تصویر روز ناسا: پلکانی به سوی راه شیری

به گزارش مجله یک کامپیوتر، این منظره زیبا از پلکان آسمانی در جزیره مادیرای پرتغال و طاق باشکوه راه شیری بر فراز آن، ماه گذشته ثبت شده و اجرام زیبایی را در سراسر راه شیری تابستانی به نمایش می گذارد.

تصویر روز ناسا: پلکانی به سوی راه شیری

این تصویر، ماه گذشته در جزیره مادیرای پرتغال در اقیانوس اطلس شمالی گرفته شده است. اگر از این پلکان به سمت کهکشان راه شیری بالا بروید، چه اتفاقی می افتد؟ قبل از پاسخ به این سؤال بیایید با آسمان زیبایی را پیش چشمان شماست، آشنا شویم.

چشم نوازترین قوس بزرگ، کهکشان راه شیری است، نواری که قرص مرکزی کهکشان ماست که هرچند در آسمان به شکل نواری مستقیم بر کره آسمان دیده می گردد، اما تحت تأثیر عدسی فیش آی (واید، میدان دید بسیار باز) به شکل کمانی با خمیدگی زیاد دیده می گردد. از ستارگان روشنی که در اطراف نوار کهکشان دیده می شوند می توان به ستاره سفید نسر طائر (Altair) که درست زیر طاق راه شیری واقع شده و ستاره درخشان آبی رنگ نسر واقع (Vega) در بالای تصویر اشاره نمود. ستاره نارنجی-قرمزی که در گوشه سمت راست تصویر دیده می گردد، قلب العقرب (Antares)، پرنورترین ستاره صورت فلکی عقرب است.

هوا در سمت چپ تصویر، درست بالای توده های روشن و زردرنگ ابر با رنگ سبز می درخشد. این روشنی کم فروغ هواتاب نام دارد و زمانی اتفاق می افتد که هوا در طول روز گرم شده باشد و پس از غروب خورشید، این انرژی را به شکل تابش ضعیف نور از دست بدهد.

راستی! یادمان رفت بگوییم که پس از رسیدن به بالای پله ها و تحسین منظره زیبای آسمان چه اتفاقی می افتد/ احتمالاً باید از پله های طرف مقابل پایین بیایید

اعتبار تصویر و حق چاپ: Marcin Rosadziński. برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگ، اینجا را کلیک کنید.

منبع: تصویر روز ناسا

5454

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 9 خرداد 1403 بروزرسانی: 9 خرداد 1403 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 92301

به "تصویر روز ناسا: پلکانی به سوی راه شیری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تصویر روز ناسا: پلکانی به سوی راه شیری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید