تغییر جهت ورزش ایران از صداوسیما، خصوصی سازی به ضرر تلویزیون؟

به گزارش مجله کامپیوتر، هرچند قوانین هم منجر به پرداخت حق پخش تلویزیونی رقابت های ورزشی از سوی صدا و سیما نشده، اما به نظر می رسد در نهایت این خصوصی سازی باشگاه های ورزشی خواهد بود که یقه این سازمان را خواهد گرفت.

تغییر جهت ورزش ایران از صداوسیما، خصوصی سازی به ضرر تلویزیون؟

به گزارش خبرنگاران، طبق بند پ ماده 92 قانون برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تا انتها سال اول اجرای برنامه با مشارکت سازمان صدا و سیما و وزارت ورزش و جوانان، تمهیدات قانونی لازم در مورد نحوه تقسیم درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی را پیش بینی کند و در حالی قانون برنامه ششم از سال 1396 آغاز شده و باید تا انتها همان سال آن، نحوه تقسیم درآمدهای تبلیغاتی ناشی از پخش مسابقات ورزشی پیش بینی می شد که پس از حدود سه سال این قانون حتی در مرحله ابتدایی نیز قرار ندارد.

بن بست اقتصاد ورزش ایران به دلیل نبود حق پخش

پرداخت حق پخش تلویزیونی در ورزش ایران فراتر از یک چالش و معضل است، اتفاقی که اقتصاد ورزش کشور را به بن بست رسانده و با توجه به رویه پیش گرفته شده طی سال های گذشته و دورنمایی که از اظهارات مسئولان تعیین است، نباید به پرداخت مطالبات ورزش کشور که ناشی حق پخش تلویزیونی است امیدوار بود، هرچند که به نظر می رسد گره کور این ماجرا حتی به سختی اما در نهایت به دست باشگاه های خصوصی باز می شود.

فضا همچنان به گونه ای است که چرخه معیوب اقتصاد ورزش ایران به عنوان یک بحران اساسی برای باشگاه ها و متولیان آن تبدیل شده و در این بین سازمان صداوسیما با نپرداختن حق پخش، هر سال بیشتر از سال قبل قدرت نمایی می کند تا باشگاه هایی که ماهیت آن ها اساسا دولتی است نگاهشان به جیب دولتی باشد که تا به امروز قصد نداشته دستش را از تصدی گری در ورزش کوتاه کند و گاه و بیگاه با شعار خصوصی سازی، تنها وانمود کرده که قصدی برای تحقق آن وجود دارد؛ قصه ای که به نظر می رسد با عزم دولت در سال 1399 مبنی بر واگذاری سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس و آغاز فرآیند خصوصی سازی این باشگاه ها جهت خود را تغییر خواهد داد هرچند که نباید به این زودی ها نسبت به تغییرات اساسی در فرایندهای مالی ورزش کشور امیدوار بود.

اصلی ترین پرسش در مورد چالش حق پخش

اصلی ترین پرسش فعلی این است که چه زمانی قرار است چالش حق پخش رقابت های ورزشی از تلویزیون حل شود؟ چه زمانی مجلسی ها قصد دارند سازمان صدا و سیما را با اعمال قانون، ملزم به پرداخت حق پخش رقابت های ورزشی کنند؟ تا چه زمانی صرفا قرار است تمام درآمدهای تبلیغاتی به جیب صدا و سیما برود و تا چه زمانی باید باشگاه های ورزشی نگاهشان به جیب دولت باشد؟

سازمان صداوسیما نشان داده به هیچ وجه حاضر به پرداخت مطالبات به حق ورزش نیست و هرچند که بارها و بارها مقوله عدم پخش بازی ها به عنوان یک اهرم فشار مطرح شده اما در نهایت از این مساله به عنوان یک مقوله امنیتی و حاکمیتی یاد کرده اند و پرونده آن بی نتیجه مختومه شده است و به نظر می رسد از وزارت ورزش گرفته تا روسای فدراسیون های ورزشی از جمله فدراسیون فوتبال هیچ کدام قدرت اثرگذاری برای دریافت حق پخش تلویزیونی رقابت های مختلف ورزشی را ندارند و روز به روز ورزش ایران فقیرتر از گذشته به حیات خود ادامه می دهد و در این بین، مجلس شورای اسلامی نیز احتمالا اراده یا دغدغه ای در این رابطه ندارد!

تمام گره های این چالش به دست کنندگان مجلس باز خواهد شد تا حق پخش ورزش ایران مستقیما به جیب ورزش کشور واریز شود و تنها یک سازمان، همه درآمدهای حاصل از آن را را به جیب نزند. قابل ذکر اینکه صرفا حق پخش فوتبال ایران رقمی معادل 150 میلیون دلار برآورد شده است و به گفته یک عضو هیات رییسه فدراسیون فوتبال برنامه ریزی فوتبال در دنیا نشان می دهد که 65 تا 75 درصد درآمد فوتبال دنیا از حق پخش است و علت بدهکاری تیم ها و ناتوانی بخش خصوصی و غیبت بخش خصوصی در اداره تیم ها نبود حق پخش است و کشورهایی نظیر عربستان سعودی 100 میلیون دلار، امارات 150 میلیون دلار، کره جنوبی 460 میلیون دلار و انگلیس که بیش از 3 میلیارد پوند از طریق حق پخش درآمد داشته اند.

جدی شدن فرایند خصوصی سازی در ورزش ایران به واسطه واگذاری سرخابی ها

حال اما واگذاری دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در سال جاری آنگونه که به نظر می رسد و از اخبار تعیین است به طور جدی در دستور کار وزارت امور مالی و دارایی، وزیر ورزش و جوانان، وزیر دادگستری و رییس سازمان خصوصی سازی قرار گرفته است و طبق اظهارات مسئولان، عرضه اولیه سهام این دو باشگاه در بدبینانه ترین حالت تا انتها سال و در خوشبینانه ترین حالت در نیمه نخست سال جاری در بورس مدنظر قرار می گیرد.

به همین دلیل نیز رییس جمهوری به وزیر امور مالی و دارایی دستور صریح داده که هرچه سریع تر سازوکار عرضه سهام بنگاه هایی که در اختیار دولت، نهادهای عمومی و نیروهای مسلح هستند، در بورس فراهم شود که بر همین اساس وزارت ورزش و جوانان و وزارت امور مالی و دارایی بر آغاز واگذاری سهام دو باشگاه استقلال و پرسپولیس به عنوان یک اولویت مهم تاکید و اعلام کرده اند که در نهایت پس از سال ها این اتفاق در سال 99 محقق خواهد شد.

اما آغاز واگذاری سهم دو باشگاه استقلال و پرسپولیس در بورس شروطی دارد که تا زمان انجام این شروط واگذاری به بخش خصوصی امکان پذیر نخواهد بود که در این راستا بروز رسانی اساسنامه دو باشگاه، تعیین شدن حساب و کتاب های این دو باشگاه با فدراسیون فوتبال، وزارت ورزش و جوانان و صندوق حمایت از قهرمانان و پیشکسوتان و نیز خروج از ورشکستی از جمله شروطی است که باید در این راستا مدنظر قرار گیرد.

جهت جدید صدا و سیما با ورزش ایران پس از خصوصی سازی

به طور حتم با واگذاری باشگاه های ورزشی به بخش خصوصی معادله صدا و سیما در مورد عدم پرداخت حق پخش تلویزیونی رقابت های ورزشی بر هم خواهد خورد چراکه بخش خصوصی به هیچ وجه حاضر نخواهد بود بدون هزینه به سازمانی نظیر صدا و سیما خدمت رسانی کرده و برایش محتوای رایگان تولید کند. این مسئله نه تنها در مورد مسابقات ورزشی بلکه در مورد ویژه برنامه های ورزشی نیز صدق می کند و به طور حتم خصوصی سازی باشگاه های ورزشی در ایران جهت جدیدی را در روابط مالی سازمان صدا و سیما با ورزش کشور تعریف خواهد کرد که دیگر همچون گذشته یک طرف تعیین کننده و دارای قدرت بلامنازع نیست و باید به ازای درآمدهای ناشی از حق پخش تلویزیونی سهم باشگاه های ورزشی را نیز بپردازد.

dorezamin.com: دور زمین: آشنایی با زیبایی های دنیا در مجله گردشگری

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 30 آبان 1400 بروزرسانی: 30 آبان 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 29661

به "تغییر جهت ورزش ایران از صداوسیما، خصوصی سازی به ضرر تلویزیون؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تغییر جهت ورزش ایران از صداوسیما، خصوصی سازی به ضرر تلویزیون؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید