بهره برداری از 1600میلیارد تومان پروژه راه و شهرسازی در هرمزگان

به گزارش مجله یک کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، محمد اسلامی یکشنبه شب در مراسم افتتاح پروژه های زیربنایی هرمزگان که به صورت ویدئو کنفرانس توسط رئیس جمهور به بهره برداری رسید، بیان داشت: در حوزه بنادر و دریانوردی ارزش ریالی این 22 پروژه که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی آماده بهره برداری شده، سه هزار و 850 میلیارد ریال و اعتبار ارزی آن، 104 میلیون یورو است که بخش عمده آن از محل منابع داخلی سازمان بنادر و دریانوردی و بخشی دیگر نیز از محل جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده است.

بهره برداری از 1600میلیارد تومان پروژه راه و شهرسازی در هرمزگان

وی گفت: این پروژه های سرمایه گذاری، توسعه ای، عمرانی، فنی و دریایی در بنادر شهید رجایی، شهید حقانی، لنگه، جاسک، چارک و جزایر قشم، هرمز و لاوان اجرایی شده و برای حدود 2000 نفر نیز اشتغالزایی مستقیم به دنبال داشته است.

این مقام مسئول احداث سه پایانه نگهداری فرآورده های نفتی در بندر خلیج فارس، یک پایانه ترانزیتی و صادراتی و یک پایانه ورود و خروج کامیون را از جمله پروژه های سرمایه گذاری در بزرگترین بندر تجاری ایران گفت که هر کدام طی مدت 24 ماه با سرمایه گذاری بخش خصوصی در اراضی پشتیبانی بندر شهید رجایی ایجاد شده است.

به گفته اسلامی، اجرای مرحله دوم تاسیسات زیربنایی بندر خلیج فارس، لایروبی کانال ورودی بندرگاه هرمز، طرح جامع اطفاء حریق بندر شهید رجایی و تعمیرات اساسی اسکله 20 این بندر، ساخت و نصب اسکله های فلزی شناور برای مبادی گردشگری جزیره قشم، بندر شهید حقانی و شناورهای جستجو و نجات در بنادر و جزایر، تعمیرات اساسی دو فروند لایروب و پروژه های لایروبی اسکله مواد معدنی و بازگشایی درب ضلع غربی بندر لنگه از دیگر پروژه هایی است که به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و همزمان با سفر رییس جمهور به پایتخت دریایی ایران افتتاح می گردد.

بهره برداری از 12 دستگاه گنتری کرین به ارزش 104 میلیون یورو

وزیر راه و شهرسازی مهم ترین پروژه در این فهرست را بهره برداری از 12 دستگاه جرثقیل پیشرفته کشتی به ساحل(گنتری کرین) ترمینال کانیتنری شماره دو بندر شهید رجایی گفت و اضافه نمود: این جرثقیل های فوق سنگین کانتینری از نوع آخرین نسل گنتری کرین سوپر پست پاناماکس، سال 95 در فرصت ایجاد شده پس از برجام از یکی از برندهای معتبر جهان خریداری و نیمه نخست سال گذشته به وسیله کشتی به بندر شهید رجایی منتقل شد.

اسلامی کل هزینه طراحی، ساخت، حمل، نصب و راه اندازی این جرثقیل ها را 104 میلیون یورو گفت و اضافه نمود: اجرای این پروژه 28 ماه به طول انجامیده و با بهره برداری از آنها علاوه بر افزایش ظرفیت کانتینری بندر شهید رجایی به 5,8 میلیون تی ای یو(هر TEU معادل یک کانتینر 20 فوت)، برای شماری بالغ بر 700 نفر اشتغالزایی صورت می گیرد.

افزایش جرثقیل های کشتی به ساحل به 30 دستگاه

وی گفت: با اضافه شدن این گنتری کرین ها، تعداد جرثقیل های کشتی به ساحل در بزرگترین بندر کانتینری ایران از 18 دستگاه به 30 دستگاه افزایش یافته و ظرفیت بندر نیز دو برابر شده است.

به گفته اسلامی، این تجهیزات دارای طراحی مناسب، ایمنی و عملکرد مطلوب است و به سامانه های ضد برخورد، ضد نوسان، محافظت در برابر رطوبت و گرد و غبار، قفل طوفان و سیستم های روشنایی مناسب مجهز هستند.

وی توضیح داد: این تجهیزات به عنوان پیشرفته ترین و بزرگترین جرثقیل های کانتینری در سطح بنادر کشور محسوب می گردد و بهره برداری از آنها، به کاهش زمان توقف کشتی ها، افزایش بهره وری، ایجاد انگیزه و رضایت مندی بیشتر صاحبان کالا، بازرگانان و خطوط کشتیرانی و رونق مالی منجر می گردد.

وی با بیان اینکه از عمر جدیدترین گنتری کرین های بندر شهید رجایی بیش از یک دهه می گذرد، اضافه نمود: 12 دستگاه جرثقیل کانیتنری جدید علاوه بر بهره مندی از نوین ترین و روزآمدترین فناوری های جهان، از امکان خدمات دهی به کشتی های اقیانوس پیمای نسل هفتم(سوپر پست پاناماکس) برخودار هستند.

به گفته اسلامی، بهره برداری از این تجهیزات و تعمیر و نگهداری آنها به لحاظ مکانیکی، الکترونیکی و نرم افزاری تماما توسط متخصصان ایرانی صورت می گیرد و هیچ وابستگی در این رابطه به شرکت های خارجی نداریم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: شاید تحریم ها اثراتی بر صنعت حمل و نقل دریایی کشور داشته باشد اما به هیچ نتوانسته روند توسعه شتابان بندر شهید رجایی را دچار خلل و وقفه کند.

وی گفت: چهار طرح فرودگاهی در بندرعباس با دستور رئیس جمهوریبه بهره برداری می رسد. برای اجرای این طرح ها 240 میلیارد و 300 میلیون ریال از محل اعتبارات دولتی و استانی هزینه شده است.

وی بیان داشت: این طرح ها شامل 2 دستگاه ایربریج یا پل اتصال به هواپیما به ارزش 300 میلیون ریال، یک دستگاه اَبَرخودروی آتشنشانی پیشرفته و جاروی فرودگاهی به ارزش 180 میلیارد ریال، بلوار پاویون(تشریفات)، اداری و آمادگاه به ارزش 20 میلیارد ریال و تالار پاویون جدید و اعتبار 40 میلیارد ریال است.

وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: همچنین عملیات اجرایی پنج طرح فرودگاهی به ارزش 495 میلیارد ریال در بندرعباس و بندرلنگه شروع می گردد.

وی گفت: این طرح ها شامل توسعه جهت و ایستگاه تاکسی موجود به ارزش 150 میلیارد ریال، احداث دیوارهای حفاظتی پیرامونی به طول هشت کیلومتر به ارزش 75 میلیارد ریال و بهسازی ترمینال خارجی و محوطه سازی موجود به ارزش 190 میلیارد ریال در فرودگاه بندرعباس است.

اسلامی اضافه نمود: همچنین ساختمان ایمنی زمینی جدید و استخر آبگیری آتشنشانی به ارزش 40 میلیارد ریال و خرید و نصب سامانه یاری ناوبری DVOR/DME به ارزش 40 میلیارد ریال نیز در فرودگاه بندرلنگه شروع می گردد.

آژانس مسافرتی: دور زمین | سفر به دور زمین هیچوقت اینقدر آسون نبوده! تور ارزان، تور لحظه آخری، اروپا، تور تایلند، تور مالزی، تور دبی، تور ترکیه

مجله سامی: مجله سامی، وبلاگ نقد و بررسی کالاها و اخبار تولیدات صنایع

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 4624

به "بهره برداری از 1600میلیارد تومان پروژه راه و شهرسازی در هرمزگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری از 1600میلیارد تومان پروژه راه و شهرسازی در هرمزگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید