تحریم تازه کاربران ایرانی توسط گوگل، توسعه سیستم عامل ملی ضروری شد

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش خبرنگاران، در چند روز اخیر ارائه بعضی سرویس های گوگل برای کاربران ایرانی از سوی این سرویس دهنده متوقف شده است. به نحوی که گفته می گردد گوگل IP کاربران ایرانی که از VPN برای دسترسی به سرویس هایی مانند یوتیوب، ویز و اسپاتیفای استفاده می کردند را شناسایی نموده است.

تحریم تازه کاربران ایرانی توسط گوگل، توسعه سیستم عامل ملی ضروری شد

هنوز علت اعمال این سیاست از سوی گوگل به طور دقیق تعیین نیست اما موضوع تعیین این است که گوگل در حال حاضر مشغول شناسایی IP کاربران ایرانی است و احتمال تحریم های بیشتر طی روزهای آینده از سوی این سرویس دهنده پیش بینی می گردد.

حدس کارشناسان حاکی از آن است که این اتفاق ناظر به بخش های مالی گوگل و درآمد تبلیغاتی این سرویس دهنده است و قوانین جدید مالیاتی در آمریکا می تواند یکی از دلایلی باشد که گوگل سخت گیری خود را در این باره بیشتر نموده است.

گفته می گردد که بیش از 90 درصد درآمد گوگل از تبلیغات است و زمانی که کاربران ایرانی برای استفاده از سرویس های گوگل از VPN استفاده می نمایند و موقعیت جغرافیایی نامعتبر دارند، این سرویس دهندگان گوگل را با اختلاف درآمدزایی و ضرر و زیان ناشی از آن روبرو می نمایند. بر این اساس گوگل در حال قطع سرویس به کاربرانی است که موقعیت جغرافیایی آنها تعیین نیست.

اقدام گوگل در تحریم کاربران ایرانی در استفاده از خدمات و سرویس، مسبوق به سابقه است و مطابق با آمارهایی که پیش از این از سوی دبیر شورای عالی فضای مجازی ارائه شده است، گوگل صدها میلیارد تومان سالانه در ایران درآمد دارد اما عملاً 44 درصد از کلیه خدمات این سرویس دهنده برای کشور ما مسدود است و در این بین 100 درصد از خدماتی که مورد احتیاج توسعه دهندگان و کسب و کارها است، در ایران غیر قابل دسترسی است.

در همین حال گفته شده است که در حوزه سیستم عامل 63 درصد، در حوزه تبلیغات کسب و کار 63 درصد و در حوزه آمار تحلیلی 38 درصد از خدمات گوگل در دسترس مردم ایران قرار ندارد.

با این وجود اما به دلیل نبود استقلال در خدمات کاربردی فضای مجازی، عدم اعمال حاکمیت سایبری، شاهد وابستگی کامل کشور به سرویس ها و خدمات گوگل هستیم که در صورت ادامه فرایند تحریم های گوگل علیه کاربران ایرانی، با مسائل جدی روبرو خواهیم شد.

کارشناسان معتقدند که سطح وابستگی ما به گوگل در حدی است که حتی سرویس های داخلی در حوزه اپلیکیشن های حمل و نقل و حتی اپ های بانکی نیز روی گوگل پلی سرویس توسعه یافته اند و در صورت ادامه تحریم های گوگل، حتی اپلیکیشن هایی که روی دستگاه کاربر نصب می گردد نیز با مشکل روبرو خواهد شد. مانند آنچه که پیش از این اتفاق برای اپلیکیشن هایی مانند هاتگرام و تلگرام طلایی رخ داد و گوگل به استناد مباحث امنیتی و به بهانه اینکه این اپلیکیشن ها جاسوس افزار هستند، به راحتی آنها را از گوشی کاربران حذف کرد.

به اعتقاد کارشناسان به دلیل نبود عدم استقلال در فضای مجازی و اتکای بیش از حد کشور به گوگل، حتی در سطح بالاتر این امکان نیز وجود دارد که گوگل از ارائه نسخه اندروید به تولیدنمایندگان موبایل که به ایران گوشی وارد می نمایند، خودداری کند. اقدامی که هم اکنون در مقابل چین انجام شده است.

این درحالی است که به هر میزان که سیستم عامل اندروید در حال توسعه است، میزان وابستگی کاربران ایرانی نیز به آن افزایش می یابد و باید فکری به حال این اتکا و وابستگی کرد.

آنالیز کارشناسان حاکی از آن است که ما در بیش از 99 درصد خدمات پایه کاربردی به API گوگل وابستگی داریم و تنها راه قطع این وابستگی، ایجاد استقلال در لایه خدمات پایه در زیرساخت شبکه ملی اطلاعات است. موضوعی که در سند طرح کلان و معماری شبکه ملی اطلاعات بر آن تاکید شده است.

در همین حال اگرچه تا رسیدن به سیستم عامل ملی راه زیادی در پیش است اما باید رویه حرکت به این سمت را تغییر داد و توجه بیشتری را معطوف به این پروژه کرد.

ایجاد سیستم عامل بومی در کشور احتیاجمند همفکری، اجماع مشترک و سازماندهی توسعه دهندگان سیستم عامل و نیز تدوین یک مدل مالی است که این مدل مالی بخشی از مدل مالی شبکه ملی اطلاعات خواهد بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 5 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 5 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 54318

به "تحریم تازه کاربران ایرانی توسط گوگل، توسعه سیستم عامل ملی ضروری شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحریم تازه کاربران ایرانی توسط گوگل، توسعه سیستم عامل ملی ضروری شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید