تاکید نمکی بر آینده پژوهی درباره بار بیماری های آینده، مشارکت با وزارت علوم درپروژه های تحقیقاتی

به گزارش مجله کامپیوتر، دکتر رضا ملک زاده در حکمی از سوی سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سمت خود به عنوان معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ابقا شد.

تاکید نمکی بر آینده پژوهی درباره بار بیماری های آینده، مشارکت با وزارت علوم درپروژه های تحقیقاتی

به گزارش خبرنگاران، در حکم دکتر سعید نمکی خطاب به دکتر رضا ملک زاده آمده است: مفتخریم از دانش، تجربه و خدمات ارزنده جنابعالی در صندلی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کماکان بهره مند شویم.

گرچه حضور ارزشمند حضرتعالی در سال های اخیر دستاوردهای گرانقدر و آبرومندانه ای در عرصه پژوهشی به همراه داشته، مع الوصف مواردی که به ذهن اینجانب می گذرد جهت یادآوری به استحضار می رسد:

- گرچه چاپ مقالات به عنوان شاخص تاثیرگذار در ارزیابی صندلی علمی کشور محسوب می گردد، مع الوصف حاصل پژوهش علاوه بر مقالات ارزشمند باید محصولاتی باشد که بتواند بر توانمندی اقتصاد ملی موثر باشد. تعریف اولویت های پژوهشی بر مبنای فناوری های نو، یافتن راهکارهایی برای تشخیص زودرس بیماری ها، داروهای نوترکیب، شیوه های جدید پیشگیری و ده ها مورد دیگر، اولویت های پژوهشی امروز ما به عنوان کشور درحال توسعه است که شرایطمان با کشورهای توسعه یافته از یکسو و کشورهای عقب مانده از توسعه از سوی دیگر متفاوت است.

- بار بیماری ها (Burden of diseases) امروز تلنبار ندیدن های دیروز ماست، سیمای همه گیری بیماری ها در کشورهایی همچون ما متفاوت از کشورهای توسعه یافته است. لذا آینده پژوهی در خصوص بار بیماری های آینده می تواند از هزینه های سنگین تحمیل به نظام سلامت بکاهد.

لذا هرگونه هزینه در این راستا سرمایه گذاری ارزنده است که اگر برمبنای یافتن عوامل خطر و دادن اطلاعات و ارائه راهکارهای مناسب به نظام ارائه خدمت باشد، از آوار سهمگین عوارض بیماری های نوظهور نجاتمان خواهد داد.

- مراکز تحقیقاتی متعدد کشور هنوز با بی خبری از یکدیگر به شکل جزیره ای عمل می نمایند. پیوستن آنها به یکدیگر، هم افزایی و استفاده از امکانات مشترک و تکمیل فعالیت های هر کدام توسط دیگر مراکز، رسیدن به محصولات ارزشمند موثر در اقتصاد ملی را سهل تر و هزینه ها را کاهش خواهد داد.

متاسفانه تجهیزات متعدد در مراکز مختلف داریم که با راندمان بسیار کم مورد استفاده قرار می گیرد و حق استفاده دیگران را میسر نمی سازد.

- امروز با فشار مولفه های اجتماعی، مالی، فرهنگی و زیست محیطی بر سلامت، همکاری مراکز تحقیقاتی بیرون از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را می طلبد. لذا مشارکت در پروژه های تحقیقاتی با دانشگاه ها و مراکز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و مراکز نیمه دولتی و خصوصی و بهره مندی از ظرفیت چشمگیر مراکز تحقیقاتی بیرون از کشور به خصوص آنها که توسط هموطنانمان اداره می شوند، سرعت فعالیت های تحقیقاتی و اثربخشی آن بر نظام سلامت را خواهد اضافه نمود.

- گرچه سهم ما از GDP از منابع ملی هنوز با آنچه باید باشد، فاصله چشمگیر دارد، مع الوصف مستحضرید در کشورهای توسعه یافته نیز حداکثر سهم پژوهش از فراوری ناخالص داخلی از محل منابع دولتی بیشتر از یک درصد نیست. ورود مقتدرانه بخش خصوصی در امر تحقیق و توسعه به سهم پژوهش می افزاید. به کارگیری شرکت های دانش بنیان، پارک های علم و فناوری و مشارکت بخش خصوصی تنها راه گذر از شرایط کنونی است که امیدورام با همت جنابعالی و همکاران ارجمندتان فراهم گردد.

بانیما: قدرت گرفته از سیستم مدیریت محتوای بانیما

مجله کامپیوتر: از کامپیوتر و IT کلی مقاله و ترفند جالب اینجا داریم

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 3928

به "تاکید نمکی بر آینده پژوهی درباره بار بیماری های آینده، مشارکت با وزارت علوم درپروژه های تحقیقاتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکید نمکی بر آینده پژوهی درباره بار بیماری های آینده، مشارکت با وزارت علوم درپروژه های تحقیقاتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید