تله کابین جنگل هیرکانی را از میراث جهانی خارج می نماید؟

به گزارش مجله کامپیوتر، پیگیری مسئولان استان گلستان برای نصب تله کابین در محدوده ثبت جهانی شده هیرکانی، در حالی است که تنها حدود پنج ماه از ثبت جهانی جنگل های هیرکانی می گذرد و این اقدام به گفته رییس شورای عالی جنگل می تواند شاخص های این ثبت جهانی را با مشکل روبرو کند.

تله کابین جنگل هیرکانی را از میراث جهانی خارج می نماید؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، به تازگی سه نماینده دستگاه های میراث فرهنگی، منابع طبیعی و محیط زیست در استان گلستان از استاندار این منطقه درخواست نموده اند که موانع و مسائل پیش روی نصب تله کابین کبودوال در علی آباد کتول را برطرف کند چراکه بخشی از پارک جنگلی کبودوال استان گلستان در منطقه ثبت جهانی شده جنگل های هیرکانی نهاده شده است و نصب تله کابین در آن با مخالفت شورای عالی شهرسازی کشور روبرو شده است.

کامران پورمقدم رییس شورای عالی جنگل در این باره گفت: در گذشته پارک جنگلی کبودوال در علی آباد کتول محدوده کوچکی بود که توسط شهرداری استان اداره می شد. پس از مدتی تصمیم گرفتند که از ظرفیت های تفرجی این پارک جنگلی استفاده نمایند؛ بنابراین تقریبا در سال 92 طرحی را در قالب پارک جنگلی به شورای عالی وقت سازمان جنگل ها فرستادند که با مشخص شرط و شروطی با کلیت آن موافقت شد.

وی ادامه داد: به موازات این اقدام پیگیری هایی برای ثبت جهانی جنگل های هیرکانی در حال اجرا بود. از این رو بازدیدنمایندگان و ارزیابان یونسکو بخشی از جنگل های هیرکانی را به عنوان هسته مرکزی حفاظت و ثبت میراث جهانی انتخاب کردند و اطراف آن را به عنوان زون (منطقه) ضربه گیر مشخص کردند که بخشی از پارک جنگلی کبودوال نیز در زون ضربه گیر نهاده شد.

رییس شورای عالی جنگل با اشاره به اینکه در زون ضربه گیر میراث جهانی ثبت شده جنگل های هیرکانی می توان اقدامات اکوتوریسم سازگار با طبیعت و با رعایت استاندارها انجام داد، توضیح داد: با این وجود نصب تله کابین در این پارک جنگلی می تواند شاخص های ثبت جهانی را با مشکل روبرو کند.

  • تشکیل پایگاه جهانی جنگل هیرکانی

پورمقدم تاکید نمود: سازمان جنگل ها و شورای عالی جنگل به هیچ عنوان از طرحی که به ثبت جهانی جنگل های هیرکانی آسیب وارد کند، حمایت نخواهد کرد. طرح اولیه برای نصب این تله کابین به شرط عدم قطع درخت و قرار بود از فناوری هایی استفاده نمایند که به جنگل آسیب وارد نکند اما پس از ثبت جهانی نمی توان به راحتی با نصب تله کابین در این محدوده موافقت کرد.

به گفته رییس شورای عالی جنگل، پیشنهاد سه دستگاه محیط زیست، منابع طبیعی و میراث فرهنگی این بود که محدوده نصب تله کابین تغییر پیدا کند اما در شورای راهبردی مدیریت ثبت جهانی با این پیشنهاد نیز مخالفت شد و در حال حاضر نیز تنها به فعالیت هایی در پارک جنگلی کبودوال مجوز داده می گردد که سازگار با طبیعت باشند و به جنگل آسیبی وارد ننمایند. از سوی دیگر مسائل فنی نصب تله کابین نیز دوباره باید آنالیز گردد همچنین سازمان جنگل ها نیز به این استان اعلام نموده است که با هر گونه اقدامی که میراث جهانی منطقه را به خطر بیندازد، مخالف است.

گروه ساختمانی آبان: گروه ساختمانی آبان: بازسازی ساختمان و تعمیرات جزئی و کلی و طراحی ویلا و فضای سبز و روف گاردن، طراحی الاچیق، فروش درب های ضد سرقت

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 18 شهریور 1400 بروزرسانی: 18 شهریور 1400 گردآورنده: 1com.ir شناسه مطلب: 17322

به "تله کابین جنگل هیرکانی را از میراث جهانی خارج می نماید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تله کابین جنگل هیرکانی را از میراث جهانی خارج می نماید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید