظارات بیجای آمریکا، تمایلی به مذاکره با این کشور ندارند.

bestcanadatours.com: مجری سفرهای کانادا و آمریکا | مجری مستقیم کانادا و آمریکا، کارگزار سفر به کانادا و آمریکا، مکزیک و کوبا

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 24 مهر 1400 بروزرسانی: 24 مهر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 18913

به "بن بست مذاکرات آمریکا و کره شمالی ، برگ برنده ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سوخت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بن بست مذاکرات آمریکا و کره شمالی ، برگ برنده ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سوخت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید