مشخص دستمزد حقوق بگیران تامین اجتماعی، چند درصد افزایش حقوق احتمال دارد؟

به گزارش مجله کامپیوتر، به گزارش تجارت نیوز، بر اساس آخرین آمار بیمه شدگان اصلی تامین اجتماعی در کشور 13 میلیون و 942 هزار و 402 نفر است که حدود 80 درصد این افراد در حول و حوش حداقل مزد، حقوق دریافت می نمایند، از این رو حداقل مزد کارگران رقم مهمی در تصمیم گیری اقتصاد در هر سه حوزه خصوصی، تعاونی و دولتی محسوب می گردد که هر ساله نیز شورای عالی کار (به عنوان زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی) با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولتی جلساتی را برای معین حداقل دستمزد و سایر سطوح مزدی کارگران برگزار می نماید.

مشخص دستمزد حقوق بگیران تامین اجتماعی، چند درصد افزایش حقوق احتمال دارد؟

برای معین حداقل دستمزد سال 99 حقوق بگیران تحت بیمه تامین اجتماعی نیز، اولین جلسه شورای عالی کار به دلیل شیوع ویروس کرونا، علی رغم سنت سال های قبل، در روز 26 اسفند ماه برگزار گردید که پس از برگزاری سه جلسه تا 29 اسفند ماه، نتوانست به نتیجه روشنی برسد.

علی خدایی عضو شورای عالی کار در همین ارتباط گفت: آنچه که نمایندگان دولت و کارفرمایان برای افزایش حداقل دستمزد مدنظر داشتند رقمی نزدیک به 20 درصد بود، البته در خصوص سایر سطوح مزد هیچ موضوعی مطرح نشد اما تحلیل این است که اگر کارفرما و دولت روی همان 20 درصد برای افزایش حداقل دستمزد تاکید داشته باشند، سایر سطوح مزدی 13 تا 15 درصد به اضافه یک عدد ثابت، با افزایش روبرو خواهند شد.

وی ادامه داد: جامعه کارگری مخالف این ارقام است و ما کوشش می کنیم که افزایش حداقل دستمزد به میزان قابل قبولی صورت گیرد.

خدایی اضافه نمود: با توافق حاصله مقرر شده که نیمه اول فروردین ماه جلسه بعدی شورای عالی کار برگزار گردد و قبل از خاتمه فروردین، رقم افزایش مزد معین خواهد شد از این رو امکان فریز مزدی وجود ندارد.

با توجه به عدم موافقت جامعه کارگری با افزایش 20 درصد مزد، در صورتی که نتیجه مذاکرات شورای عالی کار مورد توافق سه طرف (جامعه کارگری، کارفرمایی و دولت) قرار نگیرد و قرار باشد نمایندگان کارگران جلسه را ترک نمایند باز هم امکان تصویب وجود دارد.

در این رابطه باید به جلسات برگزار گردیده در سال 86 اشاره نمود که نمایندگان کارگری وفت به دلیل مخالفت با دستمزد پیشنهاد شده، جلسه را ترک کردند که همین امر موجب تغییر آئین نامه شورای عالی کار شد و عملاً تصمیمات شورای عالی کار می تواند با رأی اکثریت به تصویب برسد و اینطور نیست که حتماً باید نماینده کارگران نیز این رقم را بپذیرند.

منبع: مهر

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 26306

به "مشخص دستمزد حقوق بگیران تامین اجتماعی، چند درصد افزایش حقوق احتمال دارد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشخص دستمزد حقوق بگیران تامین اجتماعی، چند درصد افزایش حقوق احتمال دارد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید