شوخی بگیریم فوتی های به 1600 نفر در روز می رسد

به گزارش مجله کامپیوتر، پیش بینی 1600 مرگِ ناشی از کرونا تنها در یک روز توسط مجمع انجمن های گروه پزشکی، خبری بود که آخر هفته گذشته منتشر شد. این مجمع با انتشار نامه ای به رئیس جمهور با لحنی هشداردهنده تلاش کرده که ایشان و ستاد ملی مبارزه با کرونا را از عواقب جدی نگرفتن توصیه های کارشناسی در خصوص برگزاری مراسم عزاداری ایام محرم مطلع کند.

شوخی بگیریم فوتی های به 1600 نفر در روز می رسد

در بخشی از این نامه که در اختیار خبرگزاری ها قرار گرفته است آمده که، مجمع انجمن های گروه پزشکی به عنوان صدای سیستم سلامت کشور و مجموعه ای که شامل انجمن های متخصصین و کارشناسان آمار و اپیدمیولوژی و پزشکی اجتماعی هم می شود، به عنوان مجموعه ای که تک تک آحاد او ماه هاست در پیکاری بی امان با این بحران به سر می برند و نقاط ضعف را به خوبی تجربه کرده و می شناسند، هشدار می دهیم عدم رعایت توصیه های کارشناسانه مجمع و سیستم سلامت باعث ابتلا و مرگ ومیر با ابعادی به مراتب دهشتناک تر از پیش خواهد شد. اگر امروز روزانه 200مرگ و 2000ابتلا ثبت می شود، بر اساس بعضی پیش بینی ها در صورت عدم رعایت جدی دستورالعمل ها در سه ماه آینده این آمار تا 1600مرگ در روز هم افزایش خواهد یافت.

همچنین این نامه ضمن اشاره به محدودیت های شدید مربوط به رعایت فاصله گذاری اجتماعی در زیارت خانه خدا -کعبه- که این روز ها شاهد آن هستیم، ضرورت تعطیلی کلیه مناسک دینی تجمعی منجمله مراسم ایام محرم را مورد توجه قرار داده است. در یک بند از نامه منتشر شده توسط این مجمع نوشته شده که خطر شعله ور شدن ابتلا و تلفات فراوان در جمع عزاداران به هم فشرده اظهر من الشمس است و بازتاب منفی این ابتلا در کوتاه مدت و درازمدت بر توده مردم و به خصوص دینداران شایان تاملی ویژه است. چراکه براساس اعتقادات مسلم ما از بین بردن تنها یک زندگی به معنی از بین بردن حیات همه انسان هاست.

توصیه کارشناسی به تصمیم گیران حوزه سلامت

درهمین خصوص در گفت وگویی با ناهید خداکرمی رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران و همچنین عضو هیات مدیره مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی که این نامه را منتشر کرده اند، انگیزه این مجمع را درباره نوشتن نامه ذکر شده جویا شدیم.

خداکرمی در این رابطه می گوید: مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی شامل بیش از 190 انجمن علمی است که تخصص های مختلف را در بر می گیرد. منتخب هیئت مدیره این مجمع منتخب همه این انجمن هستند، با توجه به مستنداتی که در خصوص راه های گسترش و رفتارناشناخته این ویروس وجود دارد، با مشورتی که با اساتید مختلف به عمل آمد، تصمیم گرفته شد تا جهت حفظ سلامت شهروندان و ارائه نظر کارشناسی به تصمیم سازان، این بیانیه صادر شود، به عبارتی پشتوانه تدوین این بیانیه یک دانایی و خرد جمعی است. شما اگر به نتایج پژوهش های انجام شده نگاه کنید متوجه خواهید شد که هر تجمعی در مکان های سر بسته و به خصوص به مدت طولانی می تواند در انتشار اپیدمی و وخیم شدن شرایط نقش داشته باشد.

او ادامه می دهد: به هر صورت ما کشوری هستیم که از نظر فرهنگی آداب و رسوم متنوع و با ارزشی داریم و همچنین از نظر مذهبی مراسمی داریم که پایبند به برگزاری آن هستیم. مانند عزاداری ایام محرم که آن را تکلیف خودمان می دانیم. این تکلیف از کودکی با زندگی ما عجین شده است و باوری ارزشمند و عمیق برای ما هست، و قطعا چیزی نمی تواند مانع این عشق مردم به امام حسین (ع) شود. اما همه در برابر سلامت جامعه و حفظ جان و سلامت مردم و کادر پزشکی و پرستاری هم مسئول هستیم. سیاستگذاری و تصمیمات ما می بایست بر اساس مستندات و با پشتوانه باشد. آنچه تا به امروز روشن شده این است که می توانیم با فاصله گذاری اجتماعی و استفاده از ماسک و دور شدن از مکان های تجمع تا حدودی این اپیدمی را کنترل کنیم، خوب چرا این کار را انجام ندهیم؟

این عضو شورای شهر تهران درباره احساس مسئولیت نسبت به سلامت دیگران و هدف مجمع از صدور بیانیه عنوان می کند: گاهی از طرف بعضی مطرح می شود که ما فقط مسئول جان خودمان هستیم، در صورتی که این طور نیست. نخست این که تنها خداوند مالک جان ماست، اما ما علاوه بر خودمان مسئول جان و سلامت دیگران هم هستیم. هر فرد آلوده می تواند صد نفر را آلوده کند و ممکن است که ناخواسته سبب مرگ دیگران شود؛ بنابراین ما این نامه را به این دلیل نوشتیم که اتمام حجتی کرده باشیم تا سلامت مردم به خطر نیفتد. این بیانیه روز پنجشنبه گذشته منتشر شد، اما پیش از این هم توسط انجمن و گروه های مختلف چندین بار مکاتبه شده و همینطور مصاحبه هم کردیم، اما وقتی دیدیم که برای برگزاری مراسم اصرار وجود دارد، هیئت مدیره مجمع با رؤسای سایر انجمن ها مشورت کرد و در نهایت تصمیم این شد که رسماً یک بیانیه صادر کنیم.

شوخی بگیریم فوتی ها به 1600 نفر می رسد

خداکرمی یادآور می شود: اگر شرایط شیوع کرونا کنترل نشود، از نظر اپیدمیولوژی و منطق آمار و ریاضی با توجه به شرایطی که داریم تعداد مرگ ومیر ها می تواند از روزانه 210 مرگ به 1600 نفر برسد و این به معنی فاجعه ملی خواهد بود. این عدد حاصل معادلات اپیدمیولوژیست هاست که قبلا هم شرایط امروز را به خوبی پیش بینی کرده بودند. یعنی اگر بخواهیم کنترلی روی تجمع های ایام محرم نداشته باشیم، قطعا به میزان بسیار وحشتناکی در بروز مشکل و مرگ ومیر می رسیم که می تواند منجر به از دست رفتن بخش مهمی از جمعیت شود. کما این که در اپیدمی های قبلی هم چنین اتفاقی افتاده است، در قرن 14 حدود یک سوم جمعیت ایران از طاعون مرده است، بنابراین شرایط را نباید به شوخی گرفت.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران، درباره شرایط کادر پزشکی و پرستاری بیمارستان ها می گوید: از طرفی شما به تیم های بهداشت و درمان در بیمارستان ها توجه کنید؛ این عزیزان دچار شرایط سختی هستند، بخصوص که جان خودشان در خطر هست، همین دیروز رئیس بیمارستان آمل جان خودش را به دلیل کرونا از دست داد و تا آخرین لحظه هم با آنکه در آی سی یو بستری بود مجبور به رتق و فتق امور و انجام وظیفه و مدیریت کردن مرکز خود بوده است.

از سویی دیگر امروز به لحاظ تعداد تخت و پرسنل با کمبود هایی روبرو هستیم، حالا اگر بحران کرونا گسترده تر شود، این عزیزان با این شرایط نمی توانند از عهده وضع وخیم ایجاد شده بر آیند، ضمن این که شرایط مالی کشور و بودجه سلامت و شرایط روحی روانی مردم و تیم درمان هم تاب آوری آسیب پذیری ندارد و از عهده ضرر و زیان های مالی و جانی حاصل از اپیدمی گله ای بر نخواهد آمد و چالش بزرگی به مسائل کشور اضافه خواهد شد.

این عضو هیئت مدیره مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی، با تاکید مجدد بر نامه نوشته شده یادآور می شود: بنابراین هدف از صدور این بیانیه که خطاب به رئیس جمهور و ستاد ملی مبارزه با کرونا است، مطلع شدن آن ها از نظر کارشناسی کلیه انجمن ها است تا بر اساس آن شرایط تصمیم گیری آسان تر و قاطع تر فراهم شود. بر اساس این رای کارشناسی، برگزاری مراسم عزاداری حسینی بخصوص در مکان های سر بسته اصلاً توصیه نمی شود. کما این که ما می بینیم مراسم حج چقدر محدود و با فاصله برگزار گشت. اگر هم عزاداری ایام محرم بخواهد در کوچه و خیابان برگزار شود کنترل و فاصله گذاری آن شدیداً باید نظارت شود، خوب چنین شرایطی نیاز به برنامه عملیاتی دقیق دارد.

مجمع انجمن های گروه پزشکی معتقد است در چنین شرایطی حتی اگر طبق پروتکل ها هم عزاداری شود مطمئنا خروج از پروتکل اتفاق می افتد؛ بنابراین بهترین کار این است که همه با هم توصیه کنیم که این مراسم امسال متفاوت و به صورت فرادا باشد. بنده کارشناس مذهبی نیستم، اما اطلاع دارم که نظر و توصیه بسیاری از علما هم این است که می توان در منزل به صورت فردی و با استفاده از تلویزیون و برنامه های فضای مجازی هم عزاداری کرد.

درست است که برگزاری مراسم نشان دهنده عشق مردم به امام حسین (ع) است، اما اگر در خانه بمانند و این مراسم را به صورت سنت هرساله برگزار نکنند چیزی از عشق آن ها به امام حسین و عاشورا کم نمی شود، شاید این شیوه سبب شود تا ما بهتر از قبل به لحاظ عملکردی و رفتاری پیرو امام حسین (ع) باشیم.

اختلاف نظر در ستاد ملی مبارزه با کرونا

خداکرمی در پاسخ به پرسشی درباره وجود اختلاف نظر ها در ستاد ملی مبارزه با کرونا در خصوص برگزاری مراسم عزاداری دهه محرم عنوان می کند: یکی از پاشنه آشیل های مدیریتی در کشور ما مدیریت رودربایستی است. یعنی ترس از این که یک نفر اعتراض کند، یا ترس از این که یک نفر فریاد بزند، یا ملاحظه فلان شخص و نهاد را داریم، همه این ها باعث شده که در مدیریت کشور در سطح کلان اختلال ایجاد شود.

به نظر من حتی آقای روحانی نه این که نداند که برگزاری این مراسم ها می تواند مصیبت بار باشد، اما به خاطر رودربایستی و شاید به دلیل نگرانی از بعضی از اعتراض ها که می تواند غیر منطقی هم باشد چنین تصمیمی را عنوان می کند. در صورتی که ما باید شفاف باشیم، باید صداقت داشته باشیم، باید شجاعانه در خصوص منافع کشور و مردم تصمیم بگیریم، چراکه اینجا پای سلامت مردم در میان است.

هر یک نفر که بر اثر کروناویروس فوت می شود ممکن است همه ما در قبال مرگ او مسئول باشیم، چرا که ممکن است بعضی از این مرگ ها قابل پیشگیری و قابل پیش بینی بوده باشد و اقدامات ساده ای مانند عدم برگزاری مراسم مختلف مانع مرگ وی و یتیم شدن بچه ها شود. امیدوارم که حاکمیت اعم از دولت، مجلس، قوه قضائیه، شورای شهر، شهرداری و همه مسئولین از چنبره رودربایستی ها، احتیاط های بدون توجیه، شعار های احساسی و ترس ها در تصمیم گیری رها شویم. کشور به حکومت دانایی و دانایان نیازمند است.

این عضو شورای شهر تهران در پایان مصاحبه در خصوص شرایط تهران می گوید: درباره تهران هم باید گفت، تهران در شرایط قرمز واقع شده است، فکر می کنم یک مقدار هم دیر این شرایط قرمز اعلام شد، در صورتی که در طی یک هفته گذشته بیش از 1000 نفر فوتی داشتیم؛ و تا به امروز به حدود 8500 نفررسیده است و این آمار ها نشان می دهد که ما روزی 100 الی 110 نفر انسان فعال و اغلب سرپرست خانواده را از دست می دهیم. روز پنجشنبه گذشته که یک مقدار شرایط بهتر بود 95 نفر در تهران به دلیل کرونا فوت شدند.

ضمن این که بیمارستان های ما هم درگیر هستند و تخت های ICU ما همگی پُر شده اند. از همه بدتر این است که بسیاری از کادر درمان علیرغم رعایت دستورالعمل ها خودشان به کرونا گرفتار شدند و تعدادی از آن ها به واقع با مرگ دست و پنجه نرم می کنند. همه این ها در آینده برای ما مسائل زیادی را به همراه دارد. شاید مردم ندانند، اما باید گفت که حتی اگر فرد مبتلا جان سالم به در ببرد عوارض شناخته شده و ناشناخته آن تا مدت ها می تواند جهت زندگی را دستخوش مسائل عدیده ای قرار دهد.

منبع: همدلی

tour-malaysia.ir: تور مالزی ارزان قیمت، تور پنانگ، کوالالامپور، لنکاوی، تور لحظه آخری مالزی را همراه ما باشید.

sale-blog.ir: مجله وبلاگ فروش | ارائه نرم افزارهای مدیریت وبسایت را به ما بسپارید.

منبع: فرارو
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 37804

به "شوخی بگیریم فوتی های به 1600 نفر در روز می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شوخی بگیریم فوتی های به 1600 نفر در روز می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید