تاثیر باران های اخیر بر بحران آب چقدر بود؟

به گزارش مجله کامپیوتر، معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا گفت: اندازه بارش ها در مهرماه سال جاری نسبت به دوره بلندمدت 53 ساله، کاهش 42 درصدی داشته است اما در روزهای اخیر به علت بارش ها شاهد تغییر شرایط هستیم.

تاثیر باران های اخیر بر بحران آب چقدر بود؟

قاسم تقی زاده خامسی در گفت وگو با خبرنگاران، با تاکید بر اینکه بارش های چند روزه نمی تواند بحران آب 50 ساله را جبران کند، اظهار کرد: البته بارش های سه روز گذشته در بعضی استان ها مثل قم، اصفهان، قزوین، تهران، مرکزی، یزد و کرمان درصد بارندگی را نسبت به میانه 52 ساله که معیار اصلی در مقایسه بارش است، افزایش داد و از -40 به -7 رسید.

وی با بیان اینکه این بارندگی ها نمی تواند مسائل کمبود آب را حل نماید، گفت: در 45 روزی که از سال آبی نو می گذرد، در استان های قم 217 درصد، یزد 188 درصد، کرمان 71 درصد، اصفهان 53 درصد، البرز 47 درصد، گلستان 47 درصد، گیلان 33 درصد و مازندران 6 درصد نسبت به میانه 53 ساله اخیر بارندگی افزایش یافته است.

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه 15 استان دیگر با اینکه نسبت به میانه دوره 52 ساله عقب هستند ولی نسبت به سال آبی پارسال بارش بیشتری داشته اند، گفت: اما استان های ایلام، اردبیل، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، خراسان جنوبی و کرمانشاه هنوز نسبت به سال آبی پارسال هم از باران کمتری برخوردار شده اند.

خامسی درباره شرایط بارندگی ها در کشور، گفت: میانه بارندگی کشور حدود 240 میلیمتر است که در 45 روز گذشته 15.8 میلیمتر بارندگی داشته ایم که در مجموع نسبت به میانه 52 ساله، 7 درصد کاهش و نسبت به سال گذشته 187 درصد افزایش را نشان می دهد.

به گفته معاون آب و آبفای وزیر نیرو، برای استان های کردستان، فارس، هرمزگان، خراسان رضوی، کرمانشاه و بوشهر با اینکه نسبت به میانه 52 ساله فاصله زیادی دارند اما نسبت به سال گذشته در همین دوره بارندگی قابل توجه بوده است. اثر این بارندگی ها در ورودی سدهای کشور که حدود 50 درصد آب شرب را تامین می نمایند، یک درصد بیشتر نبوده است.

او با تاکید بر اینکه باید به این مساله توجه داشت که برطرف بحران آب نیازمند تداوم بارش ها حتی در سال های پیش رو است، گفت: برای گذر از بی آبی باید مدیریت مصرف در دستور کار همگان قرار بگیرد.

خامسی با تاکید بر ضرورت یک مدیریت قدرتمند در حوزه آب کشور توضیح داد: با توجه به اینکه ایران در یک منطقه خشک و نیمه خشک قرار گرفته است و 85 درصد مساحت کشور در منطقه خشک و نیمه خشک است و از طرفی قرار گرفتن 45 درصد جمعیت کشور در مناطقی که بیش از 20 درصد از منابع آبی را دارند و نیز پدیده تغییر اقلیم که چند سال اخیر شاهد آن بوده ایم، نیازمند یک مدیریت و ساز و کار قوی به ویژه در حوزه آب کشور هستیم.

وی با تاکید بر نقش مهم آب در همه ابعاد توسعه اظهار کرد: توسعه متوازن نیازمند آب است و اگر آب به درستی تأمین و مدیریت نگردد، صنعت و اقتصاد درست نمی گردد.

به گفته معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا، در 30 سال گذشته 28 میلیارد مترمکعب از منابع آب تنوپذیر کشور کاسته شده است و اگر مصرف آب به روال فعلی خصوصا در بخش کشاورزی ادامه یابد، منابع آب کشور به نصف کاهش خواهد یافت.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 21 آذر 1400 بروزرسانی: 21 آذر 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 67667

به "تاثیر باران های اخیر بر بحران آب چقدر بود؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر باران های اخیر بر بحران آب چقدر بود؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید