تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد یاری به دیگران هستید؟

به گزارش مجله کامپیوتر، تست روانشناسی با ملاحظه بودن با بیان کردن موقعیت هایی خاص و سنجیدن احساسات ما نسبت به آن موقعیت، میزان توجه ما به دیگران و میل ما به یاری کردن را اندازه می گیرد. علاوه بر این به وسیله این آزمون عوامل موثر در این صفت را شناسایی خواهیم کرد.

تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد یاری به دیگران هستید؟

خبرنگاران | سرویس روانشناسی - آیا به یاد دارید وقتی کسی بسته سنگین شما را حمل کرد یا در را به روی شما باز نگه داشت، چه احساس خوبی پیدا کردید؟ باملاحظه بودن دیگران حس خوبی به آدم می دهد. شما خودتان چقدر باملاحظه هستید؟ چقدر حاضر هستید به دیگران کمک کنید؟ چه عواملی بر روی با ملاحظه بودن ما موثر هستند و چه انسان هایی کمک های بیشتری جلب می نمایند؟

عوامل موثر در باملاحظه بودن

ما انسان ها موجودات غریبی هستیم و عوامل مختلفی در کار هستند که تعیین می نمایند برای دیگران حاضر هستیم کاری انجام دهیم یا نه. روحیه، روابط ما با دیگران و حتی وضع آب و هوا روی رفتار ما تاثیر می گذارد. سن و سال دیگران و احتیاجمند بودن آن ها هم روی سخاوت ما تاثیر می گذارد. در جریان یک آنالیز در نیویورک، از تعدادی از افراد خواسته شد به اشخاصی که در حالت پریشانی به سر می برند کمک نمایند. پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که سالمندان کمک بیشتری دریافت کردند و سهم میان سالان و جوان ها کمتر بود.

ضمناً تعیین گشت احتمال کمک به زنان بیشتر از مردان است. از سوی دیگر، پژوهشگران به این نتیجه رسیدند که زنان زیبا و خوش لباس کمکی بیشتر از سایر زن ها دریافت می نمایند؛ بنابراین همانطور که ملاحظه می کنید، در زمینه کمک کردن به دیگران عوامل بسیار متعددی دخالت می نماید. اگر از خود تصویر ذهنی خوبی داشته باشیم و اگر خود را فردی کمک دهنده ارزیابی کنیم، امکان اینکه به احتیاجمندی کمک کنیم بیشتر می گردد.

تست آنلاین با ملاحظه بودن

⇓⇓⇓

تست با ملاحظه بودن (تشریحی)

سوالات زیر باملاحظه بودن شما را اندازه گیری می نماید. صادقانه به هر سوال پاسخ آری یا نه بدهید و امتیازات خود را با هم جمع کنید.

1- وقتی به شما می گویند شماره حساب بانکی تان را روی چک بنویسید این کار را می کنید؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

2- وقتی کسی را دیدار می کنید، طوری می ایستید که آفتاب چشم او را نزند؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

3- وقتی پیشخدمت رستوران میز را جمع می نماید، ظرف هایی را که برای او برداشتن شان سخت است به او می دهید؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

4- وقتی در خیابان با کسی صحبت می کنید، عینک آفتابی تان را برمی دارید؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

5- بعد از خواندن روزنامه در منزل، صفحات را به همان شکلی که از اول بوده مرتب می کنید؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

6- وقتی از ظرف میوه، میوه ای برمی دارید، میوه ای را که دارد خراب می گردد برمی دارید؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

7- وقتی در رستوران از سر میزتان بلند می شوید، جایگاه تان را به سر جای اولش برمی گردانید؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

8- قبل از مراجعه به دندان پزشک، دندان هایتان را به خوبی مسواک می زنید؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

9- اگر در ظرف میوه تنها یک عدد میوه باقی مانده باشد، در برداشتن آن تردید می کنید؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

10- وقتی کالای کوچکی را از فروشگاه می خرید، آن را به همان شکلی که هست برمی دارید تا فروشنده زحمت بسته بندی آن را به خود ندهد؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

11- در صف صندوق، اقلام خریداری شده را طوری در برابر صندوق دار قرار می دهید که بتواند قیمت روی آن ها را به راحتی بخواند؟

بله (1 امتیاز) خیر (0 امتیاز)

12- وقتی شماره تلفن اشتباهی را می گیرید، گوشی را بدون یک کلمه حرف روی تلفن می گذارید؟

بله (0 امتیاز) خیر (1 امتیاز)

تفسیر نتایج

امتیازنتیجه
امتیاز 8 به بالاشما تمایل زیادی دارید که به دیگران کمک کنید و اگر احساس کردید مورد احتیاج هستید لحظه ای در این کار تعلل به خرج نمی دهید.
امتیاز 5 تا 7شما در زمینه باملاحظه بودن در حد متوسط هستید. اگر کسی از شما بخواهد به او کمک می کنید، اما اغلب اوقات به کسی پیشنهاد کمک نمی دهید.
امتیاز 0 تا 4شما علاقه کمی دارید که به دیگران کمک کنید. ممکن است به احتیاج دیگران بی توجهی کنید. سعی کنید به اطرافیان خود توجه بیشتری داشته باشید.

چه می گردد که به برخی ها کمک می کنیم؟

مهم است که وقتی کسی از شما تقاضایی می نماید، چگونه به او واکنش نشان می دهید. پژوهشگران به این نتیجه رسیده اند که اگر درخواست نماینده کمک درخواستش را با صراحت و مستقیم تر مطرح کند، امکان اینکه به او کمک گردد بیشتر می گردد. به خصوص اگر این درخواست دلیل موجهی نیز داشته باشد؛ بنابراین تقاضای کمک کردن همراه با دلیل، امکان دریافت کمک را افزایش می دهد. این نکته مهمی است که باید به خاطر داشته باشید. مثلا اگر در صف صندوق سوپر مارکت جلو می زنید، اگر شرح بدهید که فرزندتان حالش خوب نیست با اعتراض بسیار کمتری روبرو می شوید.

سخن پایانی

پژوهشگران در دانشکده منهتن ویل نیویورک به این نتیجه رسیدند که مشتریان فروشگاه های عظیم اگر کسی با تبسم گرم از آن ها کمک بخواهد به راحتی به این کار تن می دهند. اینکه شما تا چه اندازه به دیگران کمک می کنید، بستگی به این دارد که در دوران کودکی چه الگو هایی داشته اید. موسسه ملی سلامت روان در شهر واشنگتن به این نتیجه رسید که حتی بچه های یک ساله هم می توانند کسانی را که از شدت درد گریه می نمایند آرام نمایند. شما هم می توانید اگر بخواهید، به دیگران بیشتر کمک کنید.

منبع: ستاره
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 50867

به "تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد یاری به دیگران هستید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تست با ملاحظه بودن؛ تا چه اندازه مستعد یاری به دیگران هستید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید