تاثیر ضدمیکروبی گیاه نعناع فلفلی در پیشگیری از بیماری های لثه

به گزارش مجله کامپیوتر، یافته های یک مطالعه نشان داد که اسانس گیاه نعناع فلفلی دارای خاصیت ضدباکتری بر روی چهار سویه باکتری است. با انجام آنالیز های بیشتر می توان از این گیاه در صنعت دارویی برای پیشگیری از بیماری های لثه استفاده کرد.

تاثیر ضدمیکروبی گیاه نعناع فلفلی در پیشگیری از بیماری های لثه

به گزارش خبرنگاران از ایسنا، به طور طبیعی در داخل دهان هر فرد باکتری ها، قارچ ها، تک سلولی ها و گاهی ویروس های متنوعی زندگی می نمایند. در این بین تعداد و تنوع باکتری ها از بقیه بیشتر است و گونه های مختلفی از آن ها کشت و شناسایی شده است. بعضی از این باکتری ها باعث ایجاد بیماری های لثه یا پریودنتال می شوند.

بیماری های لثه از شایع ترین بیماری های عفونی دهان است که در مراحل اولیه با التهاب، تورم و قرمزی لثه ها آغاز می گردد و ممکن است باعث افتادن دندان و از بین رفتن استخوان و... گردد.

یکی از مواردی که باعث بروز بیماری های و التهاب لثه می گردد ایجاد بیوفیلم است. بیوفیلم؛ یک توده متراکم از میکروارگانیسم های میکروسکوپی مثل باکتری هاست که با مواد خارج سلولی مثل پروتئین ها، چربی ها و ... ترکیب می شوند و به سطوح می چسبند. باکتری ها وقتی تشکیل بیوفیلم می دهند در برابر عوامل ضد میکروبی مقاوم می شوند و مشکلاتی مثل التهاب لثه ایجاد می نمایند.

برای جلوگیری از التهاب لثه و کاهش بیوفیلم از دهان شویه ها استفاده می گردد. گیاه نعنا فلفلی که حاوی اسانس منتول است ممکن است در کاهش التهاب لثه و بیوفیلم تاثیر داشته باشه باشد. به همین دلیل پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی اراک در مطالعه ای اثرات این ترکیب گیاهی را آنالیز کردند.

الهه رضایی؛ دندان پزشک عمومی، مجتبی بیانی؛ پژوهشگر گروه پریودانتیکس دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اراک و محمد ارجمندزادگان؛ محقق گروه میکروب شناسی و ایمنی شناسی مرکز تحقیقات بیماری های عفونی دانشگاه علوم پزشکی اراک، افرادی بودند که در این پژوهش همکاری داشتند.

برای انجام این آزمایش گیاه نعناع فلفلی تازه از گلخانه گیاهان دارویی و کوه های منطقه فراهان اراک تهیه و پس از شست وشو از آن عصاره الکلی و آبی استخراج شد.

همچنین برای آنالیز اثرات ضد میکروبی و آنالیز تشکیل و قدرت بیوفیلم در حضور این گیاه، چهار سویه باکتری انتروکوکوس فکالیس، استرپتوکوکوس سانگوئیس، ایکنلا کورودنس و اکتینومایسس ویسکوز استفاده شد.

نتایج این پژوهش همچنین نشان داد که اسانس گیاه نعناع فلفلی با غلظت 0.1 گرم بر میلی لیتر، بر باکتری های انتروکوک فکالیس و استرپتوکوک سانگوئیس اثر مهاری دارد و اسانس خالص این گیاه به میزان های مختلف بر روی هر چهار سویه باکتری تاثیر مهاری داشت.

همچنین تست سنجش بیوفیلم در این باکتری ها نشان داد که اسانس گیاه نعناع فلفلی فرایند تشکیل هر چهار باکتری را مهار می نماید.

به گفته پژوهشگران، این مطالعه محدودیت هایی نیز داشت. می توان با انجام این آزمایش بر روی باکتری های بیشتر و قوی تر و همچنین آنالیز تاثیر آن بر بافت دهان انسان و انجام مطالعات In ViVo (درون بدن) اطمینان بیشتری از تاثیر ضدمیکروبی گیاه نعناع فلفلی پیدا کرد.

با آنالیز های بیشتر می توان در آینده از این گیاه در صنایع دارویی برای کنترل و پیشگری از بیماری های لثه استفاده کرد.

نتایج این مطالعه تابستان 1399 در مقاله ای علمی پژوهشی با عنوان ارزیابی اثر مهارنمایندگی و ضد میکروبی اسانس گیاه نعناع فلفلی بر پاتوژن های بیماری های پریودنتال در دو ماه نامه مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک منتشر شده است.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 17 مهر 1399 بروزرسانی: 17 مهر 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 38700

به "تاثیر ضدمیکروبی گیاه نعناع فلفلی در پیشگیری از بیماری های لثه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر ضدمیکروبی گیاه نعناع فلفلی در پیشگیری از بیماری های لثه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید